Rynek mieszkaniowy. Podsumowanie i perspektywy

3 stycznia 2016 (artykuł sprzed 6 lat)
Ewa Budnik
Rok 2015 był dla trójmiejskich deweloperów czasem wprowadzania do sprzedaży kolejnych ofert i budowania. Czy 2016 będzie rokiem utrzymującej się wysokiej sprzedaży? Więcej zdjęć (1)

Rok 2015 był dla trójmiejskich deweloperów czasem wprowadzania do sprzedaży kolejnych ofert i budowania. Czy 2016 będzie rokiem utrzymującej się wysokiej sprzedaży?

materiały inwestora

Rok 2015 był dla trójmiejskich deweloperów czasem wprowadzania do sprzedaży kolejnych ofert i budowania. Czy 2016 będzie rokiem utrzymującej się wysokiej sprzedaży?

materiały inwestora

W 2015 roku mieszkań przybyło, klientów nie brakowało, ceny utrzymywały się na stabilnym poziomie. Wykorzystanie dopłat z programu Mieszkanie dla Młodych utrzymuje się w Trójmieście na wysokim poziomie, ale tylko dla rynku pierwotnego. W 2016 roku o własne M osobom, które zakup muszą kredytować, będzie już trudniej.Zgodnie z przewidywaniami w dopiero co zakończonym 2015 roku do użytkowania oddanych zostało więcej mieszkań niż rok wcześniej. Wyraźnie wynika to z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Od stycznia do października 2015 roku w Gdańsku oddanych zostało do użytkowania 3094 mieszkania (2322 w analogicznym okresie 2014 roku) oraz 934 w Gdyni (877 w 2014 r.); w Sopocie odpowiednio 40 i 91. To pokłosie znacznej ilości pozwoleń na budowę, które zostały wydane w 2014 roku (o czym pisaliśmy w podsumowaniu roku 2014) - w całym Trójmieście wydano ich prawie 5,4 tys. W tym roku wydano ich już mniej, przy czym spodziewać się należy większej ilości inwestycji w Gdyni.

Z danych przygotowanych przez firmę analityczną REAS na koniec III kwartału 2015 wynika, że Trójmiasto jest jedynym dużym rynkiem deweloperskim w Polsce, gdzie liczba mieszkań sprzedanych w ciągu roku jest wyższa niż liczba mieszkań znajdujących się w aktualnej ofercie. Oznacza to dużą płynność, którą zresztą potwierdzają dyrektorzy sprzedaży w trójmiejskich firmach deweloperskich. Spółki giełdowe poprawiły wyniki z 2014 roku, ruch w biurach sprzedaży największych deweloperów trwał do ostatniego dnia grudnia.

Chociaż do końca roku można było kupić mieszkanie z 10 proc. wkładem własnym (15 proc. od nowego roku) i jak na polskie warunki niskim oprocentowaniem, to deweloperzy potwierdzają, że wiele mieszkań kupowanych jest w większości lub w całości za gotówkę. Tak jest przede wszystkim w segmencie nieruchomości premium, gdzie gros mieszkań i apartamentów kupowanych jest na wynajem.

Ceny: stabilnie w Gdańsku, drożej w Gdyni

Według danych opracowywanych co kwartał przez Narodowy Bank Polski ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym w Gdańsku na koniec III kwartału 2015 były na poziomie porównywalnym do tych z samego początku roku i oscylują w granicach 6 tys. zł za m. kw. Drożej jest w Gdyni, gdzie na koniec III kwartału za m kw. nowego mieszkania zapłacić trzeba było średnio ok. 6,8 tys. zł za m kw. i w tym przypadku przyznać trzeba, że w ujęciu transakcyjnym widoczny jest wzrost średniej ceny licząc od końcówki roku 2014.

Barometr cen Trojmiasto.pl - sprawdź jak zmieniają się ceny nieruchomości w Trójmieście (na podstawie ogłoszeń sprzedaży zamieszczonych w naszym serwisie ogłoszeniowym)

Taniej mieszkanie można kupić na rynku wtórnym. Według przytoczonych danych na koniec III kwartału w Gdańsku za metr średnio zapłacić trzeba było ok. 5,2 tys. zł za m kw. i cena ta jest stabilna od około dwóch lat. Również na tym rynku wzrost cen widoczny jest w Gdyni - średnia oscylowała na koniec III kwartału w okolicach 5 tys. zł za m kw. i wzrosła o około 10 proc. od końcówki 2014 roku.

Mieszkanie dla Młodych

Gdańsk nadal przoduje (jest na drugim miejscu po Warszawie) w wykorzystaniu dopłat z programu Mieszkanie dla Młodych. Jednak ze względu na limity ceny metra kwadratowego jakie narzucone są w programie, klienci wybierają głównie mieszkania nowe (od września możliwy jest zakup mieszkań także z rynku wtórnego, zmieniły się także zasady przyznawania dopłat dla rodzin wielodzietnych). Trudno znaleźć atrakcyjne mieszkanie z rynku wtórnego, którego cena mieściłaby się w limicie umożliwiającym otrzymanie dopłaty. Do końca roku dla samego Gdańska wynosił on 5234,35 zł za m kw. dla mieszkań nowych i 4282,65 dla mieszań używanych. Od początku nowego roku limit jest niższy - w Gdańsku dla rynku pierwotnego wynosi on 5020,40 zł na m kw. i 4107,60 dla rynku wtórnego.

Z grudniowego raportu Banku Gospodarstwa Krajowego, który zarządza środkami na dopłaty w tym programie wynika, że ponad 50 proc. z kwoty jaka została zaplanowana do rozdysponowania na 2016 rok zostało już zarezerwowane wnioskami. Ci, którzy w 2016 roku chcieliby skorzystać z dopłaty powinni się zatem pospieszyć - pieniędzy na dopłaty nie wystarczy na cały rok.

Wyższy wkład własny i droższe kredyty

W 2016 roku trudniej w przypadku zakupu własnego mieszkania będą miały osoby, które nie dysponują oszczędnościami. Zgodnie z rekomendacją S wprowadzoną w 2013 roku osoby, które zakup mieszkania finansowały z kredytu hipotecznego musiały 10 proc. kwoty zakupu nieruchomości pokryć z własnej kieszeni (w przypadku osób bezdzietnych, które kupowały mieszkanie z dopłatą z MdM pokrywała ona owe 10 proc., w przypadku rodzin z dzieckiem lub dziećmi była wyższa). Od 2016 roku kwota wkładu własnego rośnie o kolejne 5 proc. (za rok będzie to 20 proc.).

Komisja Nadzoru Finansowego, która narzuciła bankom rekomendację, w specjalnym liście do banków podkreśliła, że obowiązujących od 2016 roku dodatkowych 5 procent wkładu nie będzie można po prostu ubezpieczyć - jak spekulowano na rynku, bo nie taka była intencja rekomendacji. Czy instytucje finansowe znajdą rozwiązanie, by ułatwić klientom bez większej ilości środków na wkład własny zaciągnięcie kredytu i zakup mieszkania - pokażą najbliższe miesiące.

Katalog inwestycji: zobacz jakie nowe osiedla budowane są w Trójmieście

Przyniosą one także odpowiedź na pytanie jak zmienią się koszty kredytu. Niskie stopy procentowe, od wielu miesięcy utrzymywane przez Radę Polityki Pieniężnej na najniższym od lat poziomie, to zła wiadomość dla osób, które oszczędzały na lokatach bankowych, jednak dobra dla tych, które spłacają kredyty w złotych - odsetki są mniejsze. Zaciągając kredyt pamiętać trzeba jednak, że nie zawsze będą one na tak niskim poziomie - w przyszłości rata kredytu wzrośnie. Już teraz w nowy rok wchodzimy z pierwszymi informacjami spływającymi z banków, które podnoszą oprocentowanie w związku z prowadzonymi przez nowy rząd pracami nad wprowadzaniem podatku bankowego.

Perspektywy dla rynku najmu

Według statystyk Eurostatu w Polsce odsetek osób żyjących w mieszkaniach wynajętych na rynkowych warunkach wynosi nadal poniżej 5 proc., podczas gdy jest znacząco wyższy nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale i w Czechach (16 proc.) i na Słowacji (8 proc.). Rosnące trudności w zaciągnięciu kredytu na zakup własnego M, zwiększy odsetek osób, które będą zmuszone mieszkanie wynajmować, nawet pomimo sytuacji, w której koszty najmu i raty kredytu są na podobnym poziomie.

Pośrednicy i deweloperzy trójmiejscy podkreślają, że w 2015 roku znacznie wzrosła ilość zakupów mieszkań na wynajem - w segmencie popularnym, jak i w segmencie premium. W Trójmieście swoją działalność zainaugurowała pierwsza instytucja, która zajmuje się najmem instytucjonalnym - Fundusz Mieszkań na Wynajem. Ceny mieszkań oferowanych wynajmującym nie są tu dużo niższe od rynkowych, jednak plusem jest możliwość podpisania wieloletniej umowy najmu.

Ten fundusz planuje rozwijanie swojej działalności w Trójmieście, a deweloperzy przyznają też, że aglomeracją interesują się kolejne podmioty zajmujące się inwestowaniem w najem mieszkań z segmentu popularnego, w tym również zagraniczne.
Czy 2016 rok to dobry czas na zakup mieszkania?
30%

tak, bo w przyszłości ceny mogą jeszcze wzrosnąć

11%

tak, zwłaszcza jeśli nie ma się gotówkę na cały zakup

24%

myślę, że niedługo będzie taniej, zwłaszcza jeśli chodzi o nowe mieszkania

35%

nie, wszystkie nieruchomości będą taniały

zakończona

łącznie głosów: 411

Opinie (146) 2 zablokowane

 • (9)

  perspektywa jest taka że nie mnie nadal nie stać na mieszkanie a nawet na kredyt i tak pozostanie !

  • 68 15

  • zmień pracę i weź kredyt (3)

   • 43 7

   • ex prezydent (1)

    skaczący po stołkach

    • 16 5

    • za kasę bym nie napisał takiego kłamstwa

     • 7 11

   • Hot

    Bo to i po czesci prawda. Za malo zarabiasz? Podnieś swoje kwalifikacje, zeob lursy, szkolenia, studia, zdobadz praktyke. Wtedy zaczniesz wiecej zarabiac i nedziesz mogl brac kredyt na mieszkanie.
    Ja noe wiem o co

    Bo to i po czesci prawda. Za malo zarabiasz? Podnieś swoje kwalifikacje, zeob lursy, szkolenia, studia, zdobadz praktyke. Wtedy zaczniesz wiecej zarabiac i nedziesz mogl brac kredyt na mieszkanie.
    Ja noe wiem o co wszystkim chodzi z krytyka tego stwierdzenia, co wy myslicie, ze prezydent wam moeszkania mial kupoc czy kase za nic z nieba da? Durny kraj glosowal na pos, no myslal, ze za frejer dostanie kase na dzieci. Trzeba bylo nuc kretynem, zeby w to uwierzyc widzac, jak wyglada sytuacja w pl.
    Pozdrawiam nierobow

    • 1 4

  • nie ma pieniędzy nie ma perspektyw :(

   • 9 2

  • może urodziłeś się w innym celu niż spłacanie kredytu

   szukaj własnej drogi

   • 13 1

  • Szukaj w tym swojej szansy (1)

   Nie masz kredytu, nie masz mieszkania, pewnie nie masz rodziny = nie jesteś uwiązany do 1 miejsca, ergo: możesz wszystko. Możesz np. zrobić doktorat w Szwecji z fizyki cząstek elemtarnych, zostać warszawskim japiszonem, albo rzucić obecną robotę i prowadzić wideobloga.

   • 16 2

   • zdolność kredytowa jest od 3000 netto, możliwość spłaty bez pętli na szyi jest od 4000 netto, kto tyle zarabia?! Druga strona medalu jest taka, że wynajem pochłania tyle samo, albo i więcej - a skoro wynajem kosztuje

    zdolność kredytowa jest od 3000 netto, możliwość spłaty bez pętli na szyi jest od 4000 netto, kto tyle zarabia?! Druga strona medalu jest taka, że wynajem pochłania tyle samo, albo i więcej - a skoro wynajem kosztuje tyle samo to już lepiej zarznąć się kredytem bez obaw, że właściciel lokalu będzie ci grzebał w koszu na pranie, albo próbował zalogować Ci się do lapka lub zastaniesz właścicela + obce ci osoby grzebiące po szufladach. Polityka prorodzinna poprzednio rządzących - szukam drugiej połówki - musisz zarabiać nie mniej niż 2500 netto i fajnie gdybyś był/a szczupła/ły

    • 16 1

  • wohnung

   to ile wy w tym gdansku zarabiacie?
   ja pracuje w DE teraz zaczynam w NOR ale na prawde i nie za bardzo mnie stać na mieszkanie u was w Gdańsku a pochodze z małej mieściny niedaleko.

   • 0 0

 • niech tylko ta banka peknie (30)

  • 53 17

  • Tak. Bańka pęknie... (21)

   A z roku na rok drożej.

   • 19 10

   • To nie jest bańka

    tylko real

    • 16 9

   • poczekaj az podniosia stopy procentowe (2)

    Wtedy banka peknie

    • 13 2

    • ty chyba podstaw ekonomii (1)

     Nie ogarniasz. Jak zaprzestanie sie budowania to to co jest będzie jeszcze droższe!

     • 7 18

     • zwłaszcza jak popyt spadnie bo demografia jest nieubłagana :D

      • 7 0

   • drozej to jest rynek pierwotny, chwilowo. (16)

    Rynek wtórny aż kwiczy z braku chętnych na zakup mieszkania. Sprzedaja się mieszkania po baaardzo okazyjnych cenach.

    • 31 4

    • Sprzedaż domu - to jest wyzwanie (9)

     • 33 1

     • (6)

      Najłatwiej sprzedać małe mieszkanie, bo jest na nie największy popyt.
      Ale są mieszkania, które od kilku ładnych lat czekają na nabywce. Widać to np. na stronach agencji nieruchomości czy nawet w ogłoszeniach tego

      Najłatwiej sprzedać małe mieszkanie, bo jest na nie największy popyt.
      Ale są mieszkania, które od kilku ładnych lat czekają na nabywce. Widać to np. na stronach agencji nieruchomości czy nawet w ogłoszeniach tego portalu - przeglądam je już bardzo długo i niektóre mieszkają wciąż są za sprzedaż (pewnie z różnych powodów).
      Jak komuś zależy to będzie musiał obniżyć cenę.

      • 22 2

      • Wielu wystawia i czeka tylko na okazyjnego nabywce. (5)

       Znam wielu co wystawili mieszkanie licząc, że ktoś nabędzie i im sfinansuje tym samym nabycie większego z rynku pierwotnego.
       Obniżać ceny nie będą, bo im się to nie opłaca. Więc czekają na okazję.
       Nie którzy po 3-4 lata. Ale źle im nie jest to się nie spieszą.

       • 9 0

       • No tak tylko z roku na rok mają coraz mniejszą szansę na uzyskanie satysfakcjonującej kwoty (4)

        Lepiej opuścić nawet kilkadziesiąt tysięcy i mieć kasę na koncie i zero stresów niż nie opuszczać i trzymać mieszkanie. Ceny z wtórnego spadają, czynsz trzeba płacić, trzeba coś naprawić. A to wszystko w perspektywie kilku lat duuużo kosztuje

        • 7 2

       • Ceny na wtórnym spadają? Od kiedy? (3)

        • 0 0

       • Od kilku lat (2)

        Obserwuj rynek i nie patrz na ceny ofertowe. To że ktoś chce 340000zł za trzy pokoje w wielkiej płycie na zaspie nie oznacza, że tą kwotę otrzyma. Dwójka znajomych kupowała właśnie takie mieszkania. Cena ofertowa

        Obserwuj rynek i nie patrz na ceny ofertowe. To że ktoś chce 340000zł za trzy pokoje w wielkiej płycie na zaspie nie oznacza, że tą kwotę otrzyma. Dwójka znajomych kupowała właśnie takie mieszkania. Cena ofertowa wynosiła sporo ponad 300000zł a zapłacili(na Startowej 275000zł), Na Burzyńskiego 268000zł. Ja sam kupowałem mieszkanie do remontu we Wrzeszczu. Przed dwoma laty cena ofertowa tego konkretnego mieszkania wynosiła 330000zł. Rok temu już za 240000zł a w końcu je kupiłem za gotówkę za 200000zł. Tyle w temacie.

        • 4 1

       • No to wiadomo, że wielka płyta i rudery kamienice z czynszem 1000zł (1)

        kupisz za pół darmo. Spróbuj w takiej cenie kupić nowsze mieszkanie. Powodzenia. Po za tym napisz konkretnie jaki metraż i jaka cena. Pisząc 3 pokoje nic nie mówi. Mogli kupić 3 pokoje 52m za 275tyś, to jest normalna

        kupisz za pół darmo. Spróbuj w takiej cenie kupić nowsze mieszkanie. Powodzenia. Po za tym napisz konkretnie jaki metraż i jaka cena. Pisząc 3 pokoje nic nie mówi. Mogli kupić 3 pokoje 52m za 275tyś, to jest normalna cena (nawet lekko wysoka) czyli około 5,3tys za metr. A to do remontu we Wrzeszczu to też pewnie minimum 4500 za metr dałeś. I to ma być tanio? Za mieszkanie stare, do remontu? Jeśli nowe kupisz za 5-5,5 za metr.

        • 1 0

       • zaspa 63metry, Wrzeszcz 58 plus ogrodek plus piwnica 17 metrow

        • 0 0

     • kupno domu to jest wyzwanie (1)

      celuję w Oliwę, Przymorze, idealnie by było Karlikowo. Albo ceny absurdalne albo rudery do wyburzenia. Kilka interesujących propozycji było (trzy w ciągu ponad roku) ale sprzedane bardzo szybko. Trzeba ryzykować i podejmować szybko decyzje - nie mój styl.

      • 6 3

      • szybka decyzja albo wysoka cena

       Tak wygląda cały rynek wtórny. Szybka decyzja nie oznacza że trzeba ryzykować, po prostu trzeba wiedzieć czego się chce i ile jest się w stanie zapłacić. Ocena stanu tecjnicznego to też jedna wizyta. Jeśli szybkie podejmowanie decyzjj to nie twój styl to pozostaje wyższa cena lub wieczne szukanie.

       • 0 0

    • bo sprzedający żyją w jakimś matrixie, myślą, że dostaną tyle kasy jak z podobnego (2)

     rynku pierwotnego. Kupili mieszkanie za stosunkowo małe pieniądze, albo prawie za nic jak w przypadku mieszkań spółdzielczych, a chcą przebitki sięgającej kilkuset procent. Rynek wtórny prędzej czy później będzie musiał obniżyć cenę mieszkań, a wraz z nimi rynek pierwotny

     • 28 4

     • wtórny to często

      bardzo dobre lokalizacje. Pierwotny na obrzeżach to są bardzo niskie ceny obecnie.

      • 14 2

     • nieważne za ile kupili - kogo to obchodzi?

      wynajmują, a na sprzedaż dają wysoką cenę, komuś podpasi ok, jak nie to czekają dalej. Podobnie kupujący też liczą na okazję.

      • 3 3

    • Na rynku wtórnym słabizna jest. Jak szukasz konkretnego mieszkania (2)

     to okazuje się, że jest kilka mieszkań do zobaczenia, z tego jedno nadaje się do ewentualnego zakupu. Zawsze coś nie tak, a to skosy, a to -1 "niby" parter, a to czynsz 1000zł. I niestety okazuje się, że o minimum 10%

     to okazuje się, że jest kilka mieszkań do zobaczenia, z tego jedno nadaje się do ewentualnego zakupu. Zawsze coś nie tak, a to skosy, a to -1 "niby" parter, a to czynsz 1000zł. I niestety okazuje się, że o minimum 10% rozjeżdza się cena proponowana z oczekiwaną. Wiem bo szukałem. Nowe budownictwo >2000r, 70-80m, 4 pokoje, do 450tyś, w miare ładnie zrobione bo przecież nowe, więc trudno oczekiwać komuszej boazerii. Dzielnice max pętla havla czy myśliwska w strone jasienia. Nic. Pełno to jest mieszkań socjalistycznych, w płycie lub w kamienicy gdzieś z elementem alkoholowym czy wc na piętrze na 3 mieszkania.

     • 11 2

     • -slabo szukasz.... (1)

      • 2 2

      • Nie jestem geniuszem jak ty widocznie i nie trafiają mi się oferty

       4k/m w Oliwie w nowym budownictwie.

       • 1 1

  • jaka bańka? (5)

   na Szadółkach można już kupić poniżej 3 tyś za m2

   • 10 2

   • fakt. W tbs'ach.

    • 1 1

   • Szadółki

    to nie Gdańsk, to wysypisko śmieci.

    • 7 1

   • Chciałbyś mieszkać w tym smrodzie (2)

    Chciałbyś marnować czas w korkach, przecież tam dróg nie ma

    • 7 2

    • to po co narzekacie że "bańka" "niech pęknie" itp (1)

     w pasie nadmorskim brakuje sensownych mieszkań za 8 tyś za m2
     Gdańsk Południe czy inny Pruszcz tam pełno mieszkań więc jaka bańka

     • 3 0

     • banka jest odkad jest MDM

      Przed tym programem ceny nad morzem i na poludniu były niższe.

      • 4 0

  • Jestem podwykonawcą jednego z deweloperow. (1)

   To jak teraz buduje się bloki wola o pomstę do nieba. Beton,brak wygluszenia,ścianki z kartonu albo z bloczków ala ytong gdzie nie powiesisz na tym ciężkiej szafki. Najlepiej jest kupic mieszkanie w zadbanym

   To jak teraz buduje się bloki wola o pomstę do nieba. Beton,brak wygluszenia,ścianki z kartonu albo z bloczków ala ytong gdzie nie powiesisz na tym ciężkiej szafki. Najlepiej jest kupic mieszkanie w zadbanym przedwojennym budynku z cegły. Oczywiście trzeba sprawdzić najpierw jakich będzie miało się sąsiadów. Z doświadczenia wiem, ze są np mieszkania we Wrzeszczu w starym budownictwie gdzie nie mieszkają patole a i wyremontowane mieszkania biją na głowę te nowe.

   • 8 1

   • taka stara kamienica to skarbonka bez dna

    taka stara kamienica to skarbonka bez dna, choćby była nie wiem jak zadbana kamienica to prawie stuletnie budy, zagrzybiałe i spleśniałe, ciągle będzie tam coś do zrobienia, ciągle będzie się tam coś sypać. No i ten brak windy, brak hali garażowej

    • 2 0

 • (5)

  gdyby nie te doplaty to ceny by spadly - nieruchomosci sa przewartosciowane, ale deweloperzy moga sobia pozwolic na to by trzymac ceny - ludzie i tak dostana doplate wiec wezma. minusem jest to ze doplaty sa z budzetu,

  gdyby nie te doplaty to ceny by spadly - nieruchomosci sa przewartosciowane, ale deweloperzy moga sobia pozwolic na to by trzymac ceny - ludzie i tak dostana doplate wiec wezma. minusem jest to ze doplaty sa z budzetu, czyli wszyscy placimy na te doplaty. i ci ktorzy maja juz mieszkanie i ci ktorych nie stac na kredyt. ot sprawiedliwosc.
  takie jest moje zdanie odnosnie rynku nieruchomosci w 2016.

  • 120 4

  • (2)

   Dokładnie. Szlag mnie trafia, nie dość, że rozdają pieniądze z moich podatków na dopłaty to jeszcze winduje to ceny.
   Chora polityka.

   • 44 1

   • Rzadowy prgram deweloper na swoim...

    • 29 1

   • A teraz jeszcze zaczną zabierać wszystkim

    żeby dać 500 zł dla nielicznych

    • 9 3

  • brednie (1)

   Bzury piszesz bo sie nie znasz. Wiesz, ze w Gdyni aby dostac doplaty metr musi kosztowac poniżej 4890 zl zanowe mieszkanie. Znajdz mi taka cene. Nie ma szans.

   • 0 2

   • Na Wiczlinie i Pogórzu są oferty MDM

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.