Wnętrze w stylu... kolonialnym

8 listopada 2021, 8:00
JPU
We wnętrzach w stylu kolonialnym nie brakuje mebli z ciemnego, egzotycznego drewna, wyszukanych tekstyliów czy dekoracji. Wszystko to sprawia, że trudno pomylić go z innym stylem. Więcej zdjęć (11)

We wnętrzach w stylu kolonialnym nie brakuje mebli z ciemnego, egzotycznego drewna, wyszukanych tekstyliów czy dekoracji. Wszystko to sprawia, że trudno pomylić go z innym stylem.

mat. prasowe Sikora Wnętrza

We wnętrzach w stylu kolonialnym nie brakuje mebli z ciemnego, egzotycznego drewna, wyszukanych tekstyliów czy dekoracji. Wszystko to sprawia, że trudno pomylić go z innym stylem.

mat. prasowe Sikora Wnętrza

Narodził się w czasach kolonizacji egzotycznych krajów przez osadników mocarstw imperialnych z Wielkiej Brytanii czy Francji. Stąd też jego nazwa. Styl kolonialny, bo o nim właśnie mowa, jest bardzo charakterystyczny i trudno pomylić go z innym.- Pod koniec XIX wieku rozległe terytoria Azji, Ameryki i Afryki były podzielone pomiędzy kilka europejskich krajów. Oczywiście w tych rozległych koloniach, protektoratach czy kondominiach powstawała architektura, która w dużej mierze stanowiła kopię europejskich wzorców. Jednak do wnętrz, z racji dostępnych surowców, lokalnych mebli, technik rzemieślniczych, dość szybko przeniknęły lokalne wpływy - mówi Jan Sikora, właściciel Sikora Wnętrza.

Orientalny charakter stylu kolonialnegoWe wnętrzach kolonialnych króluje ciemne, egzotyczne drewno, takie jak: mahoń, heban, palisander czy drzewo sandałowe i ratan. Zachowane są one najczęściej w stonowanej kolorystyce beżu, brązu, zieleni czy bieli, którą nieraz wzbogacają intensywniejsze akcenty w postaci odcieni koloru czerwonego i pomarańczowego.

Aranżacja wnętrz w TrójmieścieW tak urządzonych pomieszczeniach nie może zabraknąć tkanin: wysokiej jakości bawełny, lnu czy naturalnej skóry. Dodatki natomiast podkreślają orientalny charakter wnętrz, nadają im wyraźny kierunek.

- Styl kolonialny potrzebuje przestrzeni, dlatego sprawdza się przede wszystkim w dużych pomieszczeniach, gdzie jego walory, masywność mebli i ciemne kolory nie przytłoczą. Naturalne tkaniny, najlepiej z motywami zwierzęcymi oraz rośliny pozwolą oddać klimat wnętrza kolonialnego - opowiada Karolina Żwirblińska-Rywelska z Tila.pl. - Styl ten kojarzy nam się również z podróżą, zmianą miejsca zamieszkania, dlatego kufry czy skrzynie powinny znaleźć miejsce w klasycznym wydaniu stylu. Gdy nie dysponujemy jednak dużą przestrzenią, a jesteśmy miłośnikami "Pożegnania z Afryką", postawny na pojedyncze elementy, na przykład wybierzmy krzesła w lżejszym wydaniu, gdzie ciężkie lite siedziska zastąpimy ratanem albo taśmami.


Zachwyt lokalnością, prostotą plecionych mebli, giętkością drewnianych pałąków, tymczasowością rozwiązań i ich prymitywizmem zapoczątkował styl kolonialny. To wszystko uzupełnione o egzotyczną roślinność nadało europejskim wnętrzom innego wyrazu.

- Można powiedzieć, że styl kolonialny jest fuzją dobrze znanych europejskich tradycji oraz egzotycznej lokalności. Ciężkie tradycyjne meble stoją więc obok pielgrzana madagarskiego, a na werandzie obok kamiennego stołu na słoniowych nogach stoi pleciony komplet wypoczynkowy z poduszkami z najlepszych londyńskich tkanin - wyjaśnia Jan Sikora.

Zobacz także: Style w aranżacji wnętrz

Nowoczesna wersja stylu kolonialnegoMiłośnicy egzotycznych podróży i stylu kolonialnego chętnie przenoszą charakterystyczne dla niego cechy do współczesnych wnętrz. W ten sposób powstają udane kompilacje, które choć w większości oparte są na meblach o nowoczesnej stylistyce, to jednak swoją wymową sięgają Orientu czy Afryki.

Charakterystyczny dywan, ciemne, egzotyczne meble oraz tekstylia potrafią nie tylko tchnąć we wnętrze kolonialnego ducha, ale też stworzyć ekskluzywną i niepowtarzalną aranżację.

Wnętrza w stylu kolonialnym:
37%

są piękne i oryginalne - mieszkam lub chciał(a)bym w takim zamieszkać

34%

są ciekawe, ale nie chciał(a)bym w takim mieszkać

28%

zupełnie do mnie nie trafiają

1%

nie wiem, trudno ocenić

zakończona

łącznie głosów: 193

JPU

Opinie wybrane


wszystkie opinie (26)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.