Urządzanie łazienki. Tapeta albo farba zamiast płytek

7 września 2020, 8:00
Joanna Puchala

Współcześnie produkowane tapety i farby mają parametry, które pozwalają z powodzeniem stosować je w łazienkach. Nadaje się do tego również mikrocement. Takie materiały wykończeniowe wybiera się nie po to, żeby zaoszczędzić - pozwalają one stworzyć ciekawszą, mniej banalną aranżację wnętrza.- Przez dłuższy czas standardem w Polsce było wykładanie ścian w łazience i toalecie kaflami od podłogi do samego sufitu. Było to oczekiwane przez większość klientów i często do dzisiaj ściany i podłogi pokrywa się w zasadniczej części płytkami ceramicznymi lub gresem. Jednak przywiązanie do kafli jako jedynego sposobu pokrycia ścian w łazience stopniowo ulega zmianie. Na ścianach łazienek coraz częściej goszczą inne materiały - mówi Joanna Wojciechowska, architektka z JMJ Interiors.
Taki sam kierunek rynku potwierdzają sprzedawcy armatury i materiałów wykończeniowych:

- Układanie płytek na całej powierzchni ścian w łazience ma związek z dawnymi trendami, źle pojmowaną wygodą i ubogą ofertą materiałów. W tej chwili technologia, różnorodność materiałów wykończeniowych oraz rosnąca świadomość klienta sprawiają, że w łazience możemy zastosować różne produkty, dzięki którym łazienka w pełni odzwierciedli nasz styl czy zainteresowania - mówi Tomasz Kożuch z Purio Łazienki.

Czytaj także: Wykończenie mieszkania trwa dłużej i jest droższeTapety wodoodpornePopularność tapet przeznaczonych do łazienek czy pokoi kąpielowych szybko rośnie. Dzięki zastosowaniu odpowiednich surowców i technologii mamy do czynienia z wodoodpornym materiałem, który można stosować również w strefie mokrej, czyli bezpośrednio pod prysznicem czy na ścianach przylegających do wanien.

- Jest to na przykład Skin Wall - producent murali i tapet graficznych, które znajdują zastosowanie również w łazienkach, posiada dużą bazę grafik i możliwość konfiguracji wymiarów danej tapety oraz jej przeskalowanie do wymiarów konkretnej ściany. Kolejnym producentem jest TecnoGrafica, czyli firma, która skupiła się na specjalistycznych tapetach do pomieszczeń łazienkowych i wilgotnych. Co tydzień w ofercie pojawia się kilkadziesiąt kolejnych nowych grafik. Można dowolnie zmieniać takie grafiki poprzez odejmowanie lub dodawanie poszczególnych jej elementów, odwracanie ich i przemieszczanie, oczywiście do wymiarów ściany tapetę dostosowuje się poprzez odpowiednie skalowanie - zauważa Tomasz Kożuch.

Innym producentem, którego produkty nadają się do stosowania nie tylko w łazienkach, ale i na zewnątrz budynków jest One Wall Design. Wybierając tapetę z tej oferty, warto pamiętać, że w przypadku stref mokrych powinna zostać wykonana w technologii Wet System, a na zewnątrz budynków powinna mieć oznakowanie Out System.

FarbyŚciany, które nie są narażone na bezpośrednie działanie wody, można pomalować farbą w wybranym kolorze.

- Producenci opracowują coraz doskonalsze farby przeznaczone specjalnie do malowania ścian w pomieszczeniach wilgotnych. Podobnie rzecz się ma z tapetami, które wzorem angielskich domów coraz chętniej są wybierane chociażby do dekoracyjnego pokrywania ścian w toalecie - wyjaśnia Joanna Wojciechowska.
Farbą pomalowany jest zwykle także łazienkowy sufit. Nawet jeśli do tego celu wybierzemy farbę, którą do malowania wykorzystywaliśmy w innych pomieszczeniach, warto kupić za kilkanaście złotych domieszkę do farby, która ograniczy w pełnym wilgoci pomieszczeniu, jakim jest łazienka, rozrost pleśni.

Armatura łazienkowa. Gdzie kupić w Trójmieście i okolicach?SzkłoJednym z elementów wykończenia ścian łazienkowych jest szkło.

- To o tyle wdzięczny materiał, że jest odporny na działanie wody i może być stosowany w tzw. strefach mokrych z takim samym powodzeniem jak kafle łazienkowe. Szkło hartowane jest często stosowane jako dekoracyjny element i pozwala na tworzenie niezwykle ciekawych i oryginalnych aranżacji, szczególnie że nadruk może przedstawiać właściwie dowolny obraz, jaki tylko sobie zaplanujemy. Często są to widoki natury, nietuzinkowe graffiti lub nawet grafiki odzwierciedlające dzieła wielkich artystów. Musimy mieć jednak na uwadze, że szkło wymaga troski takiej samej jak kabina prysznicowa, czyli musi być wycierane do sucha po każdej kąpieli, w przeciwnym razie jego blask szybko przykryje nieprzyjemny osad - dodaje Joanna Wojciechowska.

Płytki ceramiczne i mozaikiPłytki ceramiczne to tradycyjny i najbardziej popularny sposób wykończenia łazienki. Aktualnie modne są duże formaty, które pokrywają powierzchnię całych ścian. Zwolennicy układania w łazienkach płytek z pewnością ucieszą się z różnego rodzaju mozaiki. Zróżnicowana kolorystyka i bogate wzornictwo naśladujące tradycyjne style z całego świata pozwolą dopasować wzór do każdej łazienki.


MikrocementJednym z nowszych trendów jest pokrywanie ścian w łazience mikrocementem, który dobrze komponuje się zwłaszcza we wnętrzach w stylu industrialnym.

- Odpowiednio zaimpregnowana mieszanka pozwala na uzyskanie modnej betonowej faktury, ale o powierzchni odpornej na wilgoć i bezpośrednie działanie wody. Chcąc skorzystać z tego sposobu pokrycia ścian i uzyskać profesjonalny efekt, musimy liczyć się z wyższym kosztem materiału i pracy, ze względu na konieczność zatrudnienia wyspecjalizowanej w tej konkretnej dziedzinie ekipy - wyjaśnia Joanna Wojciechowska.

Uwaga na płyty mebloweW suchych strefach łazienki coraz częściej możemy spotkać płyty meblowe, które np. pokrywają zabudowę WC i płynnie przechodzą w szafki lub półki łazienkowe. Warto podkreślić, że takie rozwiązanie jest możliwe do zastosowania tylko i wyłącznie w strefach nienarażonych na działanie wody i przy zastosowaniu najlepszej jakości materiałów. Jeśli w łazience użyjemy tanich, nieprzeznaczonych do tzw. pomieszczeń mokrych płyt, szybko będziemy musieli liczyć się z koniecznością ich wymiany.
Czy inne niż kafle materiały wykończeniowe sprawdzą się w łazience?
24%

tak, mam takie i jestem zadowolony

20%

tak, pod warunkiem że nie mają bezpośredniej styczności z wodą

7%

tak, jeśli łazienka ma niewielu użytkowników

30%

nie wiem, nigdy nie próbowałe(a)m

19%

nie, zniszczenia będą szybko widoczne

zakończona

łącznie głosów: 152