Ruszył remont dawnej remizy na terenach stoczniowych

2 października 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
EBu
Najnowszy artukuł na ten temat Zniknie dawny szpital stoczniowy
Remiza przed i po remoncie. W całości zachowany zostanie kształt i detale budynku. Wykorzystywany ma być także teren przed budynkiem. materiały prasowe/fot. Łukasz Unterschuetz Trojmiasto.pl


Po tym, jak kilka tygodni temu ostatecznie zakończył się remont Budynku Dyrekcji przy ul. Doki 1 w GdańskuMapka, właściciel Stoczni Cesarskiej rozpoczyna remont dawnej remizy strażackiej. Zgodnie z zapowiedziami powstać mają tu lokale gastronomiczne.Budynek powstał w 1884 roku jako jeden z pierwszych, jakie stanęły na terenie powstającego wówczas zakładu przemysłowego, i pierwotnie pełnił funkcję administracyjno-socjalną budowanej stoczni. Pierwotnie wzniesiony został jako obiekt parterowy.

W 1903 roku przekształcony został w siedzibę straży pożarnej, w tym wozowni i stajni dla koni drużyn pożarniczych. Po modernizacji budynek zyskał szerokie bramy dla wozów strażackich i stajnię dla koni, z czasem został rozbudowany o piętro z pomieszczeniami socjalnymi.  

Około 1955 roku dołączono do elewacji frontowej dobudówkę, powiększającą przestrzeń dla wozów strażackich. Budynek w swojej pierwotnej funkcji użytkowany był do połowy lat 90. Ma dwie kondygnacje i około 550 m kw. powierzchni użytkowej.

Obszerne wrota remizy są ciekawym elementem w kontekście planowej dla niego nowej funkcji gastronomicznej. Przyszłym restauratorom pozwolą latem łatwo otworzyć przestrzeń, by wyjść ze stolikami na zewnątrz.

Miejsce spotkań biznesowych i towarzyskichLokalizacja dawnej remizy na terenach postoczniowych. Więcej zdjęć (13)

Lokalizacja dawnej remizy na terenach postoczniowych.

grafika: Trojmiasto.pl

Lokalizacja dawnej remizy na terenach postoczniowych.

grafika: Trojmiasto.pl


Deweloper - Stocznia Cesarska Development - pozwolenie na prace przy remoncie i przebudowie budynku otrzymała 2 września. Teraz, po jego uprawomocnieniu, roboty wystartowały.

Zobacz także: wnętrza Budynku Dyrekcji po zakończeniu remontuKoncepcja zakłada stworzenie w obiekcie całodziennego miejsca spotkań biznesowych i towarzyskich. Młode Miasto będzie się rozwijało, przybywa tu powierzchni biurowych, powstają (i będą powstawały) kolejne budynki mieszkaniowe. Dodatkowo remiza położona jest bezpośrednio przy jednej z ważniejszych tras spacerowych przygotowywanych na tym terenie - Drodze do Wolności, prowadzącej od placu Solidarności, wzdłuż Europejskiego Centrum Solidarności, aż do nadwodnych hal Stoczni Cesarskiej i nowych bulwarów nad Martwą Wisłą, w których obecnie planowane są biura, przestrzenie wystawiennicze, kulturalne, hotele i lofty.

Zabytek z nowoczesnymi elementamiObiekt jest objęty ochroną konserwatorską. Koncepcja jego zagospodarowania przewiduje zachowanie i podkreślenie zabytkowego, przemysłowego charakteru budynku, ale jednocześnie wprowadzone mają być tu współczesne rozwiązania, które umożliwiają obiektowi działanie w nowej odsłonie.

Ochroną objęte są m.in. historyczna, tradycyjna bryła budynku, kształt dachu, forma architektoniczna i detale. W budynku zostaną zachowane i wyeksponowane ślizgi strażackie, stalowe bramy garaży, okienka strzelnicze na parterze, balustrada na pierwszym piętrze nad wrotami oraz napis z numerem telefonu alarmowego.

Jak często odwiedzasz tereny postoczniowe w Gdańsku?
21%

bardzo często, spaceruję i korzystam z tamtejszych lokali

34%

raz na jakiś czas

21%

byłe(a)m tylko kilka razy

16%

nie bywam tam w ogóle

8%

nie wiedziałe(a)m, że można tam chodzić

zakończona

łącznie głosów: 502

EBu

Opinie (26) 1 zablokowana

 • Czekam na moje mieszkanko na Młodym Mieście!

  • 11 8

 • Proponuję za każdym razem podawać czas, po jakim inwestor uzyskał wspaniałomyślną zgodę Wojewódzkiego Konserwatora (2)

  Taka statystyka gdańskiej Golgoty do jego wysokości Wojewódzkiego Paralizatora Strzoka byłaby niezmiernie ciekawa..

  • 21 15

  • Lepiej żeby konserwator (1)

   był usłużny wobec Urzędu Miejskiego? Pewnie tsk byś chciał ale kiniec z przyklepywaniem na szybko bo tak sobie życzy grupa zainteresowanych.

   • 4 5

   • hehe, teraz nadszedł czas brania grubej kopyrty za łaskawy podpis?

    a może ten nowy pseudokonserwator to fetyszysta, który czerpie rozkosz z walących się ze starości ruin, z których uciekł nawet najbardziej cierpliwy inwestor??

    • 3 4

 • wysadzić to w powietrze (4)

  koszt remontu tej ruiny ... i będzie stała bezczynnie
  no kto tam będzie lazł?

  • 8 56

  • ja

   • 6 2

  • Nie pajacuję!

   Świetny pomysł..takie miejsca trzeba eksponować i robić ze smakiem a na pewno to się opłaci...kto będzie chodził wszyscy i Pan oportunista się pojawi ;-)

   • 1 0

  • (1)

   Niestety ten budynek połknie kilka baniek, a jeśli nie będzie izolacji, to będzie nie do utrzymania. Zatem gastro nigdy tam nie wejdzie, ino jakiś biznes. I dobrze, bo to ciekawe; perełka, bo żaden bunkier lecz straż pożarna, a to inna sprawa i kasa na izolację ma sens.

   • 0 1

   • Proszę napisać dlaczego stawiasz minusa, gdy skromnie mówiąc - geniusz - powiedział jak jest.
    Tylko bez zahamowań jakichś. No
    Tak! To nie ironia, tylko same fakty.
    I co? .... Łyso, co nie?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.