Wnętrze w stylu... loftowym

9 sierpnia 2021, 8:00
Joanna Puchala
Styl loftowy kojarzy się z przestronnością, dużymi oknami i światłem. Więcej zdjęć (5)

Styl loftowy kojarzy się z przestronnością, dużymi oknami i światłem.

fot. 123rf.com/ 2mmedia

Styl loftowy kojarzy się z przestronnością, dużymi oknami i światłem.

fot. 123rf.com/ 2mmedia

Minimalistyczny design, surowy charakter i wykorzystanie naturalnych materiałów to kilka wyznaczników stylu loftowego. Aranżacja ma choćby przywoływać na myśl poprzemysłowe budynki i sprawiać wrażenie przestronności. Nastrój budują tu duże, nieprzesłonięte okna.Loft to wnętrze mieszkalne urządzone w poprzemysłowym budynku takim jak hala albo magazyn. Pierwsze lofty powstawały w latach 60. i 70. ubiegłego wieku w Nowym Jorku. Rzemieślnicy i artyści szukali taniej przestrzeni do tworzenia i mieszkania. Świetnie do tego nadawały się stare magazyny z windami towarowymi i ogromnymi oknami.

- Loftowe wnętrza kojarzą się przede wszystkim z naturalnymi materiałami i dużą przestrzenią. Mogą wydawać się surowe w odbiorze, tym bardziej że często korzystamy w tych przypadkach z chłodnej palety barw i nie brakuje w nich czerni, antracytu czy granatu. Jednak zazwyczaj, gdy wchodzi się do takiego wnętrza, czuć przytulność i ciepło, co jest zasługą drewna, zardzewiałej stali czy roślinności - mówi Sylwia Kaczmarczyk, koordynator projektu z Conceptowni.

Aranżacja wnętrz w TrójmieścieOryginalnych loftów, czyli mieszkań urządzonych w poprzemysłowych budynkach w Polsce i Trójmieście jest niewiele, ale osób, które marzą by w "prawdziwym" lofcie zamieszkać nie brakuje. Wabikiem jest przestrzeń, duże okna, skojarzenie z artystyczną bohemą, która żyje według własnych zasad.

Mniej znaczy więcejIm mniej wyselekcjonowane drewno, stal czy kamień, którymi wykończony zostanie loft, tym lepiej. Na tym polega fenomen tego stylu, który czerpie z tego, co stare i najbardziej zbliżone do pierwotnego stanu. Synonimem loftowych wnętrz są oczywiście beton oraz różnego rodzaju tynki betonowe, a także odkryta cegła. Najczęściej stosowane są na ścianach, ale odważniejsi decydują się także na tego rodzaju sufity.

Czytaj także:

Styl industrialny to nie to samo co loftowyAby wnętrze prezentowało się dobrze, warto zadbać o staranny dobór mebli, aby nic nie było dziełem przypadku. Wyselekcjonowane meble będą tworzyły ciekawe uzupełnienie surowego drewna, betonu, cegły, stali czy metalu.

Cegła i beton to nieodzowne elementy stylu loftowego. Symbolem są także fabryczne okna regularnie podzielone szprosami na mniejsze części. Jeśli takich okien w lokalu nie ma, często we wnętrzu wykorzystywane są takie elementy jako drzwi przesuwne lub ścianki działowe. Więcej zdjęć (5)

Cegła i beton to nieodzowne elementy stylu loftowego. Symbolem są także fabryczne okna regularnie podzielone szprosami na mniejsze części. Jeśli takich okien w lokalu nie ma, często we wnętrzu wykorzystywane są takie elementy jako drzwi przesuwne lub ścianki działowe.

fot. 123rf.com/ jafara

Cegła i beton to nieodzowne elementy stylu loftowego. Symbolem są także fabryczne okna regularnie podzielone szprosami na mniejsze części. Jeśli takich okien w lokalu nie ma, często we wnętrzu wykorzystywane są takie elementy jako drzwi przesuwne lub ścianki działowe.

fot. 123rf.com/ jafara

Loft czy soft loft?Budynki, w których możemy stworzyć oryginalne loftowe wnętrze zdarzają się jednak niezwykle rzadko. Nic więc dziwnego, że znacznie częściej spotykamy się z naśladownictwem poprzemysłowych przestrzeni, czyli tzw. soft loftami.

- Dzięki temu w projektach wnętrz możemy umieścić elementy charakterystyczne dla typowego loftu: ściany imitujące beton czy cegłę, monochromatyczne i raczej minimalistyczne aranżacje, odsłonięte instalacje i otwarte przestrzenie - wyjaśnia Karolina Habrat z Meblolight.
W takich wnętrzach najczęściej brakuje jednak typowej dla loftów wysokości pomieszczeń oraz dużych, wysokich okien. Zamiast tego nastrój buduje się tutaj przy pomocy innych elementów, jak na przykład lampy w stylu industrialnym, często z odkrytą żarówką, wykonane ze szkła lub metalu.

Czytaj także: Lofty i soft lofty. Co oferują deweloperzy?

- Co ciekawe, soft loft znajdzie zastosowanie również na mniejszych metrażach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie elementy jak beton, imitacja cegły czy jasne, monochromatyczne zestawienia zastosować np. w przestrzeni dziennej - wyjaśnia Karolina Habrat.
We wnętrzach inspirowanych loftem zastosowanie znajdą także metalowe, szklane i stalowe elementy. Ci, którzy od aranżacji oczekują niepowtarzalności, mogą pokusić się o wprowadzenie do wnętrza koloru, który będzie stanowił ciekawą przeciwwagę dla surowego wystroju.

Czy zamieszkałbyś w lofcie?
40%

tak, o ile byłby to prawdziwy loft

25%

tak, każdy loft mi się podoba

15%

nie wiem, to zależy od wystroju wnętrza

7%

nie, nie chciałbym mieszkać w lofcie, chociaż mi się podobają

13%

nie, nie podobają mi się lofty

zakończona

łącznie głosów: 386

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (49)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.