Wizja architektów. Plastikowy pomost wokół klifu w Orłowie

5 lipca 2020, 10:30
Ewa Budnik

Projekt, zbudowanego z plastikowych butelek i plastikowego asfaltu, pomostu okalającego orłowski klif zwyciężył w międzynarodowym konkursie architektonicznym Switch Competition. Powstał w gdyńskiej pracowni BJK Architekci. Twórcy projektu zwracają uwagę na unikalne cechy plastiku, który może znaleźć swoje zastosowanie w architekturze.Organizator konkursu, Switch Competition, to międzynarodowa platforma, która umożliwia studentom architektury i profesjonalnym pracowniom kreowanie architektonicznych wizji. Jedno z ostatnich zadań konkursowych polegało na wykonaniu instalacji zwracającej uwagę na wszechobecny plastik zaśmiecający środowisko. Celem było pokazanie, jak bardzo wszechobecny jest plastik i jak wpłynął on na funkcjonowanie współczesnego człowieka. Poza dramatycznymi liczbami dotyczącymi produkcji plastiku i jego nieumiejętnego przetwarzania, organizatorzy chcieli zwrócić uwagę, że architektura powinna dawać przykład i pogłębiać świadomość na temat recyklingu odpadów oraz zrównoważonego rozwoju. Dlatego zadaniem konkursowym było stworzenie edukacyjnej i poetyckiej instalacji architektonicznej zachęcającej do wykorzystania zużytego plastiku.

Plastik nie jest gorszy niż drewno czy szkłoNad projektem, który jako jeden z dziesięciu najlepszych w konkursie został wyróżniony jako "editor choice", pracowało trzech architektów z pracowni BJK Architekci: Kamil Danielewicz, Lena Janiszewska i Mariusz Budźko. Na konkurs wpłynęły 103 prace, były oceniane przez architektów z uznanych pracowni z całego świata.

- Szef naszej pracowni, Tomasz Janiszewski, od dłuższego czasu szukał pomysłu na przejście wokół orłowskiego klifu, które pozwoliłoby ominąć drogę przez las - górą. Kiedy zaczęliśmy pracę nad konkursem, pomyśleliśmy, że można zrobić instalację architektoniczną w postaci stabilnego, dobrze zakotwiczonego pontonu na wodzie - opowiada o genezie pomysłu Lena Janiszewska z BJK. - Po burzy mózgów powstał wstępny projekt, Mariusz policzył, czy jest możliwe uzyskanie stabilnej konstrukcji. Dowiedzieliśmy się o nowej technologi tworzenia z recyclingowanego plastiku powierzchni podobnej do asfaltu, ale trwalszej i posiadającej więcej możliwości pod względem chociażby kolorystycznym.

Czytaj także: pomysły studentów na marinę w Brzeźnie i wejście na plażę na StogachCałość pomysłów i informacji pomogły architektom stworzyć hasło: "nie rasizmowi plastiku". Uznają oni, że plastik nie jest gorszym materiałem niż drewno czy szkło. Ma własne unikalne cechy. Na przykład ze szkła czy metalu nie da się zrobić pontonu. Plastik może też uzyskać każdy kolor, w przeciwieństwie do wyżej cenionego przez nas drewna. Na dodatek materiał ten nie ulega korozji i może przybierać różne kształty.

Równorzędne miejsce w konkursie zajął jeszcze jeden projekt z Polski - jego twórcy zaproponowali osadzony przed paryską operą pawilon z zewnątrz porośnięty zielenią, a wewnątrz wypełniony instalacją uświadamiającą, jak bardzo nasze środowisko jest zaśmiecone plastikiem.


Asfalt trzy razy mocniejszy od prawdziwegoInstalacja stworzona w BJK jest częścią nadmorskiego bulwaru. Plastikowe butelki pracować mają jak ponton, po którym poprowadzona jest ścieżka z materiału, który wygląda jak asfalt, ale jest od niego trzy razy mocniejszy. Plastikowe butelki unoszące się nad powierzchnią wody stanowią ważne przesłanie przypominające o problemie plastiku zaśmiecającego środowisko.

Zobacz także: wyniki konkursu na ośrodek szkoleniowy dla lekarzy na Aniołkach- Nasz projekt ma pokazać, że plastik jest równowartościowym materiałem i nie należy traktować go tylko jak śmiecia - wyjaśnia Lena Janiszewska. - "Wyłaniający się" na powierzchnię morza plastik, który jest metaforą jednorazowego, wrzuconego do wody odpadu, ma zmusić ludzi do konfrontacji z faktem, że ten plastik tam jest. Więc zamiast śmiecić tam, gdzie chcemy, by było pięknie, skupmy się na recyclingu, bo z plastiku, który na swój sposób jest wyjątkowy i równie wartościowy jak inne materiały, można tworzyć ciekawe rzeczy, jak na przykład ten asfalt, który wykorzystaliśmy w projekcie - zachęca Janiszewska.
Pomost wokół klifu:
41%

powinien powstać, ułatwił by spacery

2%

nie wiem, mało znam to miejsce

57%

to miejsce powinno pozostać naturalne

zakończona

łącznie głosów: 1899