Trójmiejski rynek biurowy 2019. Blisko 1 mln m kw. nowej powierzchni

28 grudnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Brancewicz

Obecnie na trójmiejskim rynku jest już ok. 800-900 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Niewykluczone, że w przyszłym roku przekroczona zostanie bariera 1 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Oto lista biurowców, które powstały w tym roku, są w budowie lub ich realizacja wkrótce się rozpocznie. Obiekty przedstawiamy w ujęciu od największych do najmniejszych.Jak wskazują raporty przygotowane przez firmy doradcze Cresa Polska i Walter Herz, zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na rynku trójmiejskim na koniec września 2019 roku kształtowały się na poziomie od niespełna 800 tys. do ponad 900 tys. m kw.

W drodze do 1 mln m kw.Według Walter Herz na trójmiejskim rynku w budowie jest aktualnie ponad 200 tys. m kw. powierzchni biurowych. Po ich realizacji powierzchnia biurowa w Trójmieście osiągnie poziom 1 mln m kw. Według tej analizy do największych podpisanych w 2019 roku umów najmu należał kontrakt firmy Nordea na 10,8 tys. m kw. w budynku Olivia Star w Gdańsku, umowa firmy Jeppensen w Arkońska Business Park na 9,5 tys. m kw., UTC na 7,3 tys. m kw. w biurowcu Heweliusza 18 oraz umowy firm Dynatrace (kompleks Alchemia) i Amazon na 4 tys. m kw. powierzchni (Olivia Point&Tower).

Z kolei jak podaje Cresa Polska, w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku wolumen transakcji najmu na rynku biurowym w Trójmieście wyniósł 74,2 tys. m kw. i był wyższy o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim.

Ceny najmu od 13 do 17 euro za m kw.Autorzy obu raportów zgodnie przyznają, że współczynnik powierzchni niewynajętej jest obecnie na poziomie poniżej 5 proc., a stawki najmu w nowoczesnych obiektach mieszczą się w przedziale od 13 do 17 euro za m kw. miesięcznie.

Poniżej przedstawiamy zestawienie budynków biurowych w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, które zostały oddane do użytku w tym roku, są w budowie lub zaczną powstawać w niedalekiej przyszłości.

3T Office Park - Gdynia - w budowie - 38,4 tys. m kw.Wiosną ruszyła budowa trzech budynków biurowych przy ul. Górskiego w Gdyni. Na kompleks 3T Office Park złożą się dwie 39-metrowe wieże i jedna 50-metrowa. Łącznie znajdzie się tam 38,4 tys. m kw. powierzchni najmu.

Pod budynkami znajdzie się wspólna, dwupiętrowa hala garażowa na 420 samochodów i 250 miejsc dla rowerów.

Neon (kompleks Alchemia) - Gdańsk - gotowy - 33,5 tys. m kw.W listopadzie pierwsi najemcy zaczęli wprowadzać się do biurowca Neon - ostatniego budynku w kompleksie Alchemia wybudowanego przez dewelopera Torus. Obiekt powstał przy al. Grunwaldzkiej, dostarczył na rynek kolejne 35 tys. m kw. powierzchni w tym 33,5 tys. biurowej.

Budynek ma 319 miejsc parkingowych dla samochodów (wewnątrz i na zewnątrz) oraz 374 dla rowerów. Parking dla jednośladów uzupełnia pełna infrastruktura sanitarna.

Dzięki całemu kompleksowi, Alchemia Gdańsk, wzbogacił się w sumie o 112 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Pracuje tu ok. 12 tys. osób.

Marina Office - Gdynia - budowa w 2020 - 27 tys. m kw.W listopadzie Polski Holding Nieruchomości otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę trzech pięciokondygnacyjnych budynków biurowych o całkowitej powierzchni najmu około 27 tys. m kw. Powstaną one przy ul. Waszyngtona, w ścisłym centrum Gdyni.

Na czterech kondygnacjach powstanie tu blisko 24 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej oraz ponad 3 tys. m kw. powierzchni handlowej na parterach, gdzie znajdą się m.in. restauracje, kawiarnie i inne lokale usługowe.

W podziemnej części budynków powstanie parking dla 241 samochodów oraz 15 miejsc z możliwością ładowania samochodów elektrycznych. W budynkach powstaną także parkingi rowerowe.

Pomiędzy budynkami powstanie patio, które będzie miejscem ogólnodostępnym - z przejścia przez patio będą mogli korzystać zarówno najemcy, jak i mieszkańcy Gdyni.

Budowa powinna rozpocząć się w 2020 roku.

Olivia Prime B (kompleks Olivia Business Centre) - Gdańsk - w budowie - 26 tys. m kw.Dobiega końca budowa ósmego biurowca kompleksu Olivia Business Centre w Oliwie przy al. Grunwaldzkiej. Budynek Prime B, który powstaje obok oddanego w zeszłym roku budynku A (30 tys. m kw.), będzie miał 26 tys. m kw. powierzchni. Oba biurowce zostaną ze sobą połączone. Prime B ma być gotowy pod koniec pierwszego kwartału 2020 roku.

Na ich dachach znajdą się tarasy widokowe.

We wrześniu inwestor otrzymał pozwolenie na budowę Olivii 9. Prace przygotowawcze już się rozpoczęły, a teren został odgrodzony. Budowa ruszy w przyszłym roku. Nowy biurowiec będzie miał co najmniej 15 kondygnacji.

Wave - Gdańsk - w budowie - 25 tys. m kw.Pod koniec października pierwsza z dwóch 55-metrowych wież biurowych Wave przy al. Grunwaldzkiej osiągnęła najwyższy punkt konstrukcyjny. Dostarczy ona blisko 25 tys. m kw. powierzchni, a razem z drugą wieżą będzie to w sumie 48 tys. m kw.

Deweloperem tego przedsięwzięcia jest firma Skanska Property Poland. Budynek będzie gotowy w czerwcu 2020 roku.

Pod budynkami znajdzie się podziemny parking dla samochodów. W ramach inwestycji powstanie także 400 miejsc postojowych dla rowerów.

Ogłoszenia. Znajdź biuro na wynajem w Trójmieście


Format - Gdańsk - w budowie - 16 tys. m kw.Torus nie zwalnia tempa i buduje kolejny biurowiec - tym razem na Przymorzu, przy ul. Droszyńskiego, naprzeciwko stacji kolejowej w Oliwie, ale po drugiej stronie torów. Budynek będzie miał pięć kondygnacji nadziemnych, w których znajdzie się aż 16 tys. m kw. powierzchni biurowej. Na parterze powstaną lokale handlowe i usługowe, zaś pod ziemią parking dla 316 aut. Powstanie też strefa dla osób przyjeżdżających do pracy na rowerach.

Inwestor rozważa także możliwość wybudowania kładki nad torami do peronu SKM Oliwa, żeby ułatwić przyszłym użytkownikom biurowca dotarcie do miejsca pracy.

Budynek będzie gotowy i oddany do użytku w drugim kwartale 2021 roku.

Waterfront - Gdynia - budowa w 2020 - 14,5 tys. m kw.Wiosną 2020 roku ruszy budowa dwóch biurowców wzdłuż ul. Waszyngtona zobacz na mapie Gdyni.

Pozwolenie na ich budowę firma Vastint Poland otrzymała w czerwcu 2019. W ramach inwestycji powstaną m.in. dwa biurowce o powierzchni 14,5 tys. m kw.

C 300 - Gdańsk - w budowie - 14 tys. m kw.Powoli pnie się w górę biurowiec przy ul. Marynarki Polskiej w Gdańsku. W 10-piętrowym budynku C 300, na granicy Młodego Miasta, znajdzie się 13,8 tys. m kw. powierzchni najmu. Do nowego budynku najemcy zaczną się wprowadzać w kwietniu 2021 roku.

Co ciekawe, pod budynkiem nie powstanie podziemna hala garażowa, a 218 miejsc postojowych rozlokowanych zostanie na czterech kondygnacjach nadziemnych. Przewidziano także 120 miejsc dla rowerów.

Inwestycja realizowana przez firmę Inopa powstaje w sąsiedztwie przebudowanego biurowca, który zyskał nazwę C200. Deweloper planuje dalszy rozwój kompleksu, m.in. o budynek C 250, który powstać miałby za i pomiędzy budynkami C 200 i C 300.

Gato (Garnizon.biz) - Gdańsk - w budowie - 11 tys. m kw.We Wrzeszczu, na terenie Garnizonu, u zbiegu ulic Norwida i Białoszewskiego Grupa Inwestycyjna Hossa jest w trakcie budowy biurowca Gato. Powstaje na rogu ul. Białoszewskiego i Norwida, w sąsiedztwie biurowców Yoko oraz wybudowanych w pierwszych etapach realizacji całego założenia biurowców Gamma i Omega.

Gato będzie miał 11 tys. m kw. powierzchni całkowitej. Pod budynkiem powstała dwupoziomowa hala garażowa na ok. 150 miejsc oraz rowerownia. Biurowiec ma być ukończony w pierwszym kwartale 2021 roku.

Heweliusza 18 - Gdańsk - gotowy - 10 tys. m kw.10-kondygnacyjny biurowiec o powierzchni 10 tys. m kw. powstał w centrum Gdańska, w miejscu, które przez wiele lat nazywane było dziurą wstydu, u zbiegu ulic Rajskiej i Heweliusza. Obiekt jest połączony z budynkiem mieszkalnym Rajska 8.

Biurowiec nie ma podziemnego garażu, pojazdy parkują na poziomie 0. Budynek posiada również udogodnienia dla rowerzystów. To tutaj, na siódmym piętrze, znajduje się redakcja Trojmiasto.pl.

Alpha (Airport City) - Gdańsk - w budowie - 8,5 tys. m kw.W październiku port lotniczy w Gdańsku rozpoczął budowę kompleksu biurowego Airport City. Jako pierwszy powstaje sześciokondygnacyjny budynek Alpha o powierzchni 8,5 tys. m kw., zlokalizowany przy ul. Słowackiego, naprzeciwko terminala pasażerskiego. Jego budowa będzie kosztować ponad 80 mln zł.

Na dwóch kondygnacjach podziemnych znajdzie się miejsce dla 197 miejsc parkingowych.

Wykonawca na zrealizowanie inwestycji ma czas do maja 2021 roku.

W kolejnym etapie realizowany ma być dwukrotnie większy obiekt Bravo (o powierzchni użytkowej 16,5 tys. m kw. z 381 miejscami parkingowymi). Harmonogram budowy Bravo i termin jego oddania do użytkowania będą uzależnione od tempa komercjalizacji budynku Alpha.

W sumie Airport City ma się rozrosnąć do siedmiu budynków o powierzchni 120 tys. m kw. i kosztować ok. 1 mld zł.

Eternum - Gdańsk - gotowy - 7 tys. m kw.Budynek Eternum - pierwszy nowy biurowiec na postoczniowych terenach w Gdańsku ma osiem kondygnacji nadziemnych i wysokość 30 metrów, a w jego wnętrzu znajduje się 7 tys. m kw. powierzchni biurowej. Obiekt powstał u zbiegu ulic Nowomiejskiej i Jaracza, tuz obok Europejskiego Centrum Solidarności.

Inwestorem jest firma RWS Group.

Pierwsi najemcy zaczęli się tutaj wprowadzać w grudniu 2019. W sumie wynajęte jest już ok. 60 proc. powierzchni. Na początku nowego roku na parterze budynku zacznie też działać restauracja. Pod obiektem znajduje się parking na 35 aut.

Officyna - Gdańsk - gotowy (i w budowie) - 5 (i 7,3) tys. m kw.W październiku nastąpiło otwarcie biurowca Officyna przy al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu, którego deweloperem też jest Torus. W pięciokondygnacyjnym obiekcie (plus taras na ostatniej, cofniętej kondygnacji), wybudowanym w miejsce budynku, który przez lata należał do przedsiębiorstwa Chemia, znajduje się 5 tys. m kw. najmu, w tym 4,2 tys. m kw. z przeznaczeniem na biura.

Na parterze wzdłuż al. Grunwaldzkiej powstały lokale handlowo-usługowe.

Miesiąc wcześniej odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod drugi etap Officyny. Kolejny budynek, który powstanie na tyłach, będzie miał tą samą wysokość, ale jeszcze większą powierzchnię najmu - blisko 7,3 tys. m kw. W jego ramach powstanie również podziemna hala garażowa na ponad 70 miejsc parkingowych.

Planowany termin oddania budynku do użytku to początek 2021 roku.

Square - Gdynia - w budowie - 4 tys. m kw.W marcu 2020 r. pierwsi najemcy wprowadzą się do biurowca Square, który właśnie powstaje na części skweru Plymouth zobacz na mapie Gdyni w Śródmieściu Gdyni. Budynek będzie miał siedem kondygnacji od strony skweru i sześć od strony ulicy Partyzantów. Łączna powierzchnia użytkowa wyniesie ok 4 tys. m kw., pod budynkiem powstanie 70 miejsc postojowych.

Deweloperem jest firma AB Inwestor.

Matarnia Office Park - Gdańsk - w budowie - 3 tys. m kw.Matarnia Office Park to kompleks dwóch budynków biurowych zlokalizowanych w pobliżu przystanku PKM Matarnia, Obwodnicy Trójmiasta oraz gdańskiego lotniska.

Od kwietnia 2019 roku trwa budowa pierwszego, 4-kondygnacyjnego budynku o powierzchni 3 tys. m kw.. Jego oddanie do użytku planowane jest na wrzesień 2020 roku.

Pod ziemną znajdzie się hala garażowa z 39 miejscami do parkowania. Inwestor - deweloper Domesta - zadbał także o miejsca dla rowerów.

Rzemieślnicza 15 - Sopot - w budowie - 2,5 tys. m kw.Inwestorem jest ODDK - firma z branży wydawniczej i szkoleniowej, dla której budowa biurowców jest tylko jedną z gałęzi działalności. Zgodnie ze swoją nazwą budynek powstaje przy ulicy Rzemieślniczej 15, w części Sopotu która szczególnie przeznaczona jest pod rozwój biznesu.

Budynek będzie miał cztery kondygnacje nadziemne. Pod budynkiem powstał garaż z 32 miejscami postojowymi, kolejne 30 dostępne będzie na zamkniętym terenie inwestycji. Rowerzyści korzystać będą z zaplecza dla rowerzystów z szatnią i prysznicami. Cały obiekt będzie miał 2491 m kw.

Budowa ukończona zostanie w II kwartale 2020 roku.

Niepodległości 696 - Sopot - w budowie - 1,5 tys. m kw.Firma Ekolan przy głównej arterii Trójmiasta buduje niewielki biurowiec. Wizualizacje budynku nie powstały i według planów dewelopera nie zostaną przygotowane. Wiadomo jednak, że będzie to współczesna architektura, a budynek będzie miał cztery kondygnacje nadziemne i powierzchnię 1,5 tys. m kw. Pod budynkiem i wokół niego powstanie 36 miejsc postojowych, a także miejsca postojowe dla rowerów.

Zakończenie realizacji planowane jest na koniec 2020 roku.
Chciał(a)byś pracować w nowoczesnym biurze?
33%

tak, to najlepsze miejsce do pracy

21%

już pracuję, więc mogę polecić

13%

pracuję w takim miejscu, ale nie przepadam

33%

nie, to nie jest dla mnie atrakcyjna przestrzeń

zakończona

łącznie głosów: 502