stat

Trójmiejskie Wnętrza. Mieszkanie z historią w tle

10 czerwca 2019, 7:00
Joanna Puchala
Najnowszy artukuł na ten temat

Trójmiejskie Wnętrza: małe mieszkanie z antresolą

Gospodarzami kolejnego odcinka cyklu Trójmiejskie Wnętrza jest małżeństwo, które samodzielnie urządziło zakupione mieszkanie w kamienicy w jednej z gdańskich dzielnic. Ważnym etapem remontu było odkrywanie przedwojennych ścian, które stanowią aktualnie bazę wystroju wnętrza.Po kilkumiesięcznych poszukiwaniach mieszkania na rynku wtórnym parze udało się znaleźć mieszkanie ich marzeń w swojej ulubionej, pełnej zabytkowej zabudowy, dzielnicy Gdańska.

- Podczas poszukiwania mieszkania zauważyliśmy, że widoki z okna na zieleń są coraz rzadziej spotykane. Tymczasem dookoła budynku jest dużo zieleni - mówi właścicielka mieszkania. - Remont trwał kilka miesięcy, odkrywaliśmy każde pomieszczenie kawałek po kawałku. Wiele rzeczy w trakcie wyszło niespodziewanie i musieliśmy dostosowywać swoje plany do realnych możliwości. Z pewnością nie było to łatwe doświadczenie, ale efekt końcowy jest dla nas nagrodą za włożony wysiłek.
Na 78 m kw. znajdują się trzy pokoje: salon, sypialnia i pokój syna. Dodatkowo w kuchni została wydzielona część jadalniana.

Z szacunkiem do historii- Zanim zdecydowaliśmy się zamieszkać w kamienicy, rozpatrywaliśmy różne warianty. Kochamy Gdańsk i zależało nam na życiu w centrum, a jednocześnie trochę dalej od zgiełku. Chcieliśmy stworzyć ciepłe, przytulne wnętrze, zachowując historię tego mieszkania - dodaje właściciel mieszkania.
Jedną z wielu inspiracji przy aranżacji wnętrza były starocie zdobyte na Jarmarku Dominikańskim. Wyposażenie w przeważającej części pochodzi z aukcji internetowych, antykwariatów i popularnych sieciówek. W poszukiwaniu poszczególnych elementów wyposażenia para zwiedziła całe Trójmiasto - zakupione przedmioty odbierane były w różnych miejscach. Niektóre z nich zostały natomiast własnoręcznie wykonane przez tatę właściciela.


Trudny remont w kamienicySama stylistyka wnętrza ewoluowała podczas jego urządzania. Według wstępnych planów miało to być mieszkanie w stylu eklektycznym, ale w trakcie remontu aranżacja zaczęła zmierzać w kierunku stylu nowoczesnego z elementami retro i boho.

- Najtrudniejszym etapem remontu był moment kucia. Nie wiedzieliśmy, w jakim stanie będą ściany. Cegła w korytarzu i kilka kafli w kuchni przetrwały wojnę i pochodzą z początków tego mieszkania, czyli z roku około 1906. Oryginalne drzwi również udało się odzyskać - dodaje właściciel mieszkania.

Trójmiejskie Wnętrza to cykl w Serwisie Dom i Nieruchomości, w którym pokazujemy współcześnie urządzone wnętrza mieszkań i domów znajdujących się na terenie Trójmiasta. Z ich mieszkańcami rozmawiamy o wyczuciu estetyki i dążeniu do funkcjonalności. Chcemy inspirować do tworzenia niebanalnych i komfortowych wnętrz.

Chcesz pokazać swoje mieszkanie w cyklu? Prześlij trzy próbne zdjęcia wnętrza na adres: dom@trojmiasto.pl. Skontaktujemy się tylko z wybranymi osobami.
Wnętrza w starych budynkach:
62%

są piękne i mają duszę

14%

są piękne, ale sam nie zdecydowałbym się na takie mieszkanie

14%

to zależy od przypadku

10%

zdecydowanie wolę nowe mieszkania

zakończona

łącznie głosów: 397