SM Ujeścisko: ważny tydzień dla mieszkańców, trwają zebrania

3 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Budnik
Mieszkańcy Ujeściska na protestach przed państwowymi instytucjami walczą o dobro spółdzielni. Jest więc szansa, że tym razem zebrania zostaną potraktowane jak najważniejsze wybory i frekwencja dopisze. Więcej zdjęć (1)

Mieszkańcy Ujeściska na protestach przed państwowymi instytucjami walczą o dobro spółdzielni. Jest więc szansa, że tym razem zebrania zostaną potraktowane jak najważniejsze wybory i frekwencja dopisze.

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Mieszkańcy Ujeściska na protestach przed państwowymi instytucjami walczą o dobro spółdzielni. Jest więc szansa, że tym razem zebrania zostaną potraktowane jak najważniejsze wybory i frekwencja dopisze.

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Od dzisiaj do piątku w Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko odbywają się zebrania dla wszystkich członków spółdzielni. Wybrana zostanie nowa rada nadzorcza, a potem głosowane będą m.in. zmiany w statucie i podejmowane decyzje o sprzedaży części gruntów należących do spółdzielni. Poprzez udział w tych zebraniach mieszkańcy mogą się przyczynić do uratowania spółdzielni przed upadłością.Członkowie SM Ujeścisko o organizację Zebrań Przedstawicieli Członków walczą od ubiegłego roku, w tej sprawie pod kościołem na Ujeścisku były nawet zbierane podpisy. Potrzeba ta stała się tym bardziej paląca po tym, jak okazało się, że konta spółdzielni zajął komornik sądowy.

Po tym, jak w tym roku w spółdzielni dokonał się "przewrót" i został zmieniony zarząd, zebrania grup członkowskich zostały zwołane - odbędą się w dniach 3-7 sierpnia, codziennie po dwa zebrania o godz. 17 i 20. Członkowie nawet nie będą musieli jechać do innej dzielnicy Gdańska, jak to bywało za rządów poprzedniego zarządu - tym razem zebrania odbywają się w szkole przy Człuchowskiej 6.Mapka

DLA MIESZKAŃCÓW: PODZIAŁ NA GRUPY, SPRAWDŹ PO ADRESIE, KIEDY ODBYWA SIĘ TWOJE ZEBRANIE

- Na zebraniach grup członkowskich zarząd przekaże informacje o aktualnym stanie finansów spółdzielni, a przede wszystkim z każdej grupy [grup jest 10 - dop. red.] wybranych zostanie po sześciu przedstawicieli członków, którzy pod koniec sierpnia będą podejmować dalsze ważne decyzje dotyczące spółdzielni. Członkowie w bezpośrednich wyborach wybiorą także nowych delegatów rady nadzorczej: 2020 rok jest rokiem kolejnych wyborów do tego - najwyższego w spółdzielni - organu - tłumaczy Michał Zając, obecny członek zarządu SM Ujeścisko.  

Te spotkania są zatem podwójnie ważne:


Każdy z mieszkańców, przed zebraniem, powinien zastanowić się, kogo obdarzy zaufaniem jako swojego przedstawiciela i członka rady nadzorczej. Przypomnijmy, że tragiczna sytuacja, w jakiej znalazła się spółdzielnia, w dużej mierze wynikała z tego, że jej członkowie zupełnie nie interesowali się działaniami organów zarządczych. Natomiast koszty tego braku zainteresowania - zgodnie z prawem - wszyscy poniosą solidarnie.  

Jednym z punktów omawianych w czasie zebrania będzie uchwała na temat upadłości spółdzielni.

- Będziemy przedstawiać spółdzielcom taką uchwałę, bo sytuacja finansowa jest bardzo ciężka i zwyczajnie musimy być przygotowani na taki scenariusz lub też na układ sanacyjny. Robimy wszystko, żeby spółdzielnię przed upadłością uratować i oczywiście jej nie chcemy, ale przygotowanie gruntów spółdzielni do sprzedaży od strony prawnej - co uratowałoby spółdzielnię - będzie trwało wiele miesięcy. Prawnicy radzą nam, żebyśmy byli przygotowani na różne warianty i członkowie spółdzielni muszą o tym wiedzieć - mówi Michał Zając.
Próby kupowania pełnomocnictwa
Mieszkańcy osiedla donoszą, że pojawiają się osoby, które członkom spółdzielni proponują pieniądze w zamian za udzielenie pełnomocnictwa do głosowania - takie sytuacje miały już miejsce w historii SM Ujeścisko.
Obecny zarząd przypomina, że wszelkie takie działania to łamanie prawa i powinny być zgłaszane do prokuratury.


Postanowienie sądu bez wpływu na działanie obecnego zarząduW czasie kiedy pojawiły się ogłoszenia o organizacji zebrań grup członkowskich i przedstawicieli członków, na popularnym forum spółdzielni pojawiła się informacja, że Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał postanowienie, które może skutkować unieważnieniem decyzji podejmowanych przez obecny zarząd.

Rzeczywiście, sąd na posiedzeniu niejawnym, z powództwa jednego z aktualnych członków rady nadzorczej spółdzielni - Wiesława Futy - udzielił zabezpieczenia roszczenia poprzez wstrzymanie wykonania kilku uchwał spółdzielni.

- Powód wniósł o udzielenie zabezpieczenia poprzez wstrzymanie wykonania uchwał, argumentując, iż kwestionowane uchwały zostały podjęte w sposób wadliwy przez radę nadzorczą, w skład której wchodzą nieuprawnione osoby. Sąd Okręgowy w Gdańsku postanowieniem z 24 lipca 2020 r. uwzględnił wniosek o zabezpieczenie, ponieważ uznał, że powód uprawdopodobnił swoje roszczenie i interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia - informuje Łukasz Zioła, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.  
Nie oznacza to jednak, że obecny zarząd nie ma prawa działać, podejmować decyzji (w tym finansowych), prowadzić negocjacji z wierzycielami czy zwoływać i przeprowadzić zebrań.

- Jak wynika z odpisu KRS Spółdzielni "Ujeścisko", członkowie zarządu zostali tam wpisani na podstawie kwestionowanych obecnie uchwał. Zgodnie z art. 17 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym domniemywa się prawdziwość danych ujawnionych w rejestrze. Obalenie tego domniemania może nastąpić np. na skutek wydania prawomocnego wyroku stwierdzającego nieważność uchwały, która stanowiła podstawę wpisu, bądź też np. poprzez podjęcie kolejnej uchwały zmieniającej skład zarządu - precyzuje Łukasz Zioła.  
Uchwały mogą się zatem stać nieważne dopiero po zakończeniu toczącego się w sądzie postępowania w tej sprawie. Dodatkowo, postanowienie z 24 lipca 2020 r. nie jest prawomocne, a stronom przysługuje prawo do wniesienia zażalenia w terminie tygodniowym od dnia doręczenia uzasadnienia postanowienia (do spółdzielni postanowienie to jeszcze nie wpłynęło). Ewentualne zażalenie na postanowienie będzie rozpoznawał inny skład sądu okręgowego w Gdańsku - w niedalekiej przyszłości może się zatem okazać, że postanowienie to nie zostało utrzymane w mocy.
Czy chodzisz na zebrania w swojej spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej?
44%

tak, obowiązkowo

15%

tak, ale tylko jeśli w programie są interesujące mnie tematy

19%

nie, mało mnie obchodzą te decyzje

22%

nie, nie rozumiem, jak to wszystko działa

zakończona

łącznie głosów: 686

Opinie (184) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (7)

  Brawo mieszkańcy,walczcie o swoje)Prawda jest też taka, że niestety większość członków spółdzielni nie chodzi na zebrania,stąd potem takie cyrki.Także jeśli będzie duża frekwencja,jest szansa na pozytywne zmiany.Czuway!

  • 72 10

  • przeciesz inni zrobiom nam dobrze

   wiec po co sami mamy robic sobie dobrze

   • 1 0

  • (3)

   A czemu tak dlugo czekajacy na nowe inwestycje wierzyli prezesowi ze beda mieli mieszkania

   • 5 0

   • bo Bóg i Wiara w narodzie nie giną ;)))))

    • 3 1

   • Bo większość z nich współpracowała z H.

    Uczciwi nie mieli wyjścia i czekali.

    • 3 1

   • Bo wiedzieli że tu się kręci lody i czekali do samego końca .A potem przeszli na stronę walczących i teraz dbają sami o swoje

    • 3 0

  • (1)

   że niestety większość członków spółdzielni nie chodzi na zebrania
   i do kościoła też

   • 2 1

   • A co ma piernik do wiatraka ? Znaczy jak katolik to niech inni za niego robią .....

    • 0 0

 • (13)

  podobno prezes odzyskał już swoj domek , bez dopłat -tak piszą na forach:)
  inni musieli dopłacać lub będą musieli.. po 90 k, lub po 150k? jest sprawiedliwie?

  ze sprzedaży działek dokończy się

  podobno prezes odzyskał już swoj domek , bez dopłat -tak piszą na forach:)
  inni musieli dopłacać lub będą musieli.. po 90 k, lub po 150k? jest sprawiedliwie?

  ze sprzedaży działek dokończy się inwestycje..? a na koniec te wszystkie inwestycje wyłaczą się spod spółdzielni ("inwestorzy" o tych planach wspominają na forum) więc summa summarum gdy jest sprzedaż działek i zrzutka na inwestycje - jesteśmy w spółdzielni, a potem... inwestycje nie będą sie już dorzucać fo Funduszu Rem. bo założą wspolnoty i odłączą się od spółdzielni.. plan perfejcyjny i pozamiatane:)

  z innej strony jednak szkoda trochę inwestorów- może im się to należy żeby spółdzielnia (poprzez sprzedaż działek ) dorzuciła się na dokończenie budów, bo jednak najczęściej całe wkłady były opłacone zgodnie z umowami. A stresy inwestorzy dostali w gratisie.

  generalnie sytuacja jest tragiczna, wszyscy niech idą głosować i niech uważają bo pozawiązywałe się nowe układy , grupy które wszystko pod siebie próbują ułożyć (jak za czasów GH). nikomu nie można ufać..

  • 48 9

  • (7)

   czy inwestorzy z póki co, niedokończonych inwestycji, planują docelowo utworzyć wspołnoty (=oddzielić się od spółdzielni) a następnie wystąpić o odszkodowania od SM za opóźnienia w budowach i tragiczną jakośc

   czy inwestorzy z póki co, niedokończonych inwestycji, planują docelowo utworzyć wspołnoty (=oddzielić się od spółdzielni) a następnie wystąpić o odszkodowania od SM za opóźnienia w budowach i tragiczną jakośc wykonania?

   tak się tylko pytam, bo ja bym chyba tak zrobiła..
   w każdym razie kasiorka ze sprzedaży działek SM niemała, będzie można próbować coś wyszarpnąć..:)

   • 8 11

   • (5)

    Widziały gały co podpisywały.....
    Dotyczy to nie tylko gamoni co nie potrafią czytać ale prawników, radców prawnych, speców od nieruchomości, inżynierów budowlanych itd. Wszyscy załapali się na mieszkania i domki za pół darmo a teraz płaczą.... Do tego doprowadza pazerność

    • 8 5

    • Dokładnie

     Dokładnie

     • 3 1

    • (3)

     te odszkodowania za opoznienia, to niestety nie żart. tam gdzie działki(czyli kasa ze sprzedaży) tam wielu chetnych sie pojawi..

     • 5 0

     • podpisali umowy, w których: (2)

      1. brak jakichkolwiek kar za opóźnienia w oddaniu mieszkań,
      2. brak ostatecznej ceny za metr kwadratowy - "cena będzie ustalona po ostatecznym rozliczeniu wszystkich kosztów budowy"
      3. za to swobodnie można naliczyć im kary jeśli spóźnili się z jakąś ratą...

      Takie umowy podpisali oczekujący na mieszkania...

      • 11 0

      • (1)

       poczytaj forum ujescisko...
       " cena będzie ustalona po ostatecznym rozliczeniu wszystkich kosztów budowy" - wg grup inwestorow to ze kasa z inwestycji zostala zdefraudowana, to nie ich problem tylko spoldzielni

       poczytaj forum ujescisko...
       " cena będzie ustalona po ostatecznym rozliczeniu wszystkich kosztów budowy" - wg grup inwestorow to ze kasa z inwestycji zostala zdefraudowana, to nie ich problem tylko spoldzielni -oni przeciez swoje zobowiazania do spoldzielni wplacili.
       zobaczysz, dzialki pojda na dokonczenie budowy, potem inwestycje sie szybciutko odlacza od spoldzielni(wspolnoty)

       a spoldzielcy będą mieli place zabudowane budykami innych deweloperow.:(

       • 6 1

       • może tak być

        • 3 0

   • Cóż, w takim razie zagłosuję przeciwko sprzedaży gruntów :)

    Nie mam zamiaru płacić wysokich czynszów, żeby paru cwaniaków otrzymało jeszcze odszkodowania.
    Najbardziej pokrzywdzeni są zwykli mieszkańcy, którzy regularnie płacą czynsz i wzmian nic nie otrzymują.

    Nie mam zamiaru płacić wysokich czynszów, żeby paru cwaniaków otrzymało jeszcze odszkodowania.
    Najbardziej pokrzywdzeni są zwykli mieszkańcy, którzy regularnie płacą czynsz i wzmian nic nie otrzymują.
    Inwestycje powinny być sprzedane deweloperowi i niech kończy. Sprzeda za ile uważa. A rząd powinien zakazać spoldzielniom budowy. Innego wyjścia nie ma.

    • 11 2

  • (2)

   mam wrażenie że starszenie rzekomym widmem upadku spółdzielni, ma przede wszystkim pomoc inwestorom z niedokonczonych budów - oni cisną na sprzedaz majątku (działek ) spółdzielni
   ... ale może się mylę..

   • 25 6

   • W samo sedno.

    • 9 1

   • Oczywiście, że tak

    Oni mają najwięcej do stracenia. Będą niezłe jaja na zebraniach. Tyle że już stare triki H. spalone i znane. Zobaczymy co wyjdzie

    • 5 0

  • inwestycje to piramida finansowa - wszyscy to wiedzą/ wiedzieli. Tak więc np inwestycja Płocka Park, była finansowana z kasy z Wietrznych Wzgórz, Augusta itp.

   Część nabywców Plocka Park ma już akty i

   inwestycje to piramida finansowa - wszyscy to wiedzą/ wiedzieli. Tak więc np inwestycja Płocka Park, była finansowana z kasy z Wietrznych Wzgórz, Augusta itp.

   Część nabywców Plocka Park ma już akty i pewnie gwarancje braku dopłat. A może nawet przygotowane pozwy do SM o zadośćuczynienie za opóźnienia., A Augusta, Na Stoku, kto im sfinansuje budowe..? pytanie retoryczne ...

   • 23 1

  • no po coś wszedł do tego zarządu...

   • 6 0

 • Po coś się wybiera zarząd (który dostaje pieniądze), żeby właśnie nie trzeba było się wszystkim interesować.

  Jak działa niezgodnie z prawem, to jest prokuratura i zarząd komisaryczny. Co to za dziwne przerzucanie odpowiedzialności na mieszkańców, którzy nie byli w stanie kontrolować poczynań oskarżonych.

  Sam

  Jak działa niezgodnie z prawem, to jest prokuratura i zarząd komisaryczny. Co to za dziwne przerzucanie odpowiedzialności na mieszkańców, którzy nie byli w stanie kontrolować poczynań oskarżonych.

  Sam uczestniczę w zebraniach i dysponuję pełnomocnictwami od sąsiadów, ale w prawidłowo działającej wspólnocie po odprowadzeniu tych kilkudziesięciu groszy z metra powinienem spać spokojnie i doglądać tylko efektów pracy zarządu.

  • 50 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.