Wnętrze w stylu... marynistycznym

14 czerwca 2021, 8:00
Joanna Puchala
Wnętrze w stylu marynistycznym często opiera się na połączeniu bieli z granatem. Więcej zdjęć (11)

Wnętrze w stylu marynistycznym często opiera się na połączeniu bieli z granatem.

mat. prasowe Grast & MTB Designer

Wnętrze w stylu marynistycznym często opiera się na połączeniu bieli z granatem.

mat. prasowe Grast & MTB Designer

Słońce, piasek i morska bryza - czy coś może jeszcze bardziej kojarzyć się z wakacjami? Jak się okazuje, letni klimat możemy stworzyć także we wnętrzu, a najlepszym na to przykładem jest aranżacja mieszkania lub domu w stylu marynistycznym.- Styl marynistyczny gości najczęściej nad morzem u miłośników żeglarstwa, w hotelach i pensjonatach. W tak urządzonych wnętrzach człowiek czuje się, jak gdyby był na wiecznych wakacjach. To styl lekki, przyjemny, dający odczucie świeżości i przypominający o błękitnym niebie i morzu - mówi Jolanta Kozakiewicz z JoEmi Home.
Wszystko dlatego, że we wnętrzach w stylu marynistycznym królują jasne, delikatne kolory, takie jak: biel, błękit, beże, które rozświetlają przestrzeń i wprowadzają wakacyjny luz. Możemy tu wykorzystać także połączenia kolorystyczne bieli, granatu i czerwieni.

- Projektując wnętrze w tej konwencji, możemy w subtelny sposób zaznaczyć charakter i oczekiwany styl poprzez użycie odpowiednich, naturalnych materiałów. Świetnie sprawdzą się podłogi w kolorze jasnego, zazwyczaj bielonego drewna, gresy w jasnej tonacji czy pastelowe akcenty - mówi architekt Magdalena Pawlak z biura projektowego Grast&MTB Designer w Gdańsku.

Aranżacja wnętrz w TrójmieścieNadmorska kolorystyka i tematyczne dodatkiStyl marynistyczny może być interesującym pomysłem na aranżację wnętrza, nie tylko położonego w pobliżu plaży czy nadmorskiego kurortu. Lekkość, wyważone dekoracje czy kolorystyka tego stylu przywodzą na myśl lato, beztroskę oraz odpoczynek.

Elementy wyposażenia powinny odzwierciedlić charakter stylu marynistycznego. Nie powinno zabraknąć tu tapet, mebli, lamp, a także dekoracji czy zasłon, które będą nawiązywały do tego stylu. Ciekawym uzupełnieniem mogą być kotwice, koła sterowe, muszelki, rozgwiazdy czy fototapety z plażą, morzem lub mewami.

- Pamiętajmy również o dodatkach. Często do wprowadzenia nadmorskiego klimatu wystarczy ciekawa tapeta lub tkaniny. W stylu marynistycznym stawiamy również na naturalne materiały: lny, bielone drewno, rattan czy wiklinę - mówi Karolina Habrat z Meblolight.
Czytaj także: Wnętrze w stylu... art déco

Żeby wnętrze sprzyjało odpoczynkowi, nie można jednak przesadzić z ilością dekoracji. Najlepiej sprawdza się stonowane tło kolorystyczne, uzupełnione o mocniejsze akcenty.

Pokój dziecka, strefa dzienna czy gabinet w marynistycznym stylu?- To, w jakie kolory i nasycenie barwami "ubieramy" wnętrze, zależy od tego, czy chcemy w tej stylistyce urządzić pokój niemowlęcia, co w ostatnich latach stało się bardzo modne, pokój dzienny lub gabinet. W pokojach dziecięcych dominują jasne kolory, biele, écru, błękity, uzupełnione o kolor granatowy, najczęściej w tekstyliach - mówi architekt wnętrz Joanna Wojciechowska z JMJ Interiors.

Projektowanie wnętrz w TrójmieścieWnętrza marynistyczne, których użytkownikami są osoby dorosłe, mogą charakteryzować się mocniejszymi akcentami. Można urządzić piękne wnętrze, wzbogacając je o wiosła, modele jachtów, obrazy czy grafiki. Granaty i biele mogą być w tym przypadku także dominujące, a jasne brązy w odcieniu żeglarskich lin z pewnością dodadzą przytulności.

- Wyważone marynistyczne wnętrze charakteryzuje dbałość o jakość dodatków, takich jak liny, wiosła, tekstylia, tkaniny w pasy czy fototapety z nadrukami żaglowców. Jednak trzeba uważać, aby nie przesadzić z ilością tych zbyt dosłownych dodatków. Nie chcemy przecież, by wnętrze zmieniło się w sklep z pamiątkami na nadmorskim bulwarze - mówi architekt wnętrz Marta Lebiedzińska z Urządzarni.
Wnętrza w stylu marynistycznym:
27%

podobają mi się, ale tylko w hotelach i nadmorskich mieszkaniach

45%

mogą być piękne, jeśli się nie przesadzi z dodatkami

21%

niektóre są ciekawe, ale sam(a) nie chciał(a)bym w takim mieszkać

7%

zupełnie mi się nie podobają

zakończona

łącznie głosów: 110