stat

Trójmiejskie Wnętrza: przestrzeń dzienna sercem domu

15 stycznia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Puchala

Gośćmi tego odcinka cyklu Trójmiejskie wnętrza są państwo Anna i Marek, którzy postanowili wyremontować parter swojego prawie dwustumetrowego domu. Efekt, jaki osiągnięto w strefie dziennej oparty został na kompromisie pomiędzy indywidualnymi potrzebami mieszkańców czteroosobowej rodziny.Wnętrze robi wrażenie przytulnego już od samego wejścia. Dom znajduje się z dala od zgiełku miasta, chociaż położony jest w niewielkiej odległości od centrum Gdyni. Wrażenie dotyczące wnętrza nie wynika jednak z lokalizacji budynku.

- Od momentu, kiedy się tu przeprowadziliśmy, czyli przez jakieś piętnaście lat nie było tutaj żadnego generalnego remontu, dlatego postanowiliśmy coś zmienić. Sprawia mi przyjemność oglądanie inspiracji, dlatego chcieliśmy stworzyć to wnętrze tak... zupełnie od podstaw - tłumaczy pani Anna, właścicielka domu.
Pomimo zainteresowania właścicielki aranżacją wnętrz, pani Anna i pan Marek zdecydowali się na współpracę z biurem architektonicznym z Sopotu. Właścicielom domu zależało na uzyskaniu stylistycznej i estetycznej spójności. Ważną rolę odgrywało także skomponowanie w odpowiednich proporcjach niebanalnych linii i form, które w efekcie podkreślą porządek i ład panujący we wnętrzu.

- W czasie, gdy były przeprowadzane wszelkie prace, zamieszkaliśmy na piętrze. Chcieliśmy wynająć mieszkanie na okres remontu, jednak znalezienie czegoś na tak krótki czas w określonej przez nas lokalizacji i wielkości okazało się niemal niemożliwe. Najtrudniejszy był pierwszy miesiąc, kiedy odbywały się najintensywniejsze i najgłośniejsze prace - tłumaczy gospodyni.
Zaprojektowane wnętrze miało być nowoczesne, ale przytulne. Biele i szarości to ulubione kolory właścicieli. Zgłaszając się do architekta gospodarze chcieli, żeby we wnętrzu znalazło się drewno oraz marmur.

- Wiodącą cechą budynku jest przemyślany układ funkcjonalny z podziałem na strefy. Sercem domu jest parter, który został przeznaczony na strefę dzienną. Prowadzi do niej niewielki korytarz, który tworzy wyraźną strefę wejściową - mówi Agnieszka Hajdas-Obajtek z biura Arte Dizain, w którym powstał projekt wnętrza.
W centralnej części strefy dziennej znalazł się kominek. Wokół niego skupiają się kolejne fragmenty wnętrza o odmiennych funkcjach. Duża kuchnia została otwarta na salon, a punktem oddzielającym strefy jest linia podłogi. Dodatkowym elementem podkreślającym podział przestrzeni jest lodówka marki Smeg w kolorze miętowym.

Kuchnia została zaaranżowana w drewnie i bieli. Designerskie sprzęty AGD dodają wnętrzu charakteru, podobnie jak wszystkie miętowe akcenty.

W części wypoczynkowej, oprócz kominka, znalazł się duży, komfortowy narożnik, stolik kawowy oraz wisząca komoda z telewizorem. Z salonu jest bezpośrednie przejście do ogrodu oraz do jadalni.

W jadalni znalazło się miejsce na sześcioosobowy stół, regał na książki i komodę. Umieszczony na jednej ze ścian obraz Alicji Domańskiej nawiązuje do miętowych akcentów w kuchni, a jednocześnie podkreśla spójny charakter wnętrza.

- Na wpół otwarta przestrzeń subtelnie wydziela funkcje, integrując jednocześnie użytkowników poszczególnych pomieszczeń. Łazienka znalazła się na uboczu. Prowadzi do niej korytarz łączący strefę wejściową i dzienną z piętrem domu - dodaje Agnieszka Hajdas-Obajtek.
Obok łazienki znajduje się przestrzeń dla psa oraz wejście na schody. Na piętrze została zagospodarowana strefa nocna. Składa się z sypialni gospodarzy, pokoi ich córek oraz łazienki. O ile na piętrze każdy z pokoi odzwierciedla charakter mieszkańców, o tyle aranżacja parteru domu jest subtelnym kompromisem pomiędzy gustami i potrzebami wszystkich użytkowników wnętrza.

Jak oceniasz skandynawskie inspiracje we wnętrzach?
58%

to moje ulubione - są ponadczasowe i nie przytłaczają wnętrza

13%

ciekawe, ale to nie do końca mój styl

11%

lubię drewno, ale przewaga bieli mnie nie przekonuje

13%

nie jestem miłośnikiem, bo teraz wszystkie wnętrza są skandynawskie

5%

zdecydowanie mam inny gust

zakończona

łącznie głosów: 127