Trójmiejskie Wnętrza. Stara kamienica we Wrzeszczu

14 września 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Puchala
Kanapa w kolorze magenta i kobaltowe drzwi to zdecydowane akcenty kolorystyczne, które budują wymowę wnętrza. Więcej zdjęć (18)

Kanapa w kolorze magenta i kobaltowe drzwi to zdecydowane akcenty kolorystyczne, które budują wymowę wnętrza.

fot. Mateusz Słodkowski/trojmiasto.pl

Kanapa w kolorze magenta i kobaltowe drzwi to zdecydowane akcenty kolorystyczne, które budują wymowę wnętrza.

fot. Mateusz Słodkowski/trojmiasto.pl

W cyklu Trójmiejskie Wnętrza odwiedzamy mieszkanie pani Kasi i jej męża Tomka. W przestronnym wnętrzu w kamienicy został przeprowadzony remont, który uwzględniał zachowanie śladów historii tego miejsca. W poprzednim odcinku byliśmy z wizytą w mieszkaniu w stylu boho na gdańskiej Zaspie.Mieszkanie pani Kasi i pana Tomka ma 105 m kw. i znajduje się we Wrzeszczu. Adekwatnie do lokalizacji położone jest w kamienicy i po zakupie wymagało gruntownego remontu.

- Mieszkanie kupiliśmy w 2018 roku, niecały rok później zdecydowaliśmy się na remont. Rozmowy z pracownią architektoniczną, która przygotowała projekt, rozpoczęliśmy w maju, w połowie sierpnia rozpoczął się gruntowny remont, a gotowe mieszkanie odebraliśmy chwilę przed Bożym Narodzeniem - opowiada pan Tomek, właściciel mieszkania.

Remont mieszkaniaWłaścicielom zależało na ocaleniu i wyeksponowaniu nastroju typowego dla wnętrz w kamienicach: pozostawieniu pieca, oryginalnych drzwi i odsłonięciu ściany z cegły.

- Styl retro miał korespondować z elementami nowoczesnymi w postaci mebli kuchennych, szafy w sypialni czy biurka na ruchomym stelażu w gabinecie - opowiada Adrian Sarul z pracowni Baltic Interiors. - Niestety w mieszkaniu nie zachowała się oryginalna podłoga, przez co trzeba było położyć nowe deski. Wymieniona została instalacja elektryczna i hydrauliczna, a także kaloryfery.

Aranżacja wnętrzaPo remoncie wnętrze wyraźnie zachowało ducha kamienicy, ale jednocześnie aranżacja jest świeża i pełna lekkości. Prawie wszystkie zabudowy stolarskie sięgają sufitu, dzięki czemu przestrzeń jest w pełni wykorzystana.

- Bardzo podoba nam się, coraz rzadziej spotykana, osobna kuchnia, w której bez problemu możemy zjeść szybkie śniadanie. Gości przyjmujemy raczej przy rozkładanym stole w pokoju dziennym - wyjaśnia pani Kasia, właścicielka mieszkania.
Właściciele nie bali się także mocnych akcentów kolorystycznych, o czym świadczą chociażby kobaltowe drzwi czy kanapa w kolorze magenta.

- W aranżacji musieliśmy uwzględnić miejsce na dużą liczbę książek, a także oryginalny układ mieszkania na planie amfilady [pokoje przechodnie - dop. red.]. Finalnie jeden otwór drzwiowy został zamurowany, dzięki czemu uzyskaliśmy całą ścianę, która ma służyć do projekcji filmów - dodaje Adrian Sarul.
W łazience znalazła się wolnostojąca wanna z funkcją prysznica. Ze względu na układ łazienki i obecność okna jej umieszczenie nie było łatwym zadaniem. Ze względów funkcjonalnych w mieszkaniu pozostało także niewielkie pomieszczenie gospodarcze między łazienką a kuchnią, które było podyktowane rozmieszczeniem dwóch nienaruszalnych przewodów kominowych. Pomieszczenie pełni teraz funkcję pralni.


Trójmiejskie Wnętrza to cykl w Serwisie Dom i Nieruchomości, w którym pokazujemy współcześnie urządzone wnętrza mieszkań i domów znajdujących się na terenie Trójmiasta. Z ich mieszkańcami rozmawiamy o wyczuciu estetyki i dążeniu do funkcjonalności. Chcemy inspirować do tworzenia niebanalnych i komfortowych wnętrz.

Chcesz pokazać swoje mieszkanie w cyklu? Prześlij trzy próbne zdjęcia wnętrza na adres:dom@trojmiasto.pl. Skontaktujemy się tylko z wybranymi osobami.
Czy chciał(a)byś zamieszkać w kamienicy?
28%

tak, mieszkam w takim miejscu

21%

tak, to zawsze było moim marzeniem

29%

sam nie wiem, to zależy od jej stanu i kosztów remontu

22%

nie, wolę nowoczesne budynki

zakończona

łącznie głosów: 468

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie (75) 4 zablokowane

 • (6)

  Ta przestronność i brak głupich pomysłów w postaci aneksów.. niby stare budy ale mieszkania zaplanowane 3 raz lepiej od obecnie wznoszonych "apartamentów" 38m2...:)

  • 116 16

  • inaczej można poszaleć z pomysłami na 100 m2, a inaczej na 38...

   nie każdego stać na wielkie mieszkanie w topowej lokalizacji

   • 34 7

  • Brak windy , hali garażowej oraz często balkonu/tarasu dyskwalifikuje takie mieszkanie. (4)

   Kupujące teraz nowe mieszkanie o powierzchni powyżej 100 metrów też często mamy przestrzenie ( w zależności od projektu) oraz nawet dwa balkony .
   Zostaje jeszcze aspekt sąsiedzki . A z tym w takich kamienicach też jest różnie.

   • 20 25

   • No aspekt sąsiedzki w nowych budynkach odpada na korzyść gości para hotelowych (3)

    • 41 5

    • Nie do każdej lokalizacji ma to odniesienie . (2)

     Kupując mieszkanie w centrum Gdańska czy gdzieś blisko morza musimy się z tym liczyć .

     • 9 1

     • No właśnie, (1)

      najlepiej niedaleko Szadółek ;)

      • 7 5

      • Najlepiej np. gdzieś w okolicy Jaśkowej Doliny .

       • 11 0

 • fajna aranżacja! stare kamienice to klimat, przestrzeń... (1)

  mieszkałam, niestety urzędnicy- magistrat zrobili wszystko by zrezygnować z takiego miejsca!

  • 43 7

  • Stary, dobry Wrzeszcz

   mieszkałem ładnych kilka lat, drewniane stropy, olbrzymi strych, piwnica z węglem i piec przerobiony na kominek, sufit 3,5 metra, ściany 2 metry z cegły - latem super, gorzej zimą.
   Niestety nie dało się dłużej

   mieszkałem ładnych kilka lat, drewniane stropy, olbrzymi strych, piwnica z węglem i piec przerobiony na kominek, sufit 3,5 metra, ściany 2 metry z cegły - latem super, gorzej zimą.
   Niestety nie dało się dłużej mieszkać, pół dnia korki i problem by wyjechać/wjechać z podwórka a i ceny najmu poszły w górę ze trzy razy od tamtego czasu, wtedy wynajmowałem całe mieszkanie za niecały tysiak i jeszcze właściciel się cieszył, że ktoś chciał w takiej starej ruderze mieszkać :)

   • 15 4

 • W większości okolice takich kamienic to obsikane podwórka i miejscowe żury . (2)

  Do tego zapach butwy z piwnicy . Ale storczyki dobrze rosną i kwitną. Co z tego że jedno mieszkanie zostanie wyremontowane jak cała infrastruktura budynku pamięta czasy bardzo dawne.

  • 57 31

  • Juz jest coraz mniej miejsc w takim stanie

   członkom wspólnot zaczyna zależeć

   • 14 6

  • to jest też m.in. uwzględnienie zachowania śladów historii tego miejsca

   • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.