Wnętrze w stylu... prowansalskim

13 lipca 2020, 7:00
Joanna Puchala

Tegoroczne wakacje i urlopy są inne niż zwykle. Mniej intensywnie odkrywamy to, co nieznane, bo też mniej podróżujemy. Warto zatem poprawić sobie nastrój, wprowadzając letni, lekki nastrój we własnym domu. Inspiracją może być tu styl prowansalski.- Prowansja to doskonałe jedzenie i wina, pola lawendy i winnice po horyzont. To zmysły pobudzone zapachami, światłem, kolorami i fakturami. Ale zwłaszcza jest to relaks, luz i przyjazna, niewymuszona atmosfera. Wnętrza zaaranżowane w tym stylu powinny być oazą spokoju, relaksu i dobrego nastroju - mówi Magdalena Kozieł-Krzyżanowska z Inna Projekt.
Styl prowansalski kojarzy się ze słońcem, wakacjami i lawendą, która bardzo często jest tu motywem przewodnim.

- Ten styl jest jak region, który go określa - jasny, pozytywny, słoneczny i łagodny. Dominują w nim biele okraszone akcentami pastelowych żółcieni, delikatnego fioletu, różu i niebieskości. Wnętrza w tym stylu są niezwykle przytulne w odbiorze, ze względu na bogactwo tekstyliów takich jak: zasłonki, poduchy, serwetki i mnogość motywów kwiatowych - podkreśla Joanna Wojciechowska z JMJ Interiors.

Sklepy z wyposażeniem wnętrz w TrójmieścieOprócz naturalnych kwiatów i florystycznych wzorów na wazonach, doniczkach czy pojemnikach kuchennych ważną rolę odgrywają postarzane szafki lub kredensy, zdobione firanki czy umieszczane na sufitach belki, które nawiązują do sielskiej zabudowy Prowansji.

- Dlatego też ten styl najlepiej sprawdza się w domach letnich lub podmiejskich domach jednorodzinnych, rzadziej natomiast spotyka się go w przestrzeniach mocno zurbanizowanych. Niemniej jednak zdarza się, że miłość inwestorów do nastroju, jaki wprowadza do wnętrz, przeważa i nawet w nowoczesnych budynkach wielorodzinnych powstają takie prowansalskie enklawy. Wchodząc do takich mieszkań, mamy wrażenie, jakbyśmy przenosili się w nieco inny wymiar - dodaje Joanna Wojciechowska.

Chropowate ściany ukrywają zniszczeniaWe wnętrzach w tym stylu przeważają przygaszone kolory, zwłaszcza lawendowy i oliwkowy. Pojawiają się także błękity, a także beże i szarości w ciepłej tonacji.

- Na południu Europy widzimy często domy o chropowatym tynku, bywa on miejscami odłupany, miejscami wyblakły od gorącego, południowego słońca. Niezmiennie zachwycamy się jego urodą. Zatem styl prowansalski to także tynki strukturalne i stiuki. Ściany obłożone okładzinami z kamieni wapiennych lub łupka, licówki ceglane lub lite cegły - zwłaszcza te ręcznie formowane - są dobrą bazą do budowania klimatu prowansalskiego. Takie wykończenie ścian jest ponadczasowe i łatwe w utrzymaniu czystości, bo chropowate ściany doskonale kamuflują wszelkie zadrapania i zabrudzenia. Nie postrzegamy ich jako zużyte - przecież spękania na prowansalskich tynkach nas zachwycają - wyjaśnia Magdalena Kozieł-Krzyżanowska.

Postarzane płytkiWażnym elementem wykończenia wnętrz są także charakterystyczne dla tego regionu i stylu płytki.

- W stylu prowansalskim dobrze sprawdzi się marka Peronda - kolekcja z serii FS oraz Harmony, która oferuje różnego rodzaju cegiełki, heksagony i mozaiki w bogatej palecie barw. W stylu drewnianych podłóg to kolekcja Unique z naturalnymi bielonymi deski. Styl prowansalski to jednak nie tylko same płytki, a również armatura, ceramika użytkowa, oświetlenie i meble łazienkowe - mówi Tomasz Kożuch z Purio Łazienki.

Na ścianach natomiast warto pomyśleć o okładzinach wzorzystych.

- Dobrym pomysłem może okazać się też zastosowanie tzw. cementowych płytek, które są dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy uzyskać efekt stylu prowansalskiego. Innym równie ciekawym pomysłem jest użycie płytek ściennych o kolorowych, najlepiej nierównych szkliwach. Świetnie, jeśli szkliwo ma także efekt krakelury, czyli delikatnej pajęczynki spękań. W ten sposób, podobnie jak w przypadku faktur, uzyskujemy zarówno urodę, jak i łatwość utrzymania w czystości - dodaje Magdalena Kozieł-Krzyżanowska.  

Drewno i wyposażenieDrewniane schody, podłogi, belki stropowe i meble są charakterystyczne dla stylu prowansalskiego. Decydując się na ich użycie, warto sięgnąć po te, które wyglądają na lekko zużyte.

Trójmiejskie Wnętrza. Zobacz, jak mieszkają inni- Meble z założenia nie powinny stanowić idealnego kompletu. Powinny wyglądać trochę tak, jakby pochodziły z różnego czasu i różnych miejsc. Takie założenie daje bardzo malowniczy efekt, ale jest też bardzo sprytne i wygodne, bo pozwala na zastosowanie także mebli tanich, bo używanych, a poddanych renowacji lub liftingowi kolorystycznemu - podpowiada Magdalena Kozieł-Krzyżanowska. - Kuchnie w stylu prowansalskim to oddzielna dziedzina projektowa, ale główną podpowiedzią powinny być fronty z litego drewna, w konstrukcji ramowo-płycinowej, malowane i najlepiej lekko postarzane. Z kolei idealnym materiałem na blat jest kamień lub jego imitacje albo lite drewno.

Tkaniny i dodatkiCałkowitego efektu we wnętrzach prowansalskich dopełniają dodatki, zwłaszcza tkaniny, takie jak: len, bawełna oraz ich mieszanki. Często na tkaninach pojawiają się naturalne zagniecenia.

Świetnie sprawdzą się też wiklinowe, gliniane, metalowe, miedziane lub mosiężne dodatki.

Styl prowansalski:
48%

bardzo mi się podoba

18%

odpowiadają mi tylko pewne elementy

19%

podoba mi sie u kogoś, u mnie się nie sprawdzi

2%

nie mam zdania

13%

jest zupełnie nie w moim guście

zakończona

łącznie głosów: 257