stat

Barometr Cen Nieruchomości. Ile kosztują mieszkania na wyższych piętrach?

13 stycznia 2019, 11:00
Joanna Puchala, Ewa Budnik

Widok na morze, las, panoramę Trójmiasta czy też po prostu przestrzeń za oknem sprawia, że mieszkanie może kosztować znacznie więcej niż na niższych piętrach w tym samym budynku. Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny wyżej usytuowanych mieszkań w różnych dzielnicach Trójmiasta.Kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie ma realny wpływ na jego wartość.

- Jeszcze kilka lat temu wielu klientów poszukiwało nieruchomości usytuowanych szczególnie na parterze oraz na pierwszym i drugim piętrze, zwłaszcza w blokach z lat 70.-80. Działo się tak głównie dlatego, by w przypadku awarii windy móc bez problemu dostać się do lokalu. Ten trend wyraźnie uległ zmianie wraz z postępującą modernizacją starszych budynków oraz większą liczbą inwestycji deweloperskich obejmujących budynki o wysokości 55 metrów - mówi Łukasz Wydrowski z Estatic Nieruchomości.
W obliczu zmieniającego się podejścia i kreowanych trendów mieszkania na wyższych piętrach, zwłaszcza w nowszym budownictwie, cieszą się dużym zainteresowaniem.

- Zasada jest taka sama bez względu na dzielnice. Wysokie piętro może być zarówno atutem, jak i wadą. Cena metra kwadratowego apartamentu w nowym budownictwie po 2000 roku z dużym tarasem i pięknym widokiem na morze lub las może być nawet o 10 proc. wyższa niż na niższych kondygnacjach, zwłaszcza w przypadku dużych mieszkań. W przypadku budynków z tzw. wielkiej płyty cena jest niższa nawet o 10 procent, zwłaszcza jeśli jest to ostatnia kondygnacja i nie dojeżdża tam winda - mówi Piotr Zwoliński z Pepper House.
Czytaj także: widok za oknem - za to płacimy przy zakupie mieszkania

Warto także zauważyć, że apartament na najwyższym piętrze z ciekawym widokiem może być synonimem prestiżu.

- Komfort, poczucie lepszego standardu, widoki z okien, większa prywatność, cisza oraz oczywiście czystsze powietrze mają wpływ na ceny, jakie klienci płacą za tego typu mieszkania. Wysokie piętro jest poza tym dużym atutem w przypadku najmu krótkoterminowego. Takie mieszkania są chętniej wybierane przez turystów i uzyskują o kilkanaście procent wyższe ceny - ocenia Łukasz Wydrowski. - Na Przymorzu, Zaspie i Żabiance różnice w cenach sprzedaży mieszkań usytuowanych powyżej 10 piętra a tych poniżej są bardzo widoczne. Według danych transakcyjnych wynoszą one średnio 13-16 proc. Dla przykładu mieszkanie o powierzchni 30,9 m kw. mieszczące się na trzecim piętrze w budynku przy ulicy Gospody na Żabiance zostało sprzedane za 6861 złotych za 1 m kw. Bliźniaczy lokal umiejscowiony już na 10 piętrze, klatkę obok, znalazł nabywcę w cenie 8091 złotych za 1 m kw.

W lokalizacjach typowo mieszkalnych lub takich, gdzie dominującym typem najmu jest najem długoterminowy, różnice w cenach mieszkań w zależności od piętra są mniejsze.

- Takie różnice wynoszą najczęściej około 5 lub 6 procent Do tego rodzaju dzielnic w Gdańsku należy: Morena, Niedźwiednik, Siedlce czy Suchanino. W Gdyni zaś to Wielki Kack, Karwiny, Witomino, Leszczynki czy Chylonia. Dla przykładu mieszkanie w Gdańsku Morenie przy ulicy Kusocińskiego na dziesiątym piętrze zostało sprzedane za 7462 złotych za 1 m kw., a inne, w tym samym budynku, na szóstym piętrze już za 7026 złotych za 1 m kw. - dodaje Łukasz Wydrowski.
Różnice w cenie, oprócz piętra w budynku, uwzględniają oczywiście także stan mieszkania, wyposażenie czy przygotowane udogodnienia, prawidłowość dotycząca różnicy w cenie w zależności od piętra pozostaje jednak niezmienna. Sprawdziliśmy, jak dla poszczególnych części Trójmiasta kształtują się ceny metra kwadratowego używanych lokali na piętrach od dziesiątego w górę.

Czytaj także: Barometr Cen Nieruchomości. Ile kosztują używane kawalerki w Trójmieście?

Morena, Suchanino, Siedlce, NiedźwiednikCeny w tych dzielnicach kształtują się na poziomie od 6134 zł do 9441 zł za 1 m kw. Mieszkania z najniższymi cenami za 1 m kw. znajdują się na Suchaninie, a te z najwyższymi - na Morenie. To właśnie w tej dzielnicy z kilku położonych w tzw. średniej lokalizacji z zabudową wysoką mieszkania są najchętniej poszukiwane. Odpowiada za to dobrze przygotowana komunikacja miejska (tramwaj, PKM Brętowo) oraz najlepiej rozwinięta infrastruktura dzielnicowa.Zaspa, Przymorze, ŻabiankaCeny rozpoczynają się od 7442 zł za 1 m kw. na Zaspie i sięgają 18175 zł za 1 m kw. na Przymorzu. Duża rozpiętość cenowa w tych dzielnicach zależy od roku, w którym powstał budynek, standardu, jakości i udogodnień. Ze względu na lokalizację, dostęp do komunikacji i rozwiniętą infrastrukturę to dzielnice, w których mieszkania są bardzo chętnie kupowane - wbrew obiegowej opinii, że są tu tylko bloki z czasów PRL.

Ogłoszenia

Dwa pokoje w super lokalizcji
329 000 zł
Gdańsk Przymorze
Przestronne mieszkanie z pięknym widokiem - Zaspa
698 500 zł
Gdańsk Zaspa
Mieszkanie 3-pokoje ZASPA
449 000 zł
Gdańsk Zaspa
Mieszkanie 3-pokoje ZASPA


Górny Sopot, Brodwino, Kamienny PotokRozbieżność cen na wyższych piętrach w Sopocie jest dość zróżnicowana. Mieszkanie możemy tam kupić w cenie od 9462 zł do 16358 za 1 m kw. Co ciekawe, zarówno nieruchomość z najniższą, jak i najwyższą ceną za m kw. znajduje się na sopockim Przylesiu. To jedno z trzech osiedli w górnej części Sopotu (Przylesie, osiedle Mickiewicza, Brodwino), gdzie znajdziemy wysoką zabudowę (nie licząc zlokalizowanego w samym centrum miasta tzw. dolarowca zobacz na mapie Gdańska i budynków pomiędzy Bitwy pod Płowcami a Karlikowską zobacz na mapie Gdańska). Tak czy inaczej, jeśli w Sopocie zamieszkać chcemy wysoko, pozostaje nam wyremontowana zabudowa z minionej epoki.

Ogłoszenia

Nowoczesne, wygodne, kompaktowe z super widokiem!
365 000 zł
Sopot Brodwino
2-pokojowe mieszkanie z pięknym widokiem!
349 000 zł
Sopot Kamienny Potok
mieszkanie - Sopot , 399 000 zł
399 000 zł
Sopot Górny Sopot


Wielki Kack, Karwiny, WitominoCeny na Wielkim Kacku, Karwinach i Witominie wahają się od 5885 do 10169 zł za 1 m kw. Największa rozpiętość cenowa dotyczy w tym przypadku Witomina, gdzie oprócz mieszkań w blokach z lat 70. i 80. wysoko położonego, używanego mieszkania szukać można również w budynku Witawa.

Ogłoszenia

Mieszkanie - Gdynia Witomino
285 000 zł
Gdynia Witomino
Mieszkanie - Gdynia Witomino
655 000 zł
Gdynia Witomino
Mieszkanie - Gdynia Witomino
479 000 zł
Gdynia Witomino
Mieszkanie - Gdynia Witomino


Czytaj także: Barometr Cen Nieruchomości. Działki pod budowę domu

Gdynia Śródmieście, RedłowoCeny w tych dzielnicach zaczynają się od 8400 zł za 1 m kw. i sięgają nawet 41972 zł za 1 m kw. Najwyższe ceny dotyczą zlokalizowanych nad samą wodą apartamentów w budynkach Sea Towers. To tutaj znajduje się jedno z najdroższych mieszkań przeznaczonych na sprzedaż w Trójmieście - cena dotyczy apartamentu na 32 piętrze Sea Towers. Ma on blisko 400 m kw. i kosztuje 16 mln złotych.

Innej naprawdę wysokiej zabudowy mieszkaniowej w ścisłym Śródmieściu Gdyni próżno szukać. Ale jeśli tylko zechcemy zamieszkać blisko Śródmieścia, to szukać można w Redłowie - tu znajdują się zbudowane przez deweloperów po 1990 roku budynki wysokie (do 18 pięter).

Czytaj także: Luksusowe apartamenty: pięć najdroższych w Trójmieście

Ogłoszenia

WIDOK Z 12 PIĘTRA NA GDYNIE
795 000 zł
Gdynia Redłowo
WIDOK Z 12 PIĘTRA NA GDYNIE
Mieszkanie - Gdynia Redłowo
459 000 zł
Gdynia Redłowo
Mieszkanie - Gdynia Redłowo
Prawdopodobnie najlepszy widok na morze w Gdyni
1 600 000 zł
Gdynia Redłowo


Gdynia Chylonia, Leszczynki, CisowaTo dzielnice, w których dawno nie powstała żadna nowa, wysoka inwestycja mieszkaniowa. Oferta dotyczy mieszkań w należących w przeważającej części do spółdzielni mieszkaniowych budynków z lat 70. Szczególnie Chylonia i Leszczynki są bardzo dobrze skomunikowane z centrum Gdyni - docierają tam autobusy i SKM. W dzielnicach jest także naprawdę dobrze rozwinięta infrastruktura osiedlowa.

W tym rejonie Gdyni ceny wahają się od 8812 do 10354 zł za 1 m kw.

Czy za widok za oknem warto zapłacić więcej?
24%

tak, zapłaciłem za swoje mieszkanie więcej z tego właśnie powodu

32%

tak, o ile to naprawdę zniewalający widok

15%

nie, chyba że oprócz widoku lokal ma jeszcze inne zalety

8%

nie, nie ma sensu przepłacać za widok za oknem

21%

nie, ceny nieruchomości są i tak zbyt wysokie

łącznie głosów: 1175