Wnętrza. Dlaczego warto skorzystać z pomocy architekta?

17 października 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Joanna Puchala

Projektanci potrafią całkowicie odmienić wnętrze. Wbrew nadal często słyszanej opinii ich projekty mają dostarczać nie tylko pomysłów na estetyczne, ładne wnętrze. Ich praca sprawia przede wszystkim, że dom czy mieszkanie stają się funkcjonalne - wygodne, bezpieczne, jest w nich dużo przestrzeni.Architekt wnętrz ma kilka zadań przy projektowaniu. Warto skontaktować się ze specjalistą już przed kupnem nieruchomości. Projektant może bowiem pomóc w analizie lokalu zarówno pod względem estetycznym, jak i pod względem użytkowym. Usytuowanie względem stron świata, możliwości przeprowadzenia zmian we wnętrzu, szacunkowe koszty tych zmian czy stan techniczny nieruchomości to tylko niektóre z problemów, z którymi spotykają się inwestorzy. Wiedza architektów wnętrz, znajomość aktualnych trendów czy rozwiązań technicznych pozwala podjąć najlepsze decyzje dla przyszłych użytkowników.

- Argumentów przemawiających za skorzystaniem z usług architekta wnętrz jest naprawdę wiele i dotyczą zarówno kwestii estetycznych, technicznych, jak i finansowych. Dzięki pomocy projektanta możemy otrzymać spójne i piękne wnętrze, począwszy od jego funkcjonalności, kolorystyki, materiałów, poprzez oświetlenie, dobór mebli, tkanin, po najmniejsze detale jak wazony, wieszaki i inne drobne, ale jednocześnie ważne przedmioty - mówi Marek Białkowski z A.P.A. Architektura i Wnętrza.
Etapy prac

Ważny aspekt realizacji projektu stanowi sposób pracy projektanta. A ten zazwyczaj rozpoczyna od rozpoznania potrzeb i gustów inwestora, które niekiedy trzeba dopiero określić. Architekci wnętrz przeprowadzają szczegółowy wywiad, niekiedy przekazują inwestorom do wypełnienia kwestionariusze, które pomogą jak najdokładniej sprecyzować sposób funkcjonowania użytkowników w domu. Pytania zadawane na początku współpracy mają na celu jak najlepsze poznanie potrzeb właściciela nieruchomości i uniknięcie późniejszych rozbieżności. Dzięki takim działaniom możliwe jest dopasowanie projektu do danych osób. To w tym momencie uspokajają się osoby, które do projektanta wnętrz przyszły z obawą, że powstanie wizja oparta na tym, co modne lub odpowiadająca samemu architektowi, a nie miejsce do życia dla samego zlecającego. Na tym etapie określany jest także budżet inwestycji.

- Brak budżetu może mieć bardzo poważne skutki na etapie remontu czy wykańczania wnętrza - od koniecznych cięć, co zawsze negatywnie wpływa na ostateczny efekt, nawet do zawieszenia budowy z powodu braku środków inwestora - podkreśla Marek Białkowski.
Czytaj także: jak prawidłowo urządzić kuchnię

Następnym etapem jest przygotowanie nowego układu funkcjonalnego w kilku wariantach wraz z pomysłami na aranżację wnętrza w postaci moodboard'ów, czyli plansz z proponowaną kolorystyką i stylistyką. Klient ma okazję zapoznać się z rozmieszczeniem wyposażenia i rozeznać się w kolorystyce i materiałach.

- Projektowanie wnętrz zaczyna się od etapu funkcjonalnego. Na rzutach, które przedstawiają mieszkanie z góry przedstawia się możliwości rozmieszczenia ścianek działowych, sprzętów i mebli w pomieszczeniu. Często architekt i projektant wnętrz współpracują, aby stworzyć obiekt dostosowany do potrzeb klienta. Nieraz zdarza nam się projektować domy wraz z wnętrzami, załatwiając przy tym wszystkie pozwolenia w urzędzie - mówi Ilona Paleńczuk z IP design.
Wynikiem projektu układu funkcjonalnego ma być spójna koncepcja, gdzie spełnione zostaną potrzeby użytkowników, a przestrzeń będzie wygodna i bezpieczna w użytkowaniu. Szczególnie ważne jest tutaj spełnienie zasad ergonomii, przykładowo prawidłowe odległości między sprzętami i meblami, odpowiednie szerokości przejść czy wygodny ciąg technologiczny w kuchni. Odpowiednie rozmieszczenie wpływa na odbiór wnętrza oraz jego optyczną wielkość. Ta część projektu ma również istotne znaczenie w kontekście późniejszego charakteru i wygody wnętrza.

Po akceptacji następuje projekt koncepcyjny w postaci wizualizacji wraz ze wstępnym szacunkowym kosztorysem. Projekt koncepcyjny pokazuje inwestorowi pomysł na wnętrze. Możemy zobaczyć, jak lokal będzie wyglądał z użyciem konkretnych kolorów, materiałów, stylistyki. Warto zaznaczyć, że jest to najlepszy moment na dokonanie ewentualnych zmian w projekcie wynikających z budżetu. Materiały wykończeniowe, meble i oświetlenie mogą być wybierane podczas spotkania inwestora z architektem w pracowni lub w ramach odwiedzania sklepów z wyposażeniem wnętrz.

Przedostatnim etapem jest przygotowanie projektu wykonawczego wraz ze wszystkimi detalami i przedmiarami. Istnieje też możliwość skorzystania z pomocy przy zamówieniach.

- Projekt wykonawczy polega na przygotowaniu kompleksowej dokumentacji wraz z rysunkami technicznymi i użytymi materiałami - dodaje Ilona Paleńczuk.
Ekipa na podstawie tego projektu jest w stanie przeprowadzić remont. Na podstawie dokumentacji można dokonać zamówień materiałów na budowę i oszacować ich koszty. W projekcie przewidziane jest dokładne rozmieszczenie elektryki i hydrauliki, rozmierzenie płytek, projekt mebli na zamówienie itd. Między innymi dzięki temu udaje się uniknąć późniejszych problemów na budowie. Dokładny projekt, oprócz estetyki wnętrza, ma dać komfort i bezpieczeństwo jego użytkowania.

Jednak praca architekta na tym etapie się nie kończy. Projektant pełni także nadzór autorski inwestycji i sprawdza zgodność projektu z wykonaniem. Może także pełnić funkcję inwestora zastępczego - dokonuje zamówień materiałów, rozmawia z fachowcami, sprawdza postępy prac na budowie i pilnuje harmonogramu. Klient po akceptacji budżetu i projektu może odebrać urządzone wnętrze w określonym terminie.

- Finalnym etapem jest budowa i nadzór autorski, a czasami również inwestorski, który jest nie mniej ważny niż samo wykonanie projektu. Dzięki niemu możemy być pewni, że ekipa budowlana wykona wszystkie prace tak, aby realizacja odpowiadała oczekiwaniom i wyobrażeniom inwestora - dodaje Marek Białkowski.
Ceny

Największy wpływ na cenę projektu wnętrza ma jego zakres. Kompleksowy projekt wnętrza obejmuje wizyty u klienta, w salonach wyposażenia i na budowie, inwentaryzację pomieszczeń, układy funkcjonalne, stworzenie moodboard'ów, wizualizacji, dokumentacji technicznej oraz nadzór realizacji projektu.

- W międzyczasie pojawiają się także liczne konsultacje telefoniczne i e-mailowe z klientem w trakcie pracy nad projektem. Przykładowy projekt mieszkania 60 m kw. zajmie projektantowi średnio trzy miesiące od pierwszego spotkania do momentu nadania ostatecznego kształtu projektowanemu wnętrzu. Na realizację trzeba poczekać kolejne sześć, a czasem nawet dwanaście miesięcy w zależności od dostępności materiałów i ekip budowlanych. Ten długi czas zaangażowania projektanta trzeba wliczyć w koszt projektu wnętrza - stwierdza Aneta Mątewska z Solo Studio.

Zobacz projekty w naszym cyklu Aranżacje wnętrz

Koszty kompleksowego projektu wnętrz to średnio wydatek rzędu 90-150 zł/m kw. brutto. Praca projektanta zazwyczaj przeliczana jest na zł za m kw. Z jednej strony można powiedzieć, że nie jest to mało, z drugiej strony warto potraktować wydatek związany z wynajęciem architekta jako inwestycję, a nie jako koszt.

- Można powiedzieć, że doświadczony projektant jest tym dla budowy, kim doradca inwestycyjny dla inwestycji finansowej. Od niego zależy, czy pieniądze przeznaczone na wykończenie wnętrz przyniosą nam dobre czy słabe wnętrze, czy stracimy dużo pieniędzy na poprawki, naprawy i zmiany błędnych decyzji, czy też wydamy je na piękne lampy i meble - podsumowuje Marek Białkowski.
W wycenie bierze się pod uwagę zakres projektu, metraż wnętrza, jak i skomplikowanie tematu. Z tego względu wyceny przygotowywane są indywidualnie. W przypadku mniejszych potrzeb lub ograniczonego budżetu inwestor może także skorzystać wyłącznie z porady architekta wnętrz. Niektóre pracownie dają także możliwość ograniczenia projektu do pewnych etapów, co znacznie zmniejsza wydatki.

Dzięki współpracy pracowni ze sklepami z wyposażeniem wnętrz czy hurtowniami klient może również dużo zaoszczędzić na zakupie materiałów takich jak gresy, podłogi drewniane itp., jak i przy zakupie mebli lub oświetlenia. Architekci często zamawiają te elementy dla klienta bezpośrednio u producentów po cenach prawie hurtowych.
Czy korzystałeś kiedyś z usług architekta wnętrz?
41%

nie, sam sobie radzę

30%

nie, ale chciałbym kiedyś skorzystać

5%

tak, ale niepotrzebnie

24%

tak, jestem zadowolony ze współpracy

zakończona

łącznie głosów: 264