stat

Barometr Cen Nieruchomości. Ile kosztują mieszkania na wyższych piętrach?

13 stycznia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Puchala, Ewa Budnik

Widok na morze, las, panoramę Trójmiasta czy też po prostu przestrzeń za oknem sprawia, że mieszkanie może kosztować znacznie więcej niż na niższych piętrach w tym samym budynku. Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny wyżej usytuowanych mieszkań w różnych dzielnicach Trójmiasta.Kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie ma realny wpływ na jego wartość.

- Jeszcze kilka lat temu wielu klientów poszukiwało nieruchomości usytuowanych szczególnie na parterze oraz na pierwszym i drugim piętrze, zwłaszcza w blokach z lat 70.-80. Działo się tak głównie dlatego, by w przypadku awarii windy móc bez problemu dostać się do lokalu. Ten trend wyraźnie uległ zmianie wraz z postępującą modernizacją starszych budynków oraz większą liczbą inwestycji deweloperskich obejmujących budynki o wysokości 55 metrów - mówi Łukasz Wydrowski z Estatic Nieruchomości.
W obliczu zmieniającego się podejścia i kreowanych trendów mieszkania na wyższych piętrach, zwłaszcza w nowszym budownictwie, cieszą się dużym zainteresowaniem.

- Zasada jest taka sama bez względu na dzielnice. Wysokie piętro może być zarówno atutem, jak i wadą. Cena metra kwadratowego apartamentu w nowym budownictwie po 2000 roku z dużym tarasem i pięknym widokiem na morze lub las może być nawet o 10 proc. wyższa niż na niższych kondygnacjach, zwłaszcza w przypadku dużych mieszkań. W przypadku budynków z tzw. wielkiej płyty cena jest niższa nawet o 10 procent, zwłaszcza jeśli jest to ostatnia kondygnacja i nie dojeżdża tam winda - mówi Piotr Zwoliński z Pepper House.
Czytaj także: widok za oknem - za to płacimy przy zakupie mieszkania

Warto także zauważyć, że apartament na najwyższym piętrze z ciekawym widokiem może być synonimem prestiżu.

- Komfort, poczucie lepszego standardu, widoki z okien, większa prywatność, cisza oraz oczywiście czystsze powietrze mają wpływ na ceny, jakie klienci płacą za tego typu mieszkania. Wysokie piętro jest poza tym dużym atutem w przypadku najmu krótkoterminowego. Takie mieszkania są chętniej wybierane przez turystów i uzyskują o kilkanaście procent wyższe ceny - ocenia Łukasz Wydrowski. - Na Przymorzu, Zaspie i Żabiance różnice w cenach sprzedaży mieszkań usytuowanych powyżej 10 piętra a tych poniżej są bardzo widoczne. Według danych transakcyjnych wynoszą one średnio 13-16 proc. Dla przykładu mieszkanie o powierzchni 30,9 m kw. mieszczące się na trzecim piętrze w budynku przy ulicy Gospody na Żabiance zostało sprzedane za 6861 złotych za 1 m kw. Bliźniaczy lokal umiejscowiony już na 10 piętrze, klatkę obok, znalazł nabywcę w cenie 8091 złotych za 1 m kw.

W lokalizacjach typowo mieszkalnych lub takich, gdzie dominującym typem najmu jest najem długoterminowy, różnice w cenach mieszkań w zależności od piętra są mniejsze.

- Takie różnice wynoszą najczęściej około 5 lub 6 procent Do tego rodzaju dzielnic w Gdańsku należy: Morena, Niedźwiednik, Siedlce czy Suchanino. W Gdyni zaś to Wielki Kack, Karwiny, Witomino, Leszczynki czy Chylonia. Dla przykładu mieszkanie w Gdańsku Morenie przy ulicy Kusocińskiego na dziesiątym piętrze zostało sprzedane za 7462 złotych za 1 m kw., a inne, w tym samym budynku, na szóstym piętrze już za 7026 złotych za 1 m kw. - dodaje Łukasz Wydrowski.
Różnice w cenie, oprócz piętra w budynku, uwzględniają oczywiście także stan mieszkania, wyposażenie czy przygotowane udogodnienia, prawidłowość dotycząca różnicy w cenie w zależności od piętra pozostaje jednak niezmienna. Sprawdziliśmy, jak dla poszczególnych części Trójmiasta kształtują się ceny metra kwadratowego używanych lokali na piętrach od dziesiątego w górę.

Czytaj także: Barometr Cen Nieruchomości. Ile kosztują używane kawalerki w Trójmieście?

Morena, Suchanino, Siedlce, NiedźwiednikCeny w tych dzielnicach kształtują się na poziomie od 6134 zł do 9441 zł za 1 m kw. Mieszkania z najniższymi cenami za 1 m kw. znajdują się na Suchaninie, a te z najwyższymi - na Morenie. To właśnie w tej dzielnicy z kilku położonych w tzw. średniej lokalizacji z zabudową wysoką mieszkania są najchętniej poszukiwane. Odpowiada za to dobrze przygotowana komunikacja miejska (tramwaj, PKM Brętowo) oraz najlepiej rozwinięta infrastruktura dzielnicowa.

Ogłoszenia

Gdańsk, Niedźwiednik, Leśna Góra, 64 m2
415 000 zł
Gdańsk Niedźwiednik
Mieszkanie Niedźwiednik
415 000 zł
Gdańsk Niedźwiednik
Mieszkanie Niedźwiednik
Słoneczne mieszkanie Gdańsk Morena
443 770 zł
Gdańsk Morena


Zaspa, Przymorze, ŻabiankaCeny rozpoczynają się od 7442 zł za 1 m kw. na Zaspie i sięgają 18175 zł za 1 m kw. na Przymorzu. Duża rozpiętość cenowa w tych dzielnicach zależy od roku, w którym powstał budynek, standardu, jakości i udogodnień. Ze względu na lokalizację, dostęp do komunikacji i rozwiniętą infrastrukturę to dzielnice, w których mieszkania są bardzo chętnie kupowane - wbrew obiegowej opinii, że są tu tylko bloki z czasów PRL.

Ogłoszenia

3 pokojowe na Zaspie Młyniec
520 000 zł
Gdańsk Zaspa
Mieszkanie na Zaspie - Przedwstępna -
520 000 zł
Gdańsk Zaspa
Mieszkanie - Gdańsk Zaspa
519 990 zł
Gdańsk Zaspa
Mieszkanie - Gdańsk Zaspa


Górny Sopot, Brodwino, Kamienny PotokRozbieżność cen na wyższych piętrach w Sopocie jest dość zróżnicowana. Mieszkanie możemy tam kupić w cenie od 9462 zł do 16358 za 1 m kw. Co ciekawe, zarówno nieruchomość z najniższą, jak i najwyższą ceną za m kw. znajduje się na sopockim Przylesiu. To jedno z trzech osiedli w górnej części Sopotu (Przylesie, osiedle Mickiewicza, Brodwino), gdzie znajdziemy wysoką zabudowę (nie licząc zlokalizowanego w samym centrum miasta tzw. dolarowca zobacz na mapie Gdańska i budynków pomiędzy Bitwy pod Płowcami a Karlikowską zobacz na mapie Gdańska). Tak czy inaczej, jeśli w Sopocie zamieszkać chcemy wysoko, pozostaje nam wyremontowana zabudowa z minionej epoki.

Ogłoszenia

Mieszkanie - Sopot GÓRNY
499 000 zł
Sopot Górny
Mieszkanie - Sopot GÓRNY
DWUPOKOJOWE Z PIĘKNYM WIDOKIEM
415 000 zł
Sopot Brodwino
2 pokoje Sopot Brodwino widok na morze!
415 000 zł
Sopot Brodwino


Wielki Kack, Karwiny, WitominoCeny na Wielkim Kacku, Karwinach i Witominie wahają się od 5885 do 10169 zł za 1 m kw. Największa rozpiętość cenowa dotyczy w tym przypadku Witomina, gdzie oprócz mieszkań w blokach z lat 70. i 80. wysoko położonego, używanego mieszkania szukać można również w budynku Witawa.

Ogłoszenia

Mieszkanie - Gdynia Witomino
479 000 zł
Gdynia Witomino
Mieszkanie - Gdynia Witomino
Mieszkanie Gdynia Witomino  74 m2
725 000 zł
Gdynia Witomino
Mieszkanie w apartametowcu Witawa, 3 pokoje.
725 000 zł
Gdynia Witomino


Czytaj także: Barometr Cen Nieruchomości. Działki pod budowę domu

Gdynia Śródmieście, RedłowoCeny w tych dzielnicach zaczynają się od 8400 zł za 1 m kw. i sięgają nawet 41972 zł za 1 m kw. Najwyższe ceny dotyczą zlokalizowanych nad samą wodą apartamentów w budynkach Sea Towers. To tutaj znajduje się jedno z najdroższych mieszkań przeznaczonych na sprzedaż w Trójmieście - cena dotyczy apartamentu na 32 piętrze Sea Towers. Ma on blisko 400 m kw. i kosztuje 16 mln złotych.

Innej naprawdę wysokiej zabudowy mieszkaniowej w ścisłym Śródmieściu Gdyni próżno szukać. Ale jeśli tylko zechcemy zamieszkać blisko Śródmieścia, to szukać można w Redłowie - tu znajdują się zbudowane przez deweloperów po 1990 roku budynki wysokie (do 18 pięter).

Czytaj także: Luksusowe apartamenty: pięć najdroższych w Trójmieście

Ogłoszenia

Mieszkanie Gdynia Śródmieście  75.7 m2
756 500 zł
Gdynia Śródmieście
Gdynia, Redłowo, Janusza Korczaka, 87 m2
870 000 zł
Gdynia Redłowo
Sprzedam mieszkanie z widokiem na morze!
519 000 zł
Gdynia Śródmieście


Gdynia Chylonia, Leszczynki, CisowaTo dzielnice, w których dawno nie powstała żadna nowa, wysoka inwestycja mieszkaniowa. Oferta dotyczy mieszkań w należących w przeważającej części do spółdzielni mieszkaniowych budynków z lat 70. Szczególnie Chylonia i Leszczynki są bardzo dobrze skomunikowane z centrum Gdyni - docierają tam autobusy i SKM. W dzielnicach jest także naprawdę dobrze rozwinięta infrastruktura osiedlowa.

W tym rejonie Gdyni ceny wahają się od 8812 do 10354 zł za 1 m kw.

Czy za widok za oknem warto zapłacić więcej?
24%

tak, zapłaciłem za swoje mieszkanie więcej z tego właśnie powodu

32%

tak, o ile to naprawdę zniewalający widok

15%

nie, chyba że oprócz widoku lokal ma jeszcze inne zalety

8%

nie, nie ma sensu przepłacać za widok za oknem

21%

nie, ceny nieruchomości są i tak zbyt wysokie

zakończona

łącznie głosów: 1175