Rozbierają "halę hydro" na PG. Powstanie tu Centrum Ekoinnowacji

5 sierpnia 2020, 13:00
Wioleta Stolarska

Trwa rozbiórka blisko 70-letniej hali naukowo-dydaktycznej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. W jej miejscu powstanie Centrum Ekoinnowacji PG - jedna z najważniejszych inwestycji uczelni w najbliższych latach. To tu naukowcy będą opracowywać nowoczesne technologie proekologiczne, a także kształcić studentów na kierunkach związanych z ekologią i ochroną środowiska.Zbudowany w 1953 r. budynek, nazywany potocznie przez pracowników i studentów uczelni "halą hydro", służył przez wiele lat kadrze dydaktycznej Wydziału Budownictwa Wodnego PG oraz Instytutowi Budownictwa Wodnego PAN.

Prowadzono tu badania związane z gospodarką wodną, morską oraz energetyką, a mieszczące się w niej laboratorium hydrauliczne należało do największych tego typu obiektów w Europie. W ostatnich latach w budynku znajdowały się stanowiska badawcze, na których prowadzono prace z zakresu m.in. hydrauliki, zaawansowanych metod oczyszczania ścieków czy odnawialnych źródeł energii. Budynek służył również przeprowadzaniu zajęć dydaktycznych, m.in. z zakresu mechaniki płynów, gospodarki wodnej, hydrauliki i hydrologii na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.

Czytaj też: Inżynieria Mechaniczna i Okrętowa na Politechnice Gdańskiej. Powstaje nowy wydział

Teraz hala przechodzi już do historii. Po jej rozebraniu (wcześniej rozebrano usytuowany obok pawilon z laboratorium geotechnicznym) uczelnia zyska nowy teren inwestycyjny, na którym zbuduje nowoczesne Centrum Ekoinnowacji, przeznaczone do badań nad rozwojem proekologicznych rozwiązań i technologii ochrony środowiska.

Szkoły wyższe w Trójmieście


Hala zniknie w niemal dwa miesiąceRozbiórka rozpoczęła się już we wtorek i potrwa do końca września. Budynek ma 77,4 m długości, 21,2 m szerokości i 15 m wysokości. Jego powierzchnia to 1650 m kw., a kubatura 23,6 tys. m sześc. Jest podpiwniczony, a w części piwnicznej ma betonowy zbiornik na wodę, służący wcześniej prowadzeniu badań oraz zajęć dydaktycznych.

- Jako student odbywałem zajęcia w tej hali i wspominam ją z sentymentem - mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. - Jej budowa była dużym osiągnięciem jak na tamte czasy, bo w hali umieszczono unikalne w skali kraju stanowiska badawcze, a sama konstrukcja budynku również była ponadczasowa i nowoczesna. Dziś najważniejsze jest jednak to, co powstanie w miejscu tej hali. Jestem przekonany, że z planowanego Centrum Ekoinnowacji PG będziemy wszyscy bardzo dumni - podkreśla.
- Wielu naszych naukowców i nauczycieli akademickich spędziło w tej hali spory kawałek życia, prowadząc tu badania i zajęcia dla studentów - dodała prof. Joanna Żukowska, dziekan WILiŚ. - Rozbiórka hali to jednak początek nowego, lepszego etapu w rozwoju naszego wydziału i całej uczelni, stąd właśnie w taki sposób trzeba patrzeć na pożegnanie z "naszą" halą - dodała.
Czytaj też: Studia medyczne w Trójmieście. Jaki wybrać kierunek?

Dla kogo Centrum Ekoinnowacji PG?Rozbiórka "hali hydro" to kolejny krok w kierunku budowy Centrum Ekoinnowacji (CEI), które będzie jedną z najważniejszych jednostek w Polsce zajmujących się rozwojem proekologicznych rozwiązań i technologii środowiskowych.

CEI umożliwi m.in. wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wpisujących się w ideę budowania ekomiast i przestrzeni ekologicznych. Będą one opracowywane przez kompetentne kadry naukowe (głównie z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG), które oprócz kształcenia studentów będą prowadzić projekty badawcze na potrzeby ekologicznego rozwoju infrastruktury budowlanej, przemysłowej oraz transportowej. Inwestycja będzie również główną siedzibą Centrum EkoTech, jednego z czterech nowo powołanych Centrów Badawczych PG, które powstały po otrzymaniu przez uczelnię statusu "uczelni badawczej" w programie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza".

Czytaj też: "Podyplomówka" sposobem na nowe wyzwania w karierze

Budowa centrum pochłonie ok. 97 mln zł i będzie finansowana m.in. ze środków unijnych. Przetarg na budowę zostanie ogłoszony w najbliższych miesiącach, a realizacja inwestycji zakończy się najwcześniej w 2022 r.

Planowana inwestycja będzie zapleczem badawczo-rozwojowym dla najważniejszych specjalizacji regionu Pomorza, tj. budownictwa, ekoenergetyki i technologii ochrony środowiska.