Rozpoczęła się przebudowa dawnego szpitala przy Klinicznej

21 stycznia 2022, 13:30
Rafał Borowski
Najnowszy artukuł na ten temat Dawny szpital przy Klinicznej pozbawiony dachu

Budynek został otoczony blaszanym płotem, a wewnątrz toczą się już prace budowlane. Rozpoczęła się przebudowa dawnego szpitala położniczego przy ul. Klinicznej 1AMapka we Wrzeszczu na prywatny dom opieki dla osób starszych. Prace mają potrwać dwa lata.Ostatnie dziecko urodziło się w szpitalu przy ul. Klinicznej 4 lutego 2019 r. W sumie przez 107 lat działalności w placówce przyszło na świat ponad ćwierć miliona dzieci.

Wśród urodzonych w szpitalu przy ul. Klinicznej znaleźli się laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Günter Grass (rocznik 1927) oraz pięcioraczki nazwiskiem Rychert - dwie dziewczynki i trzech chłopców - które jako jedyne w całym kraju udało się wówczas utrzymać przy życiu (rocznik 1971).

Czytaj również: 45 lat gdańskich pięcioraczków

Wkrótce po narodzinach ostatniego dziecka rozpoczęło się transportowanie pacjentów i sprzętu do nowej kliniki w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej przy ul. Dębinki 7. Władze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, do którego należał szpital położniczy, sprzedały go bowiem pod koniec 2017 r. za kwotę ponad 34 mln zł.

Dom opieki częścią francuskiej sieciBudynek kupiła spółka Medi-system z Warszawy, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Nowy właściciel zapowiedział, że dawny szpital zostanie przekształcony w dom opieki dla osób starszych, który rozpocznie działalność w 2021 r.

Pandemia jednak pokrzyżowała te plany.

Harmonogram inwestycji to niejedyna kwestia, która uległa zmianie. Właściciel dawnego szpitala położniczego został przekształcony w spółkę Orpea Polska, która jest częścią największej w Europie, francuskiej sieci domów opieki i klinik rehabilitacyjnych. Dysponuje ona aż ponad tysiącem placówek w 25 krajach naszego kontynentu.

Inwestycja jest prowadzona pod ścisłym nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Więcej zdjęć (10)

Inwestycja jest prowadzona pod ścisłym nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

fot. Anna Rezulak/KFP

Inwestycja jest prowadzona pod ścisłym nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

fot. Anna Rezulak/KFP

Koniec przebudowy w 2024 r.Po pandemicznych zawirowaniach przebudowa dawnego szpitala przy ul. Klinicznej wreszcie się rozpoczęła. "Rezydencja Bursztynowa" - bo taką nazwę nadano roboczo przyszłemu ośrodkowi, może ona ulec zmianie - będzie składać się z trzech budynków.

W największym z nich, czyli gmachu od strony ul. Klinicznej, powstanie 105 jedno- i dwuosobowych pokoi dla mieszkańców, w tym część przeznaczona dla osób z chorobą Alzheimera, a także 24 apartamenty w formule tzw. assisted living, czyli zapewnienia seniorom kompleksowej i całodobowej opieki w miejscu zamieszkania.

Czytaj również: Metamorfoza dawnego szpitala przy ul. Klinicznej we Wrzeszczu

Remont kompleksu ruszył pod koniec roku.

- Orpea Polska podpisała 1 grudnia 2021 r. umowę z generalnym wykonawcą, którym jest firma Erbud S.A., na przebudowę byłego szpitala położniczego. Prace mają się zakończyć w styczniu 2024 r. Obecnie roboty przebiegają zgodnie z harmonogramem. Obecnie rozpoczęły się prace organizacyjne, przygotowawcze oraz rozbiórkowe. Budowa jest na wczesnym etapie, jak dotąd nie napotkaliśmy trudności - komentuje Magdalena Michalska, dyrektor marketingu, komunikacji i PR w spółce Orpea Polska.

Przywrócenie przedwojennego dachuBudynki wchodzące w skład dawnego szpitala przy ul. Klinicznej figurują w gminnej ewidencji zabytków i w związku z tym znajdują się pod opieką konserwatora. Tym samym inwestor musiał uzgodnić z nim zakres remontu. Jak można przekonać się na podstawie załączonych wizualizacji, efektem tych ustaleń będzie zachowanie nie tylko historycznego wyglądu elewacji, ale również m.in. klatek schodowych.

Co ciekawe, głównemu budynkowi zostanie nadany wygląd stylizowany na przedwojenny. Inwestor zapowiedział rozbiórkę ostatniej kondygnacji oraz jej odbudowę jako poddasze mansardowe.

Tłumaczenie niemieckiego napisu brzmi: Państwowa klinika położnicza w Gdańsku-Wrzeszczu. Pocztówka z początku lat 30. XX wieku. Więcej zdjęć (10)

Tłumaczenie niemieckiego napisu brzmi: Państwowa klinika położnicza w Gdańsku-Wrzeszczu. Pocztówka z początku lat 30. XX wieku.

źródło: fotopolska.eu

Tłumaczenie niemieckiego napisu brzmi: Państwowa klinika położnicza w Gdańsku-Wrzeszczu. Pocztówka z początku lat 30. XX wieku.

źródło: fotopolska.eu

Zwracasz uwagę na inwestycje w twojej dzielnicy?
67%

tak, żywo się tym interesuję

29%

to zależy, o jaką inwestycję chodzi

4%

nie, w ogóle mnie to nie interesuje

zakończona

łącznie głosów: 1575

Opinie wybrane


wszystkie opinie (244)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.