Wnętrze w stylu... eklektycznym

8 lutego 2021, 8:00
Joanna Puchala

Podczas aranżacji nie wiesz, na jaki styl się zdecydować? Lubisz elementy wyposażenia z różnych stylów? Urządź wnętrze w stylu eklektycznym. Zestawianie pozornie sprzecznych materiałów, kolorów czy motywów może przynieść zaskakujące efekty.Styl eklektyczny to swoboda łączenia różnych stylów i możliwość zestawienia ze sobą pozornie niepasujących elementów. Trudno zamknąć go w sztywnych ramach. Opiera się nie tylko na umiejętnym łączeniu dwóch lub nawet kilku stylów, ale także barw, form czy materiałów.

- Trudno było mi się zdecydować na jeden konkretny styl, ale nie chciałam też stworzyć wnętrza przeładowanego wyposażeniem, dlatego zdecydowałam się na styl eklektyczny łączący minimalizm z elementami stylu industrialnego - mówi pani Monika, która w stylu eklektycznym urządziła swoje mieszkanie w Gdańsku Wrzeszczu.

Na granicy nieładuChociaż styl eklektyczny jest pełen sprzeczności, różnorodności, a czasem nawet nieładu, wymaga dużego wyczucia smaku i odpowiednio dobranych proporcji. Nie powinno zabraknąć tu wyraźnego motywu przewodniego. W ten sposób unikniemy niekontrolowanego chaosu i kiczu. To idealna propozycja dla osób, które nie mogą zdecydować się na jeden styl, a także osób kreatywnych, które mają wysokie wyczucie estetyki.

- Bardzo ważne jest, aby projektując eklektyczne wnętrza, założyć jakiś motyw przewodni, tak aby uniknąć efektu chaosu i przeładowania, ponieważ takie wnętrze nazywamy nie eklektycznym a pozbawionym stylu. Motywem przewodnim może być nie tylko hobby, ale równie dobrze kolorystyka, dobór materiałów czy tekstur - wyjaśnia Magdalena Wieczorek z Besign Studio.
Eklektycznie połączyć można ze sobą styl rustykalny z modernistycznym albo boho ze skandynawskim. Można zestawiać także styl skandynawski z industrialnym lub minimalistyczny z vintage. Bardzo częste są połączenia ze stylem klasycznym.

- Styl eklektyczny we wnętrzach jest dla każdego, kto nie boi się zestawiać elementów pozornie do siebie niepasujących, jak na przykład proste minimalistyczne formy z autentycznymi starymi meblami. Dzięki takiemu zabiegowi oswajamy minimalizm klasyką - tłumaczy architekt wnętrz Marta Lebiedzińska z Urządzarni.

Przykładowe wnętrzaW takim stylu zostało urządzone mieszkanie na gdyńskim Wzgórzu Bernadowo w pobliżu lasu. Motywem przewodnim była natura i charakterystyczne dla niej materiały oraz kolory. Skandynawski minimalizm został tu połączony z elementami vintage oraz dodatkami industrialnymi i boho.W tym stylu urządzone jest też mieszkanie trójmiejskiej projektantki wnętrz w otoczeniu przyrody w Gdańsku. W tym przypadku minimalistyczna baza została wzbogacona dodatkami w stylu vintage. Różne odcienie szarości i beton architektoniczny nadal są tłem kolorystycznym aranżacji, a wnętrze dopełniają żółte i zielone akcenty.Trójmiejskie Wnętrza. Mieszkanie w pobliżu natury

Innym przykładem stylu eklektycznego jest wnętrze domu w jednej z gdyńskich dzielnic. W tym przypadku styl industrialny został połączony ze skandynawskim. Takie połączenie ociepliło surowy, loftowy klimat, a wnętrze pomimo betonowych ścian i sufitów jest przyjazną przestrzenią dla rodziny.

Jak Oni Mieszkają: eklektyczny dom w Gdyni
Jaka jest twoja ulubiona stylistyka wnętrz?
17%

lubię klasyczne wnętrza

13%

minimalistyczna

14%

skandynawska

11%

podobają mi się industrialne wnętrza

9%

vintage lub retro to mój styl

2%

zdecydowanie glamour

23%

eklektyczny styl najlepiej oddaje moje upodobania

5%

wybieram inną stylistykę wnętrza

6%

nie mam swojej ulubionej

zakończona

łącznie głosów: 314

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (44)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.