Wnętrze w stylu... art déco

10 maja 2021, 7:00
Joanna Puchala
Współczesne wnętrza w stylu art déco łączą stonowaną kolorystykę z odważnymi kolorami i połyskującymi materiałami. Więcej zdjęć (12)

Współczesne wnętrza w stylu art déco łączą stonowaną kolorystykę z odważnymi kolorami i połyskującymi materiałami.

fot. 123rf.com/YAROSLAV KOSTAREV

Współczesne wnętrza w stylu art déco łączą stonowaną kolorystykę z odważnymi kolorami i połyskującymi materiałami.

fot. 123rf.com/YAROSLAV KOSTAREV

Elegancja, wysoka jakość zdobień, dekoracji i luksus - tak w kilku słowach można opisać styl art déco. Swój początek miał w latach 20. XX wieku i przez dłuższy czas uchodził jako elitarny styl dla wymagających. Jak teraz wyglądają wnętrza w stylu art déco?Nazwa stylu art déco pochodzi z języka francuskiego. Jest połączeniem sztuki i dekoracyjności, co znajduje odzwierciedlenie w cechach tego stylu, bowiem eleganckie wnętrza art déco urzekają dobrym smakiem, luksusem i uwielbieniem detali. Warto jednak podkreślić, że w przypadku tego stylu miarą luksusu nie jest przepych, a najwyższa jakość, solidne wykonanie i staranny dobór mebli.

Pracownie projektowe w Trójmieście

- Po kryzysie związanym z wojną nastąpił ogromny rozkwit nie tylko gospodarczy, ale i stylistyczny. Art déco powstał jako połączenie sztuki i dekoracyjności. Odzwierciedla wyszukane podejście do luksusu, jest odpowiedzią na potrzeby osób dobrze czujących się w oryginalnych przestrzeniach, w których doskonale wkomponowana jest sztuka - mówi Jan Sikora z Sikora Wnętrza i Architektura.
Geometryczne wzory i odważna kolorystyka to jedne z ważniejszych wyznaczników tego stylu. Co ciekawe, kanciaste wzory nie przeczą w tym przypadku wprowadzaniu do wnętrza także zaoblonych kształtów, np. okrągłych stolików.Diabeł tkwi w... dekoracjachW stylu art déco możemy spotkać bogato zdobione tkaniny, np. nitką, ozdobnymi pikowaniami czy ornamentami. Podobnie jak w przypadku mebli liczy się jakość, dlatego nie brakuje m.in. aksamitu czy satyny. Ściany często zdobi sztukateria, tapety i lustra w złotej lub srebrnej ramie. Dużym powodzeniem cieszą się lampy nawiązujące do ram luster lub kryształowe żyrandole.

Wnętrze w stylu... mid-century modern

Jakie są współczesne wnętrza art déco?Pomimo upływu lat art déco nadal jest modny. Aktualne wydanie tego stylu odnosi się zazwyczaj do sztuki łączenia stonowanej kolorystyki z uzupełniającymi ją połyskującymi dodatkami, m.in. ze szkła, marmuru, drewna często pokrytego fornirem czy błyszczących tkanin.

- Nie może w nich zabraknąć form geometrycznych i organicznych, które mogą pojawić się w formie wzoru na dywanie, poduszkach czy tapecie. Jest to wnętrze, które sprawdzi się doskonale w tradycyjnej kamienicy, jak i nowoczesnym apartamentowcu. Art déco to styl dla osób ceniących jakość i dbałość o detale, kojarzący się z elegancją i luksusem - podsumowuje Joanna Amer, architekt z pracowni wnętrz Baltic Interiors.
Wnętrza w stylu art déco:
52%

są piękne, chciał(a)bym w takim mieszkać lub mieszkam w takim

20%

niektóre są piękne, inne mnie nie przekonują

12%

podobają mi się, chociaż nie chciał(a)bym w takim mieszkać

16%

to zupełnie nie mój styl

zakończona

łącznie głosów: 155

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (24)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.