Rząd ogłosił program Mieszkanie plus

3 czerwca 2016 (artykuł sprzed 5 lat)
Ewa Budnik
Rodziny, zwłaszcza wielodzietne, których nie stać na zaciągnięcie kredytu, a mają zbyt wysokie dochody by ubiegać się o mieszkanie od gminy, będą mogły w pierwszej kolejności liczyć na pomoc w ramach programu Mieszkanie plus. Więcej zdjęć (1)

Rodziny, zwłaszcza wielodzietne, których nie stać na zaciągnięcie kredytu, a mają zbyt wysokie dochody by ubiegać się o mieszkanie od gminy, będą mogły w pierwszej kolejności liczyć na pomoc w ramach programu Mieszkanie plus.

fot. fotolia/drubig-photo

Rodziny, zwłaszcza wielodzietne, których nie stać na zaciągnięcie kredytu, a mają zbyt wysokie dochody by ubiegać się o mieszkanie od gminy, będą mogły w pierwszej kolejności liczyć na pomoc w ramach programu Mieszkanie plus.

fot. fotolia/drubig-photo

Uruchomienie Narodowego Programu Mieszkaniowego, który Polakom, których nie stać na zakup mieszkania od dewelopera miał zapewnić dostęp do własnego lokum, było jednym z punktów programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Po kilku miesiącach pracy nad założeniami programu, rząd ogłosił jego ostateczne założenia. Przy założeniu, że czynsz będzie wynosił 20 zł za m kw., lokal o powierzchni 50 m kw. wynająć będzie można za 1000 zł.Premier Beata Szydło, Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa oraz Kazimierz Smoliński - sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa zaprezentowali od dawna zapowiadamy program rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Docelowo Narodowy Program Mieszkaniowy oparty ma być o trzy filary. Znane są ramy, ale wiele istotnych szczegółów jest nadal w opracowaniu.

Pierwszy filar: mieszkania na wynajem

Inaczej niż poprzedni rząd, ten aktualny zakłada, że priorytetem jest nie wspieranie (zwłaszcza młodych) Polaków przy zakupie mieszkania na własność, a umożliwienie taniego najmu mieszkania w nowo wybudowanym domu. Dlatego pierwszy filar to plan budowy mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do jego własności.

- Narodowy Fundusz Mieszkaniowy nie będzie oparty o środki budżetowe, nie będzie więc realizowany z podatków obywateli. Nowe budynki będą powstawały na gruntach należących do Skarbu Państwa. Wojewodowie przekazali już część informacji o tym, jakie grunty w poszczególnych województwach mogą być wykorzystane pod budownictwo mieszkaniowe. Zbieranie tych danych trwa. Pod uwagę brane będą także grunty należące do Agencji Mienia Wojskowego oraz Agencji Nieruchomości Rolnych. Fundusz budować może także na gruntach należących do osób prywatnych czy samorządowych, jeśli zechcą one wnieść swoje nieruchomości do funduszu. Jeśli taki grunt udostępni spółka Skarbu Państwa, to otrzyma udziały - mówił minister Andrzej Adamczyk.
Według rządowych analiz cena realizacji budowy wraz z wykończeniem mieszkania wynosić ma od 2 500 zł za m kw. wzwyż. Skąd taka kwota? Nie jest w nią wliczona cena gruntu (jak przytoczył minister Adamczyk wg. Ośrodka Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Promocja średnia cena budowy i wykończenia mieszkania w Polsce to 2517 zł za m kw.) Ostateczna kwota budowy (a za nią stawka czynszu) będzie różna w zależności od regionu Polski i dokładnej lokalizacji budynku. Oczywiście nie należy się spodziewać, że mieszkania będą powstawały w najbardziej centralnych lokalizacjach, bo tam grunty są zbyt drogie.

W czasie konferencji najmniej zostało powiedziane o instrumentach finansowania inwestycji. Narodowy Fundusz Mieszkaniowy ma działać w oparciu o zasady wolnorynkowe. Będzie zaciągał kredyty na budowę, emitował obligacje, obracał aktywami. Funkcję tą pełnić ma inwestor zastępczy, jakim będzie Narodowy Operator Mieszkaniowy.

Tak czy inaczej, według założeń na dzisiaj o mieszkanie na wynajem aplikować będzie mógł każdy. Chętnych zapewne nie zabraknie, dlatego każdej osobie przyznawane będą punkty. Liczyła się będzie liczba posiadanych dzieci, dochody rodziny i inne czynniki. Na podstawie takiej punktacji będzie określana kolejność przyznawania mieszkań. Premiowane mają być osoby, których nie stać na zakup mieszkania lub jego wynajem.

- Chcemy uwzględnić sytuacje różnych grup Polaków. Tych, którzy mają bardzo niskie dochody, ale także klasy średniej. Wielu młodych Polaków bardzo dużo pracuje, ma nawet godne zarobki, ale nie stać ich na to, aby kupić własne mieszkanie. Chcemy, aby Polacy mieli szanse na mieszkanie, ale aby nie obywało się to kosztem standardu ich życia. Ograniczenie wiekowe nie zostanie w programie wprowadzone - mówiła Beata Szydło.
Czytaj także: oferta Funduszu Mieszkań na Wynajem w Gdańsku

Czynsz będzie wynosił od 10 do 20 zł za m kw. (plus media). Ostateczna stawka zależeć ma od lokalizacji, bo koszty budowy są różne w zależności od regionu i lokalizacji. Osoby, które oprócz najmu będą chciały docelowo uzyskać własność, będą miały czynsz wyższy o około 20 proc.

- Osoby o niskich dochodach, które będą wynajmowały mieszkania z opcją dojścia do własności, w przypadku gdyby na przykład straciły pracę, będą mogły środki zbierane na wydzielonym rachunku na zakup nieruchomości wykorzystać czasowo na opłatę czynszu - mówił minister Adamczyk. - W ten sposób oddali się czarny sen osób, które spłacają kredyt i denerwują się co się stanie, jeśli stracą pracę.
Jeśli odłożone pieniądze się skończą, a lokator nadal nie będzie miał pracy, podlegać ma eksmisji na zasadach ogólnych.

Drugi filar: budownictwo społeczne

Rząd planuje zwiększyć pomoc dla samorządów, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych. Działalność tych ostatnich rząd chciałby pobudzić, upatruje w nich niewykorzystany potencjał. Przywrócona miałaby zostać możliwość pozyskania mieszkania w formule spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (w tej chwili można takie mieszkanie tylko kupić na rynku wtórnym, odziedziczyć lub otrzymać w darowiźnie; spółdzielnie nie budują w takiej formule).

- Planowane jest zwiększenie efektowności dofinansowania budowy mieszkań komunalnych. Rezygnujemy z dotowania mieszkań socjalnych, bo mieszkań o bardzo niskim standardzie są w tej chwili w Polsce miliony - mówił Kazimierz Smoliński.
Zwiększona ma zostać dostępność do nisko oprocentowanych kredytów z Banku Gospodarstwa Krajowego, by samorządy, TBS-y, spółdzielnie mogły w większym stopniu wykorzystać środki.

- Chcemy także zmienić prawo, tak by umowy z najemcami komunalnymi były podpisywane na czas określony. Często osoby, które mają mieszkania komunalne od dawna nie spełniają wymogów, bo mają wyższe zarobki, albo posiadają inne mieszkanie. Takie osoby nadal mogłyby mieszkać w zasobach komunalnych, ale opłacając czynsz rynkowy - tłumaczył Kazimierz Smoliński.
Taka zamiana miałaby na celu uwolnienie części lokali komunalnych, które zająć mogłyby potrzebujące mieszkania osoby.

Trzeci filar: premiowane oszczędności

Jest to oferta skierowana do osób, które chcą kupić, wyremontować nieruchomość albo wybudować własny dom. Zapowiedzią przyjęcia tego rozwiązania było rozważane wprowadzenie kas oszczędnościowo-budowlanych. Zamiast nich powstać mają subkonta, gdzie Polacy odkładać będą swoje oszczędności na cele mieszkaniowe. Wytrwale oszczędzający otrzymają od państwa premie.

Czytaj także: rynek nowych mieszkań w Trójmieście - wysoka sprzedaż, ceny w górę

- Będą mogły o nią starać się osoby, które planują remont posiadanej nieruchomości, albo budowę domu - wszystkie działania, które wymagają pozwolenia na budowę. Możliwy będzie także zakup za te pieniądze mieszkania - tłumaczył Kazimierz Smoliński.
Po wejściu w życie programu i założeniu subkont pierwsze wypłaty dla wytrwale oszczędzających możliwe byłyby w 2019 roku, a więc po zakończeniu podstawowych wypłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Wysokość premii jest na etapie obliczania, ale określono już, że minimalny okres oszczędzania będzie wynosił pięć lat, zostanie także określony górny próg oszczędzania, by osoby zamożne, które dysponują środkami do zamrożenia nie wykorzystały okazji. Jeśli środki z oszczędności wykorzystane zostaną na inny cel niż mieszkaniowy, premię trzeba będzie oddać.

Kiedy?
Przedstawione dzisiaj idee rysują świetlaną przyszłość przed potrzebującymi mieszkań i podmiotami, które mają realizować skierowaną w ich stronę politykę. Jednak dopiero konkretne rozwiązania i szczegóły założeń pozwolą ocenić, na ile są one realne.

Dzisiaj przedstawione zostały założenia programu. Szczegóły mają zostać podane w III kwartale roku, w ostatnich miesiącach rozpoczęłyby się prace nad ustawą. Program mógłby zacząć działać na początku drugiej połowy 2017 roku. Zatem w drugiej połowie 2017 roku będzie można rozpocząć nabór chętnych na wynajem, a inwestycje mogłyby ruszyć z początkiem 2018 roku.

Pomoc w uzyskaniu mieszkania:
34%

powinna leżeć po stronie państwa

8%

powinny zajmować się tym gminy

29%

każdy powinien sam martwić się o dach nad głową

29%

pomoc państwa powinna dotyczyć tylko osób w ciężkiej sytuacji życiowej

zakończona

łącznie głosów: 587

Opinie (183)

 • Wszyscy KoDowcy,lewaki i gorszy sort (17)

  Czas start by hejtować ten program:)

  • 118 148

  • Jak to wypali to (3)

   Schetyna i Petru doczekają emerytury.
   W opozycji:)

   • 41 39

   • Co ma wypalić? Budowanie mieszkań przez Państwo??? (1)

    Nie rozśmieszaj mnie.
    Poupychają swoich matołków w radach nadzorczych róznych instytucji a na koniec zbankrutujemy wszyscy. W imię wiecznie żywego socjalizmu

    • 92 17

    • przypominam - rozdawnictwo to nie socjalizm

     • 7 16

   • jesli wypali

    Jest to lepszy program niz dotychczasowe, gdyz zaklada zwiekszenie liczby mieszkan dostepnych na rynku.

    Poprzednie programy (tanie kredyty, doplaty do mieszkan itp.) byly bledne, bo zwiekszaly popyt bez

    Jest to lepszy program niz dotychczasowe, gdyz zaklada zwiekszenie liczby mieszkan dostepnych na rynku.

    Poprzednie programy (tanie kredyty, doplaty do mieszkan itp.) byly bledne, bo zwiekszaly popyt bez zwiekszenia liczby dostepnych mieszkan. A to musialo powodowac zwiekszenie cen.

    Mimo, ze nie wierze, aby ten program zadzialal (nie potrafili wymienic opony w samochodzie prezydenta, wiec jak maja sobie poradzic z budowa kilkuset tysiecy mieszkan), to w samych zalozeniach podchodzi rozsadniej do problemu.

    Co mi sie nie podoba to po raz kolejny promowanie nieudacznikow zyciowych. Jak ktos bedzie ciezko pracowal, odwlecze decyzje o dziecku, aby uzbierac na mieszkanie to bedzie go stac na kredyt. Wtedy nie ma co marzyc o tanszym mieszkaniu.

    Po raz kolejny zyskaja ci, ktorzy nad niczym w swoim zyciu nie panuja i potrzebuja niani. Ci dostana zasilki, mieszkanie za pol ceny, ktore po 30 latach stanie sie ich wlasnoscia.

    Czyli w Polsce dobrze bedzie ludziom bardzo bogatym i cwaniakom. Klasa srednia natomiast bedzie miala wszystko sfinansowac. Brawo :)

    • 78 15

  • (2)

   Sędzia Kryże, prokurator Piotrowicz ,marszałek Kuchciński i wielu,wielu innych PiSowców to lewaki czy już komuchy ?

   • 38 8

   • komuchy (1)

    lewak to taki "pozyteczny idiota". Wierzy w brednie socjalistyczne. A bo naiwny, a moze po prostu glupi.

    Komuch to ktos, kto innym wmawia takie brednie, choc w nie nie wierzy. Wie jednak, ze to dobry sposob, aby zarabiac (chocby bedac w polityce).

    • 27 7

    • Za to "prawilny" to osoba która zatrudniając za 1500 zł twierdzi ze uzdrowi gospodarkę, a cały zachód i północ Europy to komuchy !!!

     • 13 3

  • Dawno nie czytałem głupszego wpisu... (1)

   Co chciałeś przez niego powiedzieć?
   500+ rusza...bo jeszcze nie ruszyło...ludzie poskładali wnioski a kasy nie dostali...zobaczymy co będzie za rok za dwa.
   Z mieszkaniami to póki co pobożne życzenia. Pamiętam jak ?Kaczyński obiecywał 3mln mieszkań!!!I co z tego wyszło???Nic.
   Jednym słowem obiecanki cacanki a głupiemu radość.

   • 42 15

   • a ja chciałabym kupić mieszkanie za 2,5 tys. za 1 m kw., które obiecał Kaczyński.

    • 16 0

  • A co tu duzo gadac.
   PRL wrocil i tyle.
   Widocznie wiele ludzi tesknilo za komuna to i maja.
   PRL zbankrutowal i obecny kato-prl tez zbankrutuje. Kwestia czasu

   • 42 10

  • A ty za kogo sie uważasz?

   Prawicą za ,którą tak chętnie każdy PIS owiec się podaje nie jesteś , tak więc masz do wyboru post- komuch, kato- bolszewik, lumpen- proletariusz , narodowy socjalista, a może wszystko naraz.

   • 18 2

  • ciebie pisuarze trzeba hejtować i szcz*ć na ciebie ciepłym moczem :)

   niech obiecują jak najwięcej :) sami się wykończą pisiory :D

   • 18 8

  • Super program..

   Mieszkanie dla "biednych" których nie stać na kredyt, z wkładem własnym 50tys.zł za miszkanie które być może nigdy nie będzie twoje... a jak powinie ci się noga, to brak prawa do mieszkania zastępczego.... Supcio....

   Mieszkanie dla "biednych" których nie stać na kredyt, z wkładem własnym 50tys.zł za miszkanie które być może nigdy nie będzie twoje... a jak powinie ci się noga, to brak prawa do mieszkania zastępczego.... Supcio.... Ewentualnie wynajem za 1000zł, chyba jednak wybieram kredyt i mieszkam u siebie.... Zobaczycie te mieszkania jak świnie niebo, chyba że mamusia/tatuś należą do szajki bezzębnego gnoma z Żuliborza....

   • 20 5

  • Tepy pisowski ciemny debilu nie masz nic madrzejszego do napisania!! (1)

   • 9 12

   • Zauważyłem że te zaKODowane pały to bardzo agresywny i wulgarny element

    • 12 15

  • Pavel Adamovitz

   Tez sie zalapie?

   • 3 1

  • Pis da

   • 2 0

 • Państwowe mieszkania na tani wynajem to dobry pomysł. (13)

  Zwiększy się mobilność zawodowa Polaków a zmniejszy ich zadłużenie w bankach.

  • 113 45

  • Pomysł ściągnięty z Niemiec. (1)

   • 23 4

   • i słusznie

    • 11 2

  • Państwowe to powinno być wojsko i policja... (5)

   Reszta prywatne...płacisz, wymagasz...ew. bony edukacyjne itd...
   Ale widzę że idee socjalizmu wiecznie zywe

   • 48 16

   • (3)

    I bardzo dobrze. Ludzie w końcu powoli, powoli zaczynają myśleć. Czas najwyższy odrzucić ten dziki kapitalizm który z wielu Polaków uczynił nędzarzy a 2 mln "wypchnął" za granicę.

    • 24 27

    • Te 2mln z tego co wiem są zadowolone (2)

     Jak zapanuje tu socjalizm wyjedzie kolejne 2...a tu zostanie tylko c..j d..a i kapieni kupa

     • 30 11

     • (1)

      Jasne, fajnie jest byc pucybutem u Angola. Juz jeden Donald tak nowil i wybory przegral z kretesem.

      • 6 15

      • Niektórzy wolą być panem życia za biurkiem za 2tys zł./mc

       W każdym razie ciesze się że (jeszcze) mamy wolność wyboru.

       • 4 2

   • bedziesz gadal o prywatnych resortach silowych, jak bedziesz chcial pojsc do prywatnego lekarza leczyc sie nna raka
    jak juz bedziesz mial recepte, to nie odczytasz recepty, bo nie poszedles do panstwoej edukacji
    rozwiń...

    bedziesz gadal o prywatnych resortach silowych, jak bedziesz chcial pojsc do prywatnego lekarza leczyc sie nna raka
    jak juz bedziesz mial recepte, to nie odczytasz recepty, bo nie poszedles do panstwoej edukacji

    a do prywatnego szpitala, zaraz po prywatnej szkole co cie nauczy czytac pojedziesz prywatna autostrada

    przestancie dzieciaki sluchac mikkego
    gdzie na siwecie istieje ten jego raj? czemu tam nie mieszka?

    • 0 4

  • Już jest program "tanich" mieszkań na wynajem finansowanych przez Państwo.

   Z tym, że ich cena to od 1800zł za 2 pokojowe mieszkanie. I stoją puste.

   • 13 1

  • To już było

   System Ludowej Adaptacji Mieszkań Socjalnych - w skrócie SLAMS.

   To już było w wielu krajach i nigdzie się nie sprawdziło - nawet w USA (HUD). Niestety z uporem maniaka politycy i media wmawiają nam, że to,

   System Ludowej Adaptacji Mieszkań Socjalnych - w skrócie SLAMS.

   To już było w wielu krajach i nigdzie się nie sprawdziło - nawet w USA (HUD). Niestety z uporem maniaka politycy i media wmawiają nam, że to, co nigdzie indziej się nie sprawdziło u nas sprawdzi się doskonale.

   Identyczny optymizm był przy OFE, kasach chorych i prawie 100 podobnych programach z ostatnich 20 lat.

   Dajcie ludziom w końcu zarobić a nie ciągle nowe podatki na jakieś idiotyczne programy.

   • 8 0

  • Zwiększy się mobilność zawodowa? Przecież będzie dokładnie odwrotnie. Program zakłada możliwość wykupu takiego mieszkania po 30 latach, ale musisz nieprzerwanie przez 30 lat je wynajmować, nie możesz go podnająć, więc wielu ludzi będzie się trzymać tego jednego mieszkania i nigdzie się nie ruszy, gdzie ta mobilność?

   • 3 0

  • (1)

   Tani wynajem? 1000 zł za 50 m plus media. I żadnej gwarancji że będzie własnością. Bo przecież obecnemu rządowi nie można wierzyć bo są strasznie zakłamani

   • 2 0

   • 1000zł + media za 50 metrów , to jest tanio i gdyby tak było, to ok, natomiast obecnie jest państwowy fundusz mieszkań na wynajem i 50 metró w Trójmieście nie ma nawet za 2000zł. https://funduszmieszkan.pl i to jest żenujące

    • 1 0

 • (15)

  Jak kogoś nie stać na kredyt to tym bardziej na 1000 PLN miesięcznie

  • 119 51

  • Nie do końca tak jest. (7)

   Część ludzi zarabia "na szaro" tzn oficjalnie dostają płacę minimalną a resztę pod stołem. Stać ich by było na kredyt, ale żaden bank go nie da. bo oficjalnie te osoby nie mają zdolności kredytowej.

   • 29 26

   • Aha czyli pracujący na czarno będą czerpali profity ze mnie pracującego uczciwie (3)

    Ot i sprawiedliwośc

    • 88 2

    • tępy jesteś (2)

     słyszałeś o czymś takim jak premia? ludzie dostają na umowe najniższą krajowa bo niskie składki a drugie tyle w formie premii...

     • 5 42

     • Premia pod stołem czy wlicza się do PITu?

      • 41 0

     • No i co z tego, że drugie tyle premii? premia wlicza się do dochodu.

      • 17 0

   • SUPER!

    zatem uczciwi ludzie nie dostana mozliwosci wynajecia mieszkania, ale za to sfinansuja budowe cwaniakom.

    Brawo socjalizm!

    • 71 2

   • No ta czyli maja cos dostac od nas wszystkich nie dajac do tego systemu nic? To ciekawe.

    • 9 1

   • Jest to kolejny programy PiSu, który premiuje zarabiających na czarno.

    W zakładzie gdzie pracuje mój ojciec, kilku pracowników prosiło o obniżkę pensji, żeby załapać się na dopłatę na 1sze dziecko.

    To tyle w temacie osławionej walki z luką podatkową.

    • 27 0

  • jak mają płacić 1500 za najem "do łapy" (1)

   a do tego 800 czynszu "oficjalnego" to wychodzi dużo drożej
   W tych mieszkaniach pewnie będzie np.1000 wynajem + 300 opłaty. A to duża różnica

   • 28 6

   • Zobaczymy

    Minister mówi, że mieszkania nie będą powstawały "w najbardziej centralnych lokalizacjach".
    Skoro obecnie w promieniu kilku km od centrum można wynająć za 17-25zł/m2 to na przysłowiowych Szadółkach będzie taniej

    Minister mówi, że mieszkania nie będą powstawały "w najbardziej centralnych lokalizacjach".
    Skoro obecnie w promieniu kilku km od centrum można wynająć za 17-25zł/m2 to na przysłowiowych Szadółkach będzie taniej niż w programie.

    Druga opcja, kredyt za mieszkanie 50m2 na Szadółkach czy w Wiczlinie (4 - 4,5tys. /m2) na 30 lat wynosi 900-1000zł/ miesiąc.
    Przy przeliczeniu 0% wkładu własnego , wiadomo że trzeba mieć 10%.

    Moim zdaniem na cuda nie ma co liczyć.

    • 14 0

  • (3)

   Pracuję za 1800 zł netto, wynajmuję mieszkanie (mini kawalerka) łącznie za ok. 1100 zł/m-c. Utrzymuję się samodzielnie. I uwierz mi, jak się chce to można (i nie, nie chodzę w łachmanach ani głodna). Zdolności kredytowej nie posiadam, więc powyższy program jest wg mnie dobrym pomysłem.

   • 26 9

   • (2)

    bo utrzymuje tylko siebie - z dziećmi nie miałabyś szans utrzymać się za taką kwotę - więc proszę nie generalizuj że można

    • 16 3

    • z dziećmi miałaby

     zapewne również wsparcie ojca dzieci- większość społeczeństwa naprawdę nie jest patologią. do tego większość ludzi, która mieszka sama i zarabia mało raczej nie decyduje się na dzieci. więc nie generalizuj, ze nie można:P

     • 11 2

    • Przepraszam bardzo, ale dziecko to ogromna odpowiedzialność. Decydując się na potomka wypadałoby również pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym. To że ktoś jest singlem i potrafi sobie poradzić utrzymując się samodzielnie,

     Przepraszam bardzo, ale dziecko to ogromna odpowiedzialność. Decydując się na potomka wypadałoby również pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym. To że ktoś jest singlem i potrafi sobie poradzić utrzymując się samodzielnie, nie sprawia że jest "gorszy" od matki z gromadką dzieci, która nie wpadła wcześniej na to, że dzieci nie biorą się z pola kapusty.

     • 11 1

  • nie bardzo rozumiem...

   większość rat kredytowych jest znacznie wyższa niż 1k pln...
   jeśli kogoś nie stać na 1k miesięcznie, to powinien się dogadywać z kimś na wspólny wynajem, lub mieszkać z rodziną, bo miesięcznie za całe mieszkanie to jest bardzo tanio.

   • 8 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.