Wnętrze w stylu... angielskim

9 grudnia 2019, 7:30
Joanna Puchala

Wnętrza w stylu angielskim są eleganckie i harmonijne. Swoją ponadczasowość zawdzięczają umiłowaniu tradycji, prostocie i pięknym detalom. Eksperci podpowiadają, na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy urządzić dom lub mieszkanie w tym stylu.Piękno wnętrz w stylu angielskim opiera się na ciekawych połączeniach materiałów wykończeniowych i wyposażenia.

- Styl potocznie nazywany angielskim to zespół rozpoznawalnych i charakterystycznych cech dla współczesnych domów angielskich. Przez wieki ugruntował się bowiem w angielskich miastach pewien kanon, który jest spójny stylistycznie i ma swoje wyróżniki. Należą do niego: wykończenie ścian boazerią, bardzo często malowaną na jasne lekko złamane barwy. Ponadto ważne jest zastosowanie we wnętrzu elementów dekoracyjnych takich jak: gipsowa sztukateria, pilastry wewnętrzne, rozety. Współgrają one z dobrym rzemiosłem uwidocznionym w wysokiej jakości tradycyjnych meblach, naturalnym szlachetnym drewnem i ekskluzywnej tkaninie - wyjaśnia prof. Jan Sikora z wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, właściciel pracowni Sikora Wnętrza.

Projektanci wnętrz w Trójmieście


W angielskich wnętrzach dominują jasne kolory, różne odcienie beżu i écru. Mogą pojawić się także pastele: róże, błękity oraz ciepłe odcienie żółtego lub akcenty w postaci ciemniejszych odcieni. Wśród nich prym wiodą: ciemna zieleń oraz różne odcienie brązu.


Wyszukane detaleKlasycznym wnętrzom w stylu angielskim elegancji dodawać będą także kryształowe żyrandole czy wyszukane detale. Ważne, by pamiętać o komponowaniu wnętrza w wąskiej gamie kolorystycznej.

- Osoby, które decydują się na styl angielski, podkreślają jego harmonijność, spokój i niewymuszoną elegancję. Bardzo często są to również osoby obeznane z angielską kulturą, które wróciły do kraju z emigracji - mówi Jan Sikora.
Kwintesencję tego stylu stanowi połączenie tradycji, rodzinnych wartości oraz subtelna ekstrawagancja. Ważne są także wzory czy sposób ułożenia zasłon, a także angielskie wzory.

- Wnętrza w stylu angielskim to przede wszystkim harmonijne połączenie elegancji i klasyki, pastelowych kolorów ze szlachetnym drewnem. To przestrzeń zdominowana przez ciepłe dekoracyjne kolory w kwiatowe wzory, a także eleganckie tapety czy mięsiste dywany pokrywające drewnianą podłogę przed kominkiem - mówi Karolina Żwirblińska-Rywelska z Tila.pl.

Wnętrze w stylu... glamourWnętrza w stylu angielskim są idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wygodę i lubią bibeloty.

- Ta stylistyka świetnie sprawdzi się w przypadku miłośników bibelotów, pamiątek, osób ceniących sobie komfort, wygodę miękkich kanap czy klasycznych foteli. To styl, w którym przy odpowiednim doborze dodatków możemy pozwolić sobie jednak na ekstrawagancję, która polega na łączeniu wzorów roślinnych z na przykład kratą. Przytulność, bliskość przedmiotów, które cechuje miękka forma i tradycja to jedne z wyznaczników angielskich wnętrz - dodaje Karolina Rywelska.

Styl angielski w nowoczesnym wydaniuChociaż głównym wyznacznikiem stylu jest zamiłowanie do tradycji, to warto podkreślić, że mając na względzie funkcjonalność, jakość i kunszt, elementy tego stylu ewoluują i stają się coraz bardziej współczesne.

Jednym z przykładów są projekty sof z giętą ramą bukową i głębokimi poduszkami, które świetnie wpasowują się w angielską stylistykę. Ręcznie wykonane ramy są gięte w procesie parowania przy użyciu tradycyjnych technik w celu uzyskania pięknego wykończenia, a poduszki czy siedziska zapewniają optymalne podparcie.

Wnętrza w stylu angielskim są:
60%

piękne i gustowne

18%

ciekawe, ale zupełnie nie dla mnie

7%

nie wiem, nie znam takich wnętrz

15%

zbyt klasyczne i zawierające za dużo dodatków

zakończona

łącznie głosów: 222