Wnętrza biurowe stają się coraz bardziej domowe

8 stycznia 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Joanna Puchala
Jadalnia w firmie Ciklum w biurowcu Tryton w Gdańsku. Biurowe kuchnie wykańczane są i wyposażane jak domowe. Więcej zdjęć (25)

Jadalnia w firmie Ciklum w biurowcu Tryton w Gdańsku. Biurowe kuchnie wykańczane są i wyposażane jak domowe.

mat. prasowe Ladeco

Jadalnia w firmie Ciklum w biurowcu Tryton w Gdańsku. Biurowe kuchnie wykańczane są i wyposażane jak domowe.

mat. prasowe Ladeco

W pracy spędzamy znaczną część życia, dlatego tak ważna jest aranżacja przestrzeni biurowej, która często w bezpośredni sposób przekłada się na naszą efektywność. Wiedzą o tym nie tylko architekci, ale też pracodawcy, którzy sukcesywnie zmieniają podejście do urządzania biurowych wnętrz.Jeszcze niedawno normą było przekonanie, że odpowiednie biurko i wygodne krzesło wystarczą do wydajnej pracy. Taka opinia wydaje się zupełnie nieaktualna w obliczu zmieniających się standardów estetycznych. Coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę, że dbałość o wizerunek miejsca pracy i wdrażanie najnowszych trendów w zakresie aranżacji przestrzeni biurowych odgrywają istotną rolę.

Przestrzeń otwarta nadal popularna?Jednym z wiodących trendów w projektowaniu biur są nadal przestrzenie otwarte tzw. open space, które umożliwiają pracę w jednym pomieszczeniu nawet kilkunastoosobowym zespołom.

- Badania naukowe pokazały, że najbardziej efektywne są zespoły mające ze sobą bezpośredni kontakt, czyli te, w których dużo rozmawia się na żywo. Stąd też tendencja wykazująca odejście od powierzchni podzielonych na boksy na rzecz pomieszczeń kilkuosobowych koncentrujących się na kooperacji w ramach zespołu - mówi Piotr Fenrych, Project Manager z Xplan.
Popularny aktualnie sposób wyposażania powierzchni biurowych stanowi kontynuację tej idei. Bieżące trendy są ukierunkowane na maksymalne zwiększenie komfortu oraz wydajności pracowników. "Open space" jest nastawiony na komfort, przestronność i funkcjonalność wnętrza. Niezwykle ważny aspekt w tym przypadku stanowi zorganizowanie przestrzeni tak, aby zapewnić skuteczną komunikację i integrację zespołu.

Nie bez znaczenia jest więc oddziaływanie na dobre samopoczucie i kreatywność pracowników. Otwarte przestrzenie są coraz częściej uzupełniane strefami typu "relaks", w których odbywają się spotkania pracowników. Ich wiodącym celem jest stwarzanie wrażenia domowej atmosfery w pracy.

Cisza wspomaga koncentrację- Niezwykle istotnym elementem takiej przestrzeni jest odpowiednia akustyka, zapewniająca komfort pracy. Świetnie nadają się tu ścianki na kółkach. Mają one właściwości akustyczne i pobudzają kreatywne myślenie, a ilość dostępnych wariantów i konfiguracji sprawia, że ścianki świetnie sprawdzają się w przestronnych przestrzeniach, jak również salach konferencyjnych czy gabinetach - mówi Iwona Sawoń Ladeco.
Ciekawym rozwiązaniem, które mogą poprawić akustykę, są także coraz bardziej popularne biurowe budki telefoniczne.

- Mogą one służyć do rozmów telefonicznych, dyskretnych spotkań lub jako miejsce odpoczynku. Różnorodne konfiguracje jakie umożliwia wyposażenie tego typu pozwala na dopasowanie budki do dostępnej w biurze wolnej przestrzeni oraz konkretnej aranżacji - dodaje Iwona Sawoń.
Inny nowy nurt organizacji pracy w biurze opiera się na wspieraniu wielozadaniowości pracowników. W myśl tej idei tworzy się wspólne stanowiska, które mają pobudzić koncentrację i umożliwić realizację różnych rodzajów aktywności - także w zależności od nastroju i samopoczucia człowieka-pracownika. Na tej podstawie miejsce pracy jest dostosowane zarówno do pracy w ciszy, działań ukierunkowanych na komunikację międzyludzką oraz prace administracyjne.

- Zgodnie z tą koncepcją, biuro stanowi narzędzie do efektywnego zarządzania zróżnicowanym zespołem. Tego typu aranżacja ma pobudzać kreatywność i potencjał pracowników, co bezpośrednio przekłada się na konkurencyjność firmy i tym samym jest elementem strategii biznesowej. Stworzenie otwartego, elastycznego biura pozwala też firmom na łatwiejsze dostosowanie się do zmian związanych z reorganizacją przestrzeni na nowe potrzeby - podkreśla Piotr Fenrych.

Sale konferencyjne i aneksy kuchenneNowoczesne sale konferencyjne opierają sie na udogodnieniach poprawiających jakość spotkań. Panele akustyczne i sprzęty multimedialne są tak samo ważne, jak sam wizerunek tego rodzaju pomieszczeń. Nowością, która cieszy się niezmierną popularnością, są tematyczne sale konferencyjne. Przedsiębiorcy z coraz większym zaangażowaniem chcą tworzyć miejsca o oryginalnym i wyjątkowym klimacie.

Trendy w projektowaniu aneksów kuchennych nawiązują głównie do funkcjonalności i wygody. Aktualnie liczy się nowoczesna, prosta i łatwa w utrzymaniu czystości zabudowa.

- Klimat wnętrza aneksów kuchennych jest zdecydowanie kawiarniano-klubowy z obowiązkowymi elementami drewna, które nadają mu ciepła i rodzinnej atmosfery oraz przyczyniają się do redukcji stresu i lepszego samopoczucia pracowników - podkreśla Iwona Sawoń.

Inteligentne przestrzenieNowe technologie są nieodzownym elementem naszego życia. W przeważającej mierze wykorzystujemy je w pracy, dlatego współczesne biura są przekształcane w inteligentne przestrzenie. Dotyczy to ie tylko trudno uchwytnych dla oka technologii bezprzewodowych, które umożliwiają pracę i działanie urządzeń w różnych częściach biura, ale także elementów wyposażenia czy technologicznych gadżetów, które cieszą.

- Nowe technologie w ostatnim czasie biją rekordy popularności, zwłaszcza w branży IT. Hitem są biurka z elektroniczną regulacją wysokości. Projektantom zależało, aby oprócz funkcjonalności, były prawdziwą perłą na rynku łączącą funkcjonalność z estetyką. Wyzwanie to udało się w 100 proc., gdyż biurka zyskały miano "rzeźby w przestrzeni" - podaje przykład Iwona Sawoń.

WyposażenieProjektowane współcześnie meble biurowe nie tylko zapewniają komfort, mobilność oraz ergonomię pracy, coraz częściej mają także odzwierciedlać kulturę organizacyjną przedsiębiorstwa.

- Wiele współczesnych wnętrz projektowanych jest nadal w koncepcji minimalistycznej. Stonowana kolorystyka przełamywana jest kontrastowymi elementami, które nadają styl i charakter powierzchni. W aranżacjach zauważamy również modę na eklektyzm, czyli mieszanie stylów, które preferują nasi klienci w bardziej dynamicznych środowiskach. Do nieco większej ekstrawagancji skłonni są raczej pracownicy firm informatycznych niż kancelarie prawne, gdyż taki wizerunek stanowi jeden z elementów polityki kadrowej oraz jest elementem budowania marki - mówi Piotr Fenrych.

Odpoczynek w miejscu pracy

Miejsce pracy tworzą przede wszystkim ludzie i to oni stają się coraz ważniejszym aspektem biznesowego wizerunku. Nic więc dziwnego, że najpopularniejszą tendencją jest projektowanie przestrzeni przyjaznej pracownikowi. Aranżacje biurowe są ukierunkowane na jego potrzeby nie tylko w zakresie zadań związanych z bieżącą pracą, ale także stref odpoczynku. "Udomowiona", relaksacyjna przestrzeń sprzyja bowiem dobrym efektom w pracy.
Co sprawia, że człowiek dobrze czuje się w biurze?
32%

komfortowe stanowiska pracy

2%

przestrzeń otwarta

3%

najnowsze technologie

3%

designersie wyposażenie

13%

wrażenie domowego klimatu

5%

jakość i ilość miejsc do odpoczynku i relaksu

27%

wydzielone przestrzenie do pracy w ciszy

15%

inne

zakończona

łącznie głosów: 117

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie (21)

 • A i tak w większości biur i mieszkań rządzi IKEA

  • 14 1

 • Najważniejsi są ludzie (1)

  To oni tworzą atmosferę. Jeśli się trafi ciężka ekipa to nawet nowoczesne wnętrze nie pomoże. A z super ludźmi to można pracować i w garażu.

  • 41 3

  • Prawda....

   dokladnie...I co najwazniejsze ...zwolnic tempo... !!...upiekszanie jest jak operacja plastyczna cyckow ...zbedna a wystraczy zmienic podejscie na spokojniejsze

   • 12 1

 • Raczej odwrotnie -wnętrza domowe stają się coraz bardziej biurowo hotelowe

  • 14 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.