Ruszyły rekordowe kolejowe targi Trako 2019

24 września 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Maciej Korolczuk

We wtorek w Amber Expo rozpoczęły się 13. Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako 2019. W tym roku w Gdańsku swoją ofertę prezentuje ponad 700 wystawców z 30 krajów na całym świecie. W piątek - ostatniego dnia imprezy - odbędzie się Dzień Edukacji i Kariery, którego program skierowany jest szczególnie do uczniów, studentów, dyrektorów szkół i osób poszukujących nowych wyzwań w życiu zawodowym.Wystarczy rzut oka na teren wokół Amber Expo, by przekonać się jak w ostatnich latach rozrosły się Targi Trako. Aby pomieścić wszystkich wystawców organizatorzy ustawili wokół głównej hali ekspozycyjnej cztery namioty. Do prezentacji nowych tramwajów (m.in. Modertransu, Pesy czy zabytkowego wagonu Carl Weyer) przed głównym wejściem ułożono szyny. W sumie organizatorzy przygotowali 1000 metrów tymczasowego torowiska i podkładów kolejowych. Ekspozycja plenerowa to także lokomotywy wraz z wagonami PKP Intercity, Pesy, Bombardiera, Newagu czy PKP Cargo.

W ciągu czterech dni imprezy swoją ofertę przedstawi w Gdańsku ponad 700 wystawców z 30 krajów na świecie. Do Gdańska przyjechali przedstawiciele zarządów kolei zagranicznych i przewoźników krajowych, polskich i europejskich instytucji działających na rzecz rozwoju kolei, producentów taboru, urządzeń i systemów wspomagających branżę kolejową.

- Mamy poczucie, że robi się nam trochę ciasno, dlatego wkrótce chcemy wybudować nową halę. Wierzymy, że kolejna edycja w 2021 będzie mogła się już odbyć w nowej, czwartej już hali targowej - zapowiedział Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Jestem przekonany, że transport szynowy i kolej to przyszłość regionów i całego kraju. Targi Trako 2019 są na to żywym dowodem. To dbałość i walka o klimat kieruje nas prosto na tory, na rozwój transportu szynowego, zarówno towarowego, jak i osobowego. Gdańsk jest miastem, który nie boi się inwestycji w transport szynowy, czego przykładem jest 30 km nowych tras tramwajowych czy pierwsza po wojnie nowa linia kolejowa, jaką jest Pomorska Kolej Metropolitalna.

Bogaty jest też program imprezy. W ciągu czterech dni w Amber Expo odbędzie się 40 różnego rodzaju wydarzeń: od debat, przez seminaria, aż po konferencje poświęcone transportowi szynowemu.

Program Trako 2019

Gratką dla wszystkich miłośników kolei może być szczególnie program czwartego dnia imprezy (piątek, 27 września). Wydarzenia skierowane są szczególnie do osób młodych, poszukujących pracy, uczniów i studentów, którzy swoją przyszłość chcieliby związać z koleją i transportem szynowym. To również okazja dla dyrektorów szkół i nauczycieli poszukujących nowych kierunków rozwoju dla swoich podopiecznych. Tego dnia odbędą się m.in. spotkania z pracodawcami, będzie można przygotować profesjonalne CV, poznać tajniki dobrej prezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy poradzić się, jak złożyć wniosek o dofinansowanie unijne na założenie działalności gospodarczej.

- Trako 2019 to największe w Polsce i drugie w Europie targi kolejowe - podkreśla Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A. - Dla nas jest to bardzo ważny punkt w kalendarzu. Z roku na rok Trako umacnia swoją markę i pozycję wicelidera w Europie w branży szynowej. Świadczy o tym liczba wystawców i gości, którzy przyjeżdżają w tych dniach do Gdańska.

Umowa na bilet metropolitalnyWe wtorek podczas targów miało miejsce także podpisanie umowy na dofinansowanie zintegrowanego biletu dla Pomorza. Unijne Centrum Projektów Transportowych przyznało spółce InnoBaltica 90 mln zł na realizację projektu o nazwie: "Zwiększenie dostępności regionalnego transportu kolejowego w województwie pomorskim poprzez jego integrację z transportem lokalnym - budowa elektronicznej platformy zintegrowanych usług mobilności".

Podpisanie umowy spowoduje uruchomienie środków unijnych, dzięki którym województwo pomorskie będzie miało jeden z najbardziej nowoczesnych zintegrowanych systemów płacenia za przejazdy w transporcie publicznym.
Jak często bywasz na targach i imprezach w Amber Expo?
12%

regularnie

13%

kilka razy w roku

38%

rzadko

37%

ani razu tam nie byłem

zakończona

łącznie głosów: 385