Wnętrze w stylu... japońskim

13 września 2021, 7:00
Joanna Puchala

Japonia od lat fascynuje europejskich i światowych twórców, wywiera wpływ na architekturę, sztukę i kulturę. Wnętrza w tym stylu znacznie różnią się od europejskich czy amerykańskich, nawiązują do filozofii zen. Mieszkania pozbawione są zatem chaosu i zbędnych przedmiotów, często urządzane są z uwzględnieniem symetrii.W japońskich wnętrzach znajduje się tylko to, co niezbędne, a elementy wyposażenia są dobierane z największą starannością i dbałością o najwyższą jakość.

- Jako przykład wpływu Japonii można wymienić van Gogha, który tworzył pod wpływem japońskich drzeworytów. Z kolei w Polsce przywołać można twórczość i działania popularyzatorskie Feliksa Jasieńskiego. Kultura japońska ukształtowała oczywiście także wiele aspektów Młodej Polski - by wymienić chociażby obrazy Wyczółkowskiego, Boznańskiej czy Wyspiańskiego. Miała też ogromny wpływ na modernizm - mówi Jan Sikora, właściciel Sikora Wnętrza, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Aranżacja wnętrz w TrójmieścieKultura japońska wnosi do europejskiej twórczości minimalizm i inspiracje naturalnymi materiałami . Prostota, skromność i harmonia sprawiają, że dla mieszkańców innych części świata wnętrza inspirowane japońskim stylem życia mogą się wydawać wręcz puste. Wbrew pozorom są jednak przytulne i ukierunkowane na potrzeby użytkowników. Zastosowanie naturalnych materiałów i form wynikających z funkcji kreuje przyjazną atmosferę we wnętrzach urządzonych w tym stylu.

- Dla mnie osobiście kluczowe we współczesnej architekturze japońskiej jest wyrafinowanie, harmonia i niepowtarzalna rola gestu. Ten typ wrażliwości dotyczy prawie całego japońskiego społeczeństwa, gdyż wywodzi się bezpośrednio z ogólnie przyjętego sposobu wychowania, który oparty jest na spokoju, braku chaosu i porządku - dodaje Jan Sikora.

Filozofia zen kluczem do relaksacyjnych wnętrzJednym z głównych wyznaczników stylu japońskiego jest uwzględnienie filozofii zen, która oznacza dążenie do stanu jedności ciała i ducha, co można osiągnąć dzięki medytacji. Nic więc dziwnego, że we wnętrzach w tym stylu można odnaleźć spokój i równowagę.

Japońskie wnętrza w europejskim wydaniuPonieważ Japończycy ogromną wagę przykładają do harmonii i spokoju ducha, spokój towarzyszy także wnętrzom w stylu japońskim. Przenosząc to na europejskie standardy, nie można zapominać o harmonii, minimalizmie oraz przywiązywaniu wagi do funkcji.

- Możemy zastosować proste i geometryczne kształty, jasne jednolite barwy czy jasne drewno. Roślinność jest bardzo wskazana, Japończycy są bardzo zżyci z naturą, jednak w ich wnętrzach jest to zazwyczaj mały akcent w postaci drzewka bonsai, a nie bujnej dżungli - mówi Sylwia Kaczmarczyk, koordynator projektu z Conceptowni.
Zobacz także: Style w aranżacji wnętrz

We wnętrzach w stylu japońskim nie brakuje naturalnego światła, nawet jeśli pomieszczenia nie są zbyt duże. Przy urządzaniu wnętrza w tym stylu warto zatem odsłonić okna i zadbać o odpowiedni dobór oświetlenia. Ważnym wyznacznikiem w aranżacji wnętrza będą także zasady feng shui.

- Charakterystyczne dla stylu rodem z kraju kwitnącej wiśni jest niskie osadzenie elementów wyposażenia. Sofa bez nóżek, poduchy, stolik na wysokości 30 centymetrów, a to wszystko w centralnym punkcie pomieszczenia - dodaje Sylwia Kaczmarczyk.
Japoński styl i filozofia życia:
23%

fascynują mnie, staram się z nich czerpać

32%

inspirują mnie tylko wybrane motywy

25%

zapewne są ciekawe, niestety mało wiem na ten temat

20%

to nie moja bajka

zakończona

łącznie głosów: 260

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (40)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.