Jak zaplanować przechowywanie w łazience?

21 czerwca 2021, 7:00
Joanna Puchala
Aktualne aranżacje łazienek przekonują, że pomieszczenie to może być zarówno atrakcyjne, jak i w pełni funkcjonalne. Więcej zdjęć (14)

Aktualne aranżacje łazienek przekonują, że pomieszczenie to może być zarówno atrakcyjne, jak i w pełni funkcjonalne.

mat. prasowe Harimex Rumia

Aktualne aranżacje łazienek przekonują, że pomieszczenie to może być zarówno atrakcyjne, jak i w pełni funkcjonalne.

mat. prasowe Harimex Rumia

W jednych domach miejsca do przechowywania w łazience potrzeba więcej, w innych mniej. Nie ma z tym problemu, o ile łazienka jest duża, ale nawet w małym pomieszczeniu można przestrzeń zaplanować tak, by zmieścił się kosz na pranie, chemia domowa i kosmetyki.Zwykle w łazience zmieścić chcemy nie tylko wannę, kabinę, umywalkę i toaletę, ale też całą masę drobnych przedmiotów codziennego użytku. Im więcej jest użytkowników łazienki, tym większe są wymagania co do funkcji przechowywania w tym pomieszczeniu.

- Łazienka jest niewielką przestrzenią, w której próbujemy zmieścić wszystko to, co jest niezbędne do codziennego funkcjonowania nas i naszych bliskich. Bardzo łatwo jest w tym przypadku przekroczyć granicę pomiędzy estetyką i ładem a bałaganem i narastającym zagracaniem łazienki. Wie to każdy rodzic kilkulatka, który anektuje łazienkę na kolejny plac zabaw. Przynajmniej na czas kąpieli - mówi Tomasz Kożuch z Purio Łazienki.
Czytaj także: Kamień naturalny sposobem na piękne wnętrza

Odpowiednio dobrane mebleDzięki odpowiedniemu zaplanowaniu mebli łazienkowych, systemów wnękowych czy półek, możliwe jest zmieszczenie wszystkich niezbędnych przedmiotów i zachowanie porządku.

Zdecydować się możemy na gotowe szafki umywalkowe, wiszące czy lustrzane; wysokie schowki na szczotki, papier toaletowy i środki czystości, aż po podtynkowe systemy do zabudowy wnęk. Te ostatnie rozwiązania zobaczyć można w salonach wyposażenia łazienek.

Oczywiście chętnie wybieraną alternatywą są zabudowy meblowe wykonywane przez stolarzy na indywidualne zamówienie. Zaletą takich mebli jest dopasowanie do potrzeb przyszłych użytkowników i możliwość wkomponowania ich w układ konkretnego pomieszczenia, co pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

- Aby zorganizować dodatkowe miejsce do przechowywania chemii i innych środków czystości w łazience, polecamy zabudowę stelaża WC, wokół której znajdą się ukryte szafki - mówi Małgorzata Rokita-Gaweł z Harimex Rumia.
Ze względu na konieczność dopasowania do przestrzeni łazienki, takie rozwiązanie jest wykonywane przez stolarzy na indywidualne zamówienie.

Sklepy z armaturą łazienkową w TrójmieścieBądź jak łowca dodatkowego miejscaOprócz samych mebli, ważne jest odpowiednie rozplanowanie łazienki. Przestrzeń wokół wanny lub prysznica można zagospodarować na półki, które będą pełnić także funkcję dekoracyjną.

W poszukiwaniu dodatkowego miejsca do przechowywania przydatna jest kreatywność i sięganie po rozwiązania niestandardowe. Każde pomieszczenie jest inne, ale zawsze warto pamiętać, by wykorzystywać wszystkie dostępne wnęki.

- W niewielkich łazienkach sposobem na powiększenie przestrzeni do przechowywania jest odpowiedni dobór kabiny prysznicowej, dzięki której możemy zaoszczędzić trochę cennego miejsca - dodaje Małgorzata Rokita-Gaweł.
Czy urządzając łazienkę uwzględniałe(a)ś funkcję przechowywania?
46%

tak, mam miejsce na wszystko co chciałe(a)m

35%

tak, ale i tak jest za mało miejsca na różne rzeczy

8%

tylko częściowo, bo mam gdzie trzymać chemię i inne rzeczy

3%

nie przywiązywałe(a)m do tego wagi

8%

nie, bo nie było na to miejsca

zakończona

łącznie głosów: 97

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie (9)

 • Łazienka razem z kibelkiem zazwyczaj są male i trudno coś dobrać ! Z tych projektów ładne ale modne teraz a za pięć lat ? Mi się podobają na wzór starych ale wyposażenie mieszkania nie pasi i co ?

  • 3 3

 • (1)

  super porady, ja niebawem biorę się za projekt wnętrza swojego meiszkania na Nowej Letnicy, gdzie za czas jakiś zamieszkamy z 4-osobową rodzinką; będzie potrzebne miejsce i zastanawiałam się, jak wszystkie graty przechować, nie będzie to łatwe...

  • 4 3

  • Przecież ty już od roku bierzesz się za projekt w letnicy ! Aha zapomniałem ze niemozeszdojechać bo deweloper zapomniał wybudować ulicę trollu !

   • 2 0

 • (1)

  Genialny artykuł: teraz już wiem, że mogę przechowywać rzeczy w szafce pod umywalką, a także, że w większych pomieszczeniach można zastosować szerszą szafkę. I to z powodzeniem!

  • 32 0

  • wiedza warta projektanta z 20letnim stażem :)

   mozesz isc juz do pracy w korpo ;)

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.