Wiecha na osiedlu Mieszkania Plus w Gdyni. Będzie najem, ale komercyjny

19 stycznia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Budnik
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: nowy autobus do "Mieszkania plus"

W Gdyni, przy ulicy Starochwaszczyńskiej 33 zobacz na mapie Gdyni, zawisła wiecha na pierwszym budynku osiedla powstającego w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Władze miasta obiecują rozbudowę infrastruktury miejskiej w tej okolicy. Ministerstwo zastrzega, że najem tych mieszkań odbędzie się na zasadach komercyjnych. Więcej szczegółów nie podano.Budowę 172 mieszkań na wynajem w Gdyni zainaugurował w lipcu 2017 roku ówczesny wicepremier Mateusz Morawiecki. Na około 1,5-hektarowej działce położonej w Kaczych Bukach powstaje sześć czterokondygnacyjnych budynków i 224 miejsca postojowe. Mieszkania mają średnią powierzchnię 60 m kw.

Inwestycja jest zaprojektowana jako osiedle położone poza centrum miasta - budynki posadowione są w większej odległości od siebie, nie brakuje przestrzeni. Aby było taniej, pod budynkami nie powstają hale garażowe, samochody parkować będzie można między budynkami.

Potrzebna infrastruktura dzielnicowaInformacja o dostępności miejsc parkingowych jest istotna, bo osiedle programu Mieszkania Plus jest drugim tak dużym projektem mieszkaniowym w tej okolicy po osiedlu Zielona Laguna, które w sąsiedztwie buduje Invest Sarko i Semeko.

Miejscy urzędnicy zapewniają, że infrastruktura w tej części Gdyni będzie się sukcesywnie rozwijała.

- Jesteśmy świadkami powstawania zupełnie nowej dzielnicy i jako samorząd chcemy zadbać o stworzenie nowoczesnego, przyjaznego dla rodzin miejsca do życia. Zapewne zamieszkają tu głównie młodzi ludzie, którzy chcą zrealizować marzenie o własnym dachu nad głową - mówił w trakcie uroczystości Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Będziemy pracować nad tym, by ta dzielnica się rozwijała. Myślimy o wybudowaniu tu szkoły, przedszkola, żłobka.
Zapytana o szczegółowe plany Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, podkreślała, że jest jeszcze za wcześnie by je precyzować.

- W trakcie opracowania jest nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Zanim on powstanie, nie można mówić o żadnych konkretach. Naszym priorytetem jest jednak zapewnienie dobrej komunikacji w tym rejonie - mówiła wiceprezydent.
Podkreślała jednak, że do czasu uchwalenia nowego planu nie ma mowy o zastąpieniu drogi z płyt yomb drogą asfaltową - to zbyt duży wydatek, by taką inwestycję przeprowadzić przed uchwaleniem nowego planu. Miasto przystąpiło do jego opracowania we wrześniu 2016 roku.

Mieszkanie Plus, ale najem komercyjnyWe wrześniu ubiegłego roku powstał projekt rozporządzenia, które określać ma stawki czynszów za wynajem mieszkań zbudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus.

W Gdyni stawki te mają wynosić 8,44 zł lub 12 zł za m kw. za miesiąc (plus opłaty za media). Prawdopodobnie stawki na osiedlu powstającym w Kaczych Bukach będą jednak wyższe, bo mieszkania w Gdyni będą wynajmowane na zasadach komercyjnych - powstają (o czym ministerstwo mówi stosunkowo od niedawna) w ramach tzw. części komercyjnej programu, nazywanej też "Mieszkania dla rozwoju". W tym przypadku limity czynszów nie będą regulowane.

- Wysokość czynszu będzie pochodną finalnej wysokości nakładów inwestycyjnych, w szczególności kosztu gruntu, kosztu budowy i kosztu finansowania - wyjaśnia Ewa Syta, rzecznik prasowy BGK Nieruchomości.
Z analizy ofert najmu mieszkań w tej części Gdyni wnioskować można, że w tej lokalizacji rynkowa stawka najmu mogłaby wynosić około 20 - 25 zł za m kw., czyli ok. 1200-1500 zł za mieszanie o powierzchni 60 m kw.

- Wszystkie mieszkania na tym osiedlu wynajmowane będą na zasadach komercyjnych, ale stawki będą niższe niż na rynku. To jedno z pierwszych osiedli powstających w ramach programu, dlatego traktujemy ten projekt pilotażowo - mówił podczas uroczystości zawieszenia wiechy portalowi Trojmiasto.pl Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. - Za około dwa-trzy miesiące powinny być znane wszystkie szczegóły dotyczące kryteriów naboru i miejsca, gdzie będzie można składać wnioski.

Jak aplikować o mieszkanie na osiedlu Mieszkanie Plus?Z nieoficjalnych rozmów wynika, że prawdopodobnie przyjmowaniem wniosków i przydzielaniem mieszkań będzie zajmował się gdyński samorząd. W tej sprawie trwają rozmowy pomiędzy spółką BGK Nieruchomości, która jest operatorem programu, a gdyńskim magistratem.

Na dzień dzisiejszy nie ma więc pewności co do tego kto, za ile i na jakich zasadach wynajmować będzie mógł mieszkania powstające w ramach programu w Gdyni. Nie ma także szczegółów co do miejsca i terminu składania wniosków.

Według założeń programu preferowane wnioski rodzin wielodzietnych i tych o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Nie wiadomo, na ile kryteria te zmieni fakt najmu mieszkań na zasadach komercyjnych, jako "Mieszkania dla rozwoju".

Będzie więcej, ale na razie nie wiadomo, gdzie i kiedyBudowa osiedla przy Starochwaszczyńskiej ma się zakończyć na przełomie 2018 i 2019 roku. Za około rok do mieszkań będą się wprowadzać nowi mieszkańcy.

Inwestycja powstaje na zasadach partnerstwa publiczno - prywatnego: finansowana jest przez fundusz, którego aktywami zarządza BGK Nieruchomości S.A., a powstaje na terenie należącym do dewelopera ISN, który osiedle także realizuje.

Według informacji podawanych przez BGK Nieruchomości w całej Polsce w ramach programu Mieszkanie Plus w budowie jest 1700 mieszkań, a przygotowywane do budowy jest kolejne 15 tys. mieszkań. Nie ma jednak mowy o tym, by na terenie Trójmiasta niebawem miała się rozpocząć budowa kolejnych lokali w ramach części komercyjnej bądź regulowanej Mieszkania Plus.

- W tej chwili do realizacji nie jest przygotowywana żadna inwestycja na terenie Trójmiasta - mówi Piotr Federowicz, dyrektor Biura Transakcyjnego w BGK Nieruchomości. - Prowadzonych jest jednak wiele rozmów. Myślę, że za około dwa-trzy miesiące może być więcej szczegółów co do kolejnej lokalizacji.
Czy zamieszkałbyś w mieszkaniu z programu Mieszkanie Plus?
25%

tak, czekam, aż takich mieszkań będzie więcej

31%

tak, ale pod warunkiem, że kiedyś będzie ono moje

12%

wszystko zależy od lokalizacji

32%

nie, program dziś jest, a jutro go nie ma

zakończona

łącznie głosów: 1797