Wnętrze w stylu... boho

14 grudnia 2020, 7:00
Joanna Puchala
Wnętrza w stylu boho charakteryzują się lekkością i powiewem świeżości. Więcej zdjęć (17)

Wnętrza w stylu boho charakteryzują się lekkością i powiewem świeżości.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Wnętrza w stylu boho charakteryzują się lekkością i powiewem świeżości.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Wnętrza w stylu boho cieszą się w ostatnio rosnącą popularnością, a samo pojęcie jest coraz bardziej rozpoznawalne. To wszystko dzięki przytulności i niezobowiązującemu charakterowi, który wprowadza do wnętrz lekki, wakacyjny nastrój. Sprawdzamy jakie są najważniejsze wyznaczniki tego stylu.Nazwa tego stylu pochodzi od francuskiego "la bohème", co w praktyce oznacza inspirację życiem artystycznej cyganerii. We wnętrzach oznacza luz, wygodę, kolor i naturę z elementami ekstrawagancji. Aranżacje boho odznaczają się jasną przestrzenią, która jest wzbogacona różnymi rodzajami drewna, zielenią roślin czy dodatkami.

- Nie oznacza to jednak, że boho nie ma w sobie ulicznego miejskiego luzu. Swoją genezę ma po prostu w wakacyjnym stylu, artystycznym twiście i eklektyzmie. To styl, który swoją genezę wywodzi z naturalnej bazy tonalnej oraz materiałowej. Szczególnie upodobał sobie rękodzieło, artystyczne artefakty, etniczne wpływy różnych światowych krajów. Neguje powtarzalność elementów oraz ich seryjną produkcję. Prostotę i "ślad dłuta" stawia ponad kąty proste i laboratoryjną precyzję. Ważne są naturalne materiały, bawełniane tkaniny czy geometryczne wzory i przeploty - wyjaśnia Jan Sikora, właściciel pracowni Sikora Wnętrza.

Czytaj także: czym charakteryzują się różne style we wnętrzach mieszkaniowychOsoby, które kochają spokój i bezpieczne barwy nie będą czuły się dobrze we wnętrzu w stylu boho. Jest on przeciwwagą dla zobowiązujących i eleganckich stylów, takich jak m.in. styl glamour.

- Styl boho podbija serca i oczy wielu osób, bo jest przytulny i można go wprowadzić do każdego wnętrza za pomocą ogólnodostępnych produktów. Bez dużych nakładów finansowych można zbudować atmosferę boho, dodając do wnętrza tekstylia - makramy, makatki, poduszki, narzuty, dywaniki w naturalnych beżach i złamanej bieli, ale także w intensywnych kolorach z etnicznymi nadrukami - wyjaśnia Marta Lebiedzińska z Urządzarni.

Wiklina, rattan i tekstyliaWe wnętrzach w stylu boho, oprócz tekstyliów, nie powinno zabraknąć wiklinowych i rattanowych elementów. Często wprowadzane są one w postaci krzeseł, lamp czy stolików kawowych, które nadają aranżacji lekkości i niewymuszonego luzu.

- Kosze z wikliny czy trawy morskiej grają także rolę osłonek donic z roślinami, które w dużej ilości i różnorodności również budują atmosferę wnętrz w klimacie boho. Często we wnętrzach w tym stylu spotykamy również huśtawki czy krzesła brazylijskie lub rattanowe, które pełnią funkcję relaksacyjnego siedziska. Bardziej kosztowne w tej konwencji są meble rattanowe oraz lampy, które ostatnio pojawiają się na rynku oświetleniowym w bardzo ciekawych formach - dodaje Marta Lebiedzińska.

Zabawa dodatkamiJak w przypadku niemal każdego stylu wnętrzarskiego o ostatecznym efekcie i wymowie wnętrza decydują prawidłowo dobrane dodatki.

Architekci wnętrz w Trójmieście. Poszukaj doradcy przy urządzaniu wnętrza- Boho jest mieszanką hipisowskiego stylu życia z designem lat sześćdziesiątych, dlatego wnętrza w tym stylu mają być zabawne i nieoczywiste. Boho opiera się na dodatkach, najlepiej ręcznie robionych. Wielobarwne narzuty, wzorzyste dywany, frędzle czy patchworki to nieodzowne elementy wnętrza boho. We wnętrzu urządzonym w tym stylu nie ma miejsca na zawsze bezpieczną szarość czy biel. Tu łączymy i zestawiamy meble z różnych epok i stylów z prostymi przedmiotami codziennego użytku. Mile widziane są rzeczy z "odzysku", odrestaurowane stoliki czy fotele bądź sofy w kolorowych kwiecistych obiciach - wyjaśnia Karolina Żwirblińska-Rywelska z Tila.pl.
Czy słyszałe(a)ś wcześniej o stylu boho?
36%

tak, mam tak urządzony swój dom, przynajmniej elementy

39%

tak, ale nie odpowiada mi

25%

nie, nie wiedziałe(a)m, że coś takiego wymyślono

zakończona

łącznie głosów: 171