Tapicer? Nie tylko odnowi stary fotel

5 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 7 lat)
Michalina Domoń
Tapicerzy w Trójmieście mają dużo zleceń na wykonanie modnych obecnie wezgłowi do łóżek sypialnianych. Cena takiego wezgłowia zaczyna się od 250 - 300 zł za m kw. Więcej zdjęć (2)

Tapicerzy w Trójmieście mają dużo zleceń na wykonanie modnych obecnie wezgłowi do łóżek sypialnianych. Cena takiego wezgłowia zaczyna się od 250 - 300 zł za m kw.

materiały prasowe

Tapicerzy w Trójmieście mają dużo zleceń na wykonanie modnych obecnie wezgłowi do łóżek sypialnianych. Cena takiego wezgłowia zaczyna się od 250 - 300 zł za m kw.

materiały prasowe

Modne pikowane wezgłowie sypialnianego łóżka, nowa sofa własnego projektu lub dokładnie taka, jak ze wskazanego zdjęcia, renowacja tapicerki starego fotela, obicie ściany, a nawet sejfu - wszystko wykonać może tapicer. Ile to kosztuje w Trójmieście?Podobno nie ma takiego mebla, którego się nie da naprawić. Dotyczy to również mebli tapicerowanych.

- Każdy mebel można odnowić, tylko nie w każdym przypadku to się opłaca... - mówi Mariusz Bujnowski z firmy Meble tapicerowane Jan Bujnowski i Syn S.C.

Dlatego trójmiejscy tapicerzy nie tylko czekają na meble do renowacji. Zajmują się także wykonywaniem na zamówienie nowych mebli. Moda na obicia, nie tylko na siedziskach, niewątpliwie wychodzi tej branży na korzyść. Bo tapicer nie tylko odnowi stary fotel czy kanapę. Zrobi też wezgłowie do łoża - proste, nowoczesne lub pikowane. Może także od podstaw zrobić na zamówienie łoże sypialniane, a do niego materac kieszeniowy. Może także na podstawie zdjęcia z modnego magazynu zrobić sofę, kanapę, tapczan na sprężynach dla dzieci i osób starszych (o odpowiedniej wysokości i twardości), rogówkę czy wersalkę. Wytapiceruje także ścianę, jacht, stylowy samochód i ... luksusowy sejf.

- Często przychodzą do nas klienci, którzy przywożą pomysły i inspiracje z dalekich podróży. Profesjonalny tapicer musi więc posiadać bogatą wyobraźnię, aby urzeczywistnić życzenia klienta oraz doświadczenie i talent, by sprostać wysokim standardom rzemiosła - mówi Andrzej Mucha, właściciel Tapicerni Firmowej. - Wielu klientów przynosi też zdjęcia luksusowych mebli, znalezione np. w internecie. Są to często produkty niedostępne w Polsce, a my możemy je stworzyć uwzględniając wszystkie indywidualne preferencje - dodaje.

- To dobre rozwiązanie i wychodzi dużo taniej - mówi Marek z Gdańska, który niedawno urządzając nowe mieszkanie zamówił łoże sypialniane i sofę właśnie u tapicera. - Na stronie jednej z ekskluzywnych firm meblarskich znalazłem ciekawe, nowoczesne meble, jednak ich koszt znacznie przekraczał mój budżet. Wykonanie ich u tapicera, z dowolnie wybranym obiciem, kosztowało dużo mniej - zauważa.

Większość tapicerni posiada w ofercie szeroką gamę tkanin. Można je często kupić na zamówienie, nawet jeśli nie zamierzamy korzystać z usługi.

- Posiadamy tkaniny różnych gatunków i wzorów - powyżej 1000 próbek. Ceny za metr wahają się od 20 zł do 900 zł. Najlepiej sprzedają się tkaniny z warstwą ochronną. Technologia ta ogranicza wchłanianie płynów. W efekcie minimalizuje się ryzyko zniszczenia mebla przez poplamienie kawą, sokiem czy winem. Oferujemy też tkaniny o wysokiej normie ścieralności nawet do 1.000.000 cykli w skali Martindale, a także tkaniny, skóry i skóropodobne materiały z atestem trudnopalności - mówi Mariusz Bujnowski.

Mebel zamówiony u tapicera będzie miał dokładnie taki wymiar i kolor jaki sobie zaplanujemy. Korzystają z tego nie tylko indywidualni klienci, ale także właściciele restauracji, biur czy hoteli. Więcej zdjęć (2)

Mebel zamówiony u tapicera będzie miał dokładnie taki wymiar i kolor jaki sobie zaplanujemy. Korzystają z tego nie tylko indywidualni klienci, ale także właściciele restauracji, biur czy hoteli.

materiały prasowe ZPU Tapicer

Mebel zamówiony u tapicera będzie miał dokładnie taki wymiar i kolor jaki sobie zaplanujemy. Korzystają z tego nie tylko indywidualni klienci, ale także właściciele restauracji, biur czy hoteli.

materiały prasowe ZPU Tapicer

Tych, którym mebel wykonany u tapicera kojarzy się z tapczanem w estetyce lat 90., należy zatem szybko wyprowadzić z błędu. Dziś, jak w każdej branży, żeby utrzymać się na rynku, trzeba podążać za najnowszymi trendami.

- Współpracujemy z dużą grupą projektantów i architektów, tworząc na zamówienie meble, które są nie tylko funkcjonalne, ergonomiczne, ale i nowoczesne - mówi Arkadiusz Bulicz z ZPU TAPICER, firmy, która na trójmiejskim rynku działa już 18 lat i specjalizuje się w nietypowych, technicznie skomplikowanych usługach, skierowanych w większości do firm.

Ostatnio do łask powróciły też tapicerowane meble z PRL-u lub w takiej stylistyce, które klienci bardzo chętnie odnawiają.

- Powstaje wiele miejsc w tym stylu - restauracji, kawiarni. Mamy bardzo dużo tego typu zleceń, a klienci przynoszą meble z tamtego okresu z przeróżnych źródeł - mówi Andrzej Mucha.

Co jeszcze jest na czasie?

- Wśród mieszkańców Trójmiasta i trójmiejskich biur projektowych, obecnie prym wiodą duże łoża sypialniane z wezgłowiami. Jako element aranżacji wnętrz popularne są także panele tapicerowane- mówi Andrzej Mucha.

Koszt przygotowania takiego wezgłowia - w zależności od firmy, stopnia skomplikowania i użytych materiałów - zaczyna się od 250 - 300 zł za metr kwadratowy.

Jak długo poczekamy na realizację usługi u tapicera? Tu wiele zależy od kwestii indywidualnych - skomplikowania usługi i liczby zleceń w warsztacie.

- Terminy na nowe meble zaczynają się od czterech tygodni oczekiwania, w zależności od trudności wykonania mebla. Renowacje krzesła to czas od 3 do 5 dni, jeśli tkanina jest dostępna w hurtowni od ręki. Renowacja starych lub współczesnych mebli potrwa od 5 do 10 dni roboczych - tłumaczy Mariusz Bujnowski.

- Dla przykładu czas wykonania wyszukanej sofy do salonu wynosi około dwóch tygodni - mówi z kolei Andrzej Mucha.

Jeśli trzeba tapicer przyjedzie do klienta.

- Jeździmy na pomiary, wyceny, wymianę podnośników i drobne naprawy. Jednak generalnie usługi wykonujemy w pracowni - tłumaczy Mariusz Bujnowski.

W niektórych firmach istnieje również możliwość zamówienia transportu.

Przykładowe koszty poszczególnych usług tapicerskich w Trójmieście*:
- 1 mb loży do restauracji - od 550 zł
- kanapa rogowa rozkładana na piance wysokoelastycznej - 1 m od 720 zł
- łoże rozkładane na sprężynach bonel, macie kokosowej i piance elastycznej - od 1450 zł
- pufy nieotwierane - od 106 zł
- łóżka sypialniane - od 1220 zł
*ceny netto bez tkaniny pokryciowej
Czy korzystasz z usług tapicera?
19%

tak, regularnie - odnowił mi niejeden mebel

34%

tak, ale bardzo rzadko

31%

raczej nie - wolę kupować nowe meble niż poddawać renowacji te stare

16%

nie, nigdy mi się nie zdarzyło i nie zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 113

Opinie (34) 2 zablokowane

 • wszystko fajne, tyle te tapicery to sie cenią (5)

  ostatnio chciałem wymienić obicie w moje rogówce, to ceny obicia kanapy były prawie identyczne co zakup nowej kanapy.

  • 52 8

  • poznaj zasady ekonomii to może zrozumiesz (2)

   fabryka robi masówkę z wykorzystaniem tanich materiałów i potem na niskiej marży oddaje sklepom, tapicer robi twoje jedno zamówienie starannie i dokładnie, kupuje 5 metrów materiału i nie 50 ton, itd. itd. nigdy indywidualne prace nie będa tansze od fabrycznej produkcji, zrozum to człowieku

   • 25 10

   • gadasz jak potłuczony... (1)

    • 5 13

    • niestety ma rację

     • 18 1

  • nowej kanapy z IKEA :)

   chłopie a kto Tobie powiedział, że meble wykonywane na zamówienie są dla każdego?
   Tapicer, stolarz wykona to na co masz ochotę a Ty marzysz by było taniej niż w byle sklepiku.
   Szukaj na allegro lub wystawkach :)

   • 8 3

  • czy tapicer może

   obić gebe mojej żony??? skóre już wybrałem :)

   • 8 11

 • ZPU Tapicer polecam super wykonanie i jakość

  • 7 20

 • o wszystko trzeba pytać (3)

  Zamawiając meble trzeba dopytać o wszystkie elementy, dosłownie wszystkie, bo sami producenci nie powiedzą. Zamówiona kanapa w Komforcie ze Starog. Uzgodniony wkład, tapicerka, model. Nie przyszło mi do głowy zapytać z czego będzie dno pudła w kanapie. Rzucili jakąś dyktę, która ugina się do ziemi pod ciężarem leciutkiej kołdry :/ no poracha

  • 23 1

  • a nie było pytania (1)

   dlaczego tak drogo?

   • 0 1

   • burżujku złoty

    nie było..

    • 1 0

  • A co miało być? Sklejka?

   Standardowo daje się na spody skrzyni płytę pilśniową, ale jak pakujesz z dwie kołdry, duże poduchy i do tego komplet zapasowy kołder i poduch na wypadek gości, to nie dziwne że pilśnia leży na podłodze :)

   • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.