Wentylacja. Dlaczego powinna być regularnie czyszczona?

24 marca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Joanna Puchala
Czyszczenie wentylacji jest ważne ze względu na zachowanie przepisów prawa, a przede wszystkim ze względu na własne zdrowie. Więcej zdjęć (6)

Czyszczenie wentylacji jest ważne ze względu na zachowanie przepisów prawa, a przede wszystkim ze względu na własne zdrowie.

fot. 123rf/ Dmitry Kalinovsky

Czyszczenie wentylacji jest ważne ze względu na zachowanie przepisów prawa, a przede wszystkim ze względu na własne zdrowie.

fot. 123rf/ Dmitry Kalinovsky

Rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, jak wyglądają kanały wentylacyjne w budynku, gdzie mieszkamy czy pracujemy. Tymczasem ich stan ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, a ich regularne przeglądy nakazuje prawo. Warto się zastanowić, czy i kiedy wentylacja była kontrolowana i czyszczona - w naszym domu czy biurze.Regulacje prawne odnoszące się do systemu wentylacyjnego w zdecydowanej większości dotyczą kontroli jego stanu technicznego.

- Przepisy związane z konserwacją i serwisowaniem wentylacji znajdziemy zarówno w legislacji polskiej, jak i europejskiej. Warto przyjrzeć się głównym regulacjom prawnym oraz temu, co z nich wynika dla zarządcy budynków różnego typu. Najważniejszym dokumentem prawnym, który reguluje kwestie zarządzania systemem wentylacji w budynkach jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 16.08.1999 w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. 74/99). Znajdują się w nim zasady postępowania w związku z instalacjami oraz urządzeniami technicznymi - mówi Michał Majewski, prezes zarządu Signum Development, właściciela marki czyszczeniewentylacji.com.
Jak wynika z zapisów, które znajdują się w rozporządzeniu, zarówno instalacja, sposób użytkowania, jak i wszelkie prace naprawcze muszą być wykonywane tak, by nie naruszyć właściwości systemu wentylacyjnego. Zaprojektowana i wykonana instalacja powinna również umożliwiać regularne kontrole funkcjonowania tych systemów pod względem bezpieczeństwa.

- Zasady projektowania i wykonywania instalacji wentylacyjnych w obiektach mieszkalnych oraz niemieszkalnych regulują również normy PN-EN 12097:2007 oraz PN-EN 13779:2007. Wskazują m.in. na konieczność montażu elementów rewizyjnych oraz dopasowania konstrukcji na potrzeby przyszłego czyszczenia wentylacji. Przepisy regulują również częstotliwość kontroli stanu systemu wentylacyjnego. Prawo budowlane wskazuje, że powinna się ona odbyć co najmniej raz w roku - podkreśla Michał Majewski.

Jeżeli podczas sprawdzania systemu wentylacji specjaliści wykryją nieprawidłowości, może okazać się konieczne czyszczenie.

- Ustawodawca ustalił, że w budynkach wielorodzinnych przegląd przewodów kominowych musi być sprawdzany raz w roku. Czyszczenie przewodów wentylacyjnych powinno się odbywać raz w roku, spalinowych przy instalacji gazowej dwa razy w roku, a spalinowych, gdzie są piece na opał stały - cztery razy w roku - potwierdza Ewa Klechowicz ze Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości. - Takie są obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości, jednak nikt nie sprawuje nad tym kontroli, dopóki nic się nie stanie. Jeżeli Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego prowadzi postępowanie, prosi o przedłożenie dokumentacji dotyczącej sprawdzania i czyszczenia wentylacji. Jeżeli są braki w dokumentacji, to każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie: zazwyczaj wzywa do wykonania czyszczenia, a jeśli nie zostanie to wykonane, nakłada karę grzywny.


Kurz i choroby ukryte za wentylacyjną kratkąWentylacja odpowiada za sprawną wymianę powietrza w każdym budynku i bezpośrednio przekłada się na naszą jakość życia, dlatego tak ważne jest dbanie o jej dobrą kondycję. Wraz z biegiem czasu i użytkowaniem budynku pojawiają się zanieczyszczenia. Jeżeli zbagatelizujemy kurz i zabrudzenia mechaniczne, mogą gromadzić się zanieczyszczenia biologiczne: bakterie - także te pochodzące od zwierząt, wirusy, pleśnie i roztocza, które sukcesywnie będą pogarszały jakość powietrza. To, jak ważne jest czyszczenie klimatyzacji jest przez nas bagatelizowane. Zwykle do czasu, gdy na własnej skórze przekonamy się, że ma to wpływ na nasze zdrowie.

- Kiedy zaszłam w ciążę okazało się, że choruję na toksoplazmozę. Lekarz szybko mi wyjaśnił, skąd się wzięła: w budynku gdzie pracowałam na dachu urzędowały gołębie, nawet czasem je słyszeliśmy z kratek wentylacyjnych. Te ptaki roznoszą tę chorobę. W związku z tym, że pracodawca nigdy nie czyścił kanałów wentylacyjnych, musiałam w czasie ciąży przejść poważne leczenie - opowiada Magda, która przez kilka lat pracowała w powojennym budynku na terenie Głównego Miasta w Gdańsku.
Kiedy zauważymy, że w mieszkaniu unosi się nieprzyjemny i długotrwały zapach, w powietrzu unosi się pył, w instalacji zagnieździły się gryzonie lub owady albo doszło do zalania instalacji to znak, żeby sprawdzić stan systemu wentylacyjnego.

- Jestem uczulona między innymi na roztocza i staram się, żeby w moim mieszkaniu było sterylnie czysto. Pomimo wszelkich porządków cały czas ciężko oddychało mi się w domu. Przypadkiem natrafiłam na informacje o tym, co się dzieje z niekontrolowanym systemem wentylacji. Nie byłam świadoma, że trzeba go tak często sprawdzać. Po przeprowadzeniu zabiegów czyszczenia wentylacji czuję się znacznie lepiej - mówi Magdalena, mieszkanka Gdańska.

Profesjonalne czyszczenieStopień i szybkość powstawania zanieczyszczeń w systemach wentylacyjnych w dużej mierze zależy od rodzaju budynku i sposobu jego użytkowania, sposobu wymiany powietrza, a także jakości zastosowanych filtrów. Szczegółowe informacje dotyczące takich kontroli znajdują się w normie unijnej.

- Takie informacje znajdują się w normie prEN 15780 wprowadzonej przez Unię Europejską i opartej na amerykańskiej klasyfikacji opracowanej przez NADCA. Budynki mieszkalne i niemieszkalne możemy podzielić na trzy klasy czystości. Podstawowa obejmuje obiekty i pomieszczenia, w których ludzie przebywają rzadko. W średniej klasie znajdują się budynki mieszkalne, biura, szkoły, obiekty sportowe, handlowe czy medyczne - czyli takie, w których ludzie przebywają często, ale które nie są narażone na szczególne zanieczyszczenia mechaniczne czy biologiczne. Jednostka uzdatniająca powietrze i filtry w tego rodzaju budynkach powinna być sprawdzana raz w roku, nawilżacze - raz na pół roku, zaś przewody i urządzenia końcowe - co dwa lata. Do trzeciej zaawansowanej klasy czystości należą natomiast budynki, w których powietrze może zostać poważnie zanieczyszczone lub musi być bardzo czyste - wyjaśnia Michał Majewski.

Usługa czyszczenia polega na sprawdzeniu i ocenie stanu technicznego systemu wentylacji i klimatyzacji, a następnie, w razie potrzeby - usunięciu zanieczyszczeń mechanicznych, biologicznych i gazowych.

- Przy okazji, po czyszczeniu instalacji można zauważyć obniżenie kosztów eksploatacji budynku - szczególnie gdy działa w nim wentylacja mechaniczna oraz klimatyzacja. Częstotliwość czyszczenia systemu wentylacji powinna zależeć od typu budynku, panujących w nim warunków oraz jakości instalacji. Zaleca się, aby prace tego typu wykonywać średnio co sześć lub 12 miesięcy - dodaje Michał Majewski. - Dla prawidłowej pracy instalacji ważny jest także wybór technologii i jakości materiałów oraz urządzeń. Inne potrzeby ma niewielki dom jednorodzinny, inne zaś budynek wielorodzinny, placówka medyczna, zakład produkcyjny czy restauracyjna kuchnia.
Czy wentylacja w twoim mieszkaniu lub domu jest regularnie czyszczona?
16%

tak, jest sprawdzana i czyszczona regularnie

34%

jest regularnie sprawdzana, ale nie wiem czy również czyszczona

8%

nie wiem

20%

raczej nie, nigdy tego nie widziałem

22%

na pewno nie, nikt o to nie dba pomimo przepisów

zakończona

łącznie głosów: 428

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie (45) 2 zablokowane

 • Mam problem z cyrkulacją powietrza -ostatnia kondygnacja (9)

  Kratka w kuchni zatkana rura do wyciągu, w łazience w kratce wentylator. Czy usunięcie tego znacząco poprawi sytuację czy pozostaje pochłaniacz (nadmiaru) wilgoci?

  • 5 6

  • (6)

   Masz zapchane przewody i pytasz czy ich udrożnienie pomoże?
   Na pewno nie zaszkodzi...

   • 10 0

   • Czy usunięcie z kratki rury od wyciągu poprawi sprawę (mocno) czy tylko trochę lub wcale (5)

    • 0 3

    • (2)

     Teraz cug jest osłabiony bo ciągnie przez tą rurę/kanał zakładam że przez okap/pochłaniacz i jakiś tam filtr. Są kratki dwa w jednym - miejsce na rurę i trochę kratki.

     • 0 3

     • Jak pisałem kratka zatkana jest rurą od wyciągu (1)

      Tam jest pojedyncza kratka - czy to można jakoś rozbudować w sensie wykuć szerszy wylot na podwójną kratkę - tak żeby była normalna plus do tej rury?
      To samo w łazience - tam jest wentylator który się załącza przy

      Tam jest pojedyncza kratka - czy to można jakoś rozbudować w sensie wykuć szerszy wylot na podwójną kratkę - tak żeby była normalna plus do tej rury?
      To samo w łazience - tam jest wentylator który się załącza przy zapaleniu światła.
      Dodam że wycinałem już dodatkowe kratki wentylacyjne w oknach ale to niewiele pomogło stąd pytam czy wywalenie/rozbudowa tych kratek powinna coś zmienić czy nie będzie miało większego znaczenia - to jest ostatnia kondygnacja więc ciąg z komina może być i tak słaby.
      Mam problem z nadmiarem wilgoci i zastanawiam się nad skutecznym rozwiązaniem (poza najprostszym czyli otwieraniem okien - ale nie będę wynajmującym chodził i wietrzył mieszkania a nie chciałbym żeby je zagrzybili od wilgoci)

      • 0 1

      • Dając podwójną kratkę zmniejszysz ciąg, który z uwagi na krótki komin (ostatnia kondygnacja) i tak jest pewnie słaby. Odłącz okap i zrób normalną kratkę w kuchni pod sufitem (zgodnie z przepisami max 15 cm od sufitu).

       Dając podwójną kratkę zmniejszysz ciąg, który z uwagi na krótki komin (ostatnia kondygnacja) i tak jest pewnie słaby. Odłącz okap i zrób normalną kratkę w kuchni pod sufitem (zgodnie z przepisami max 15 cm od sufitu). Zamiast okapu daj pochłaniacz z filtrem węglowym.
       W łazience sprawdź czy masz ciąg przy wyłączonym wentylatorze przykładając kartkę papieru albo za pomocą zapalniczki.
       W oknach zamontuj nawiewniki ciśnieniowe. Po jednym na pomieszczenie oprócz łazienki. Do łazienki natomiast powinieneś mieć wlot powietrze w dole drzwi.

       • 3 0

    • Wyciąg powinieneś mieć podłączony do osobnego kanału

     Jeśli w kuchni masz tylko jeden kanał to odłącz wyciąg i zrób z niego "pochłaniacz".

     • 4 0

    • jeśli całą kratkę zajmuje spiro od okapu to właściwie nie masz wentylacji w kuchni

     • 4 0

  • .

   Te głupoty co piszesz, to podpucha?

   • 2 1

  • na ostatniej kondygnacji i tak nie za bardzo masz co liczyć na wentylację grawitacyjną, ALE

   używanie wentylatorów w instalacji grawitacyjnej jest formalnie zakazane (chociaż jak wiadomo, wiele osób się tym ratuje, zwłaszcza, że wentylatory łazienkowe i tak mają niskie wydajności i ciągu nie zaburzają). W

   używanie wentylatorów w instalacji grawitacyjnej jest formalnie zakazane (chociaż jak wiadomo, wiele osób się tym ratuje, zwłaszcza, że wentylatory łazienkowe i tak mają niskie wydajności i ciągu nie zaburzają). W kuchni, jeżeli masz osobny pion - to po prostu zostawiaj wentylator od okapu na najniższym biegu. Pamiętaj też, że wentylacja musi się bilansować - sprawdź, czy masz drożną instalację nawiewną (tu uwaga - kiedyś za nawiew robiły nieszczelne okna i osobnego nawiewu nie projektowano). Jeżeli masz okna szczelne - rozważ instalację nawietrzaków szpaletowych (oczywiście będzie wymagane odtworzenie fragmentu elewacji, jednak to najmniej inwazyjna opcja). Istnieją wersje z grzałkami - to dodatkowy koszt, ale powietrze trafia już wstępnie ogrzane także w zimie.

   • 1 0

 • Ciekawa historia z tą toksoplazmozą... (6)

  Zwarzywszy że taki budynek najpewniej miał wentylację grawitacyjną w której ruch powietrza odbywa się z pomieszczeń w kierunku wylotu z komina jak te zarazki miałyby się dostać do środka?
  Wg mnie teza wyssana z

  Zwarzywszy że taki budynek najpewniej miał wentylację grawitacyjną w której ruch powietrza odbywa się z pomieszczeń w kierunku wylotu z komina jak te zarazki miałyby się dostać do środka?
  Wg mnie teza wyssana z palca, wręcz zmyślona na potrzeby artykułu.
  Toksoplazmozą najłatwiej zarazić się od kotów i to nie tylko jakichś zaniedbanych ale wszystkich, które mają trochę swobody.

  • 32 8

  • Można przypuszczać, że była cofka i wiało na ludzi

   ale i tak historia bardzo naciągana. Zatkane wentylacje to prędzej wilgoć, grzyb, alergie, a nawet astma.

   • 9 0

  • wentylacja grawitacyjna to dinozaur tylko w blokach z kuchenkami gazowymi jeszcze.

   • 1 9

  • Toksoplazmozą najłatwiej zarazić się od surowego mięsa. Koci mit widzę bardzo popularny...

   • 13 0

  • Witomino wiezowiec

   Zapraszam na witomino. Tu wentylacja nie wyciąga a nadmuchuje powietrze. Przy rozszczelnionym oknie potrafi przy podmuchu wyrzucić kratkę osłaniająca (fakt że jest na lekki wcisk). Ale wieżowiec ma osoby z kuchniami

   Zapraszam na witomino. Tu wentylacja nie wyciąga a nadmuchuje powietrze. Przy rozszczelnionym oknie potrafi przy podmuchu wyrzucić kratkę osłaniająca (fakt że jest na lekki wcisk). Ale wieżowiec ma osoby z kuchniami gazowymi.. wystarczy mały wyciek, a gaz gromadzi się w mieszkaniu zamiast być wyciągany . Iskra i po wieżowcu. Stan wentylacji jest fatalny. Nie wspominając już o smrodzie smażenia wlatujacym od sasiadow

   • 1 1

  • Prawa fizyki są bezwzględne.

   Wentylacja grawitacyjna działa tylko przy "zimowej" różnicy temperatur. Latem nie.

   • 0 0

  • zważywszy bo waga

   • 1 0

 • dobrze byłoby jakby zarzadca przynosił dokumenty na zebrania (2)

  np. wypełniona książkę obiektu budowlanego i dokumenty z tych rocznych przeglądów, a nie tylko faktury przez siebie wystawione na wspólnotę, ze coś zostało zrobione? i tak leci rok za rokiem

  • 14 0

  • i oferty na wykonanie przegladow na przyszły rok z podaniem dokladnego terminu kiedy bedzie (1)

   ...nie że potem kominiarze chodzą po zachodzie słońca

   • 5 1

   • lepiej po zachodzie słońca niż o 1100

    kiedy normalni ludzie są w pracy...

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.