Wnętrze w stylu... retro

13 kwietnia 2020
Joanna Puchala

Retro oznacza niemodny, naśladujący style i wiodące motywy z minionych lat. Granica między retro, a kiczem bywa bardzo cienka, dlatego tak wielkiego wyczucia wymaga urządzenie gustownego wnętrza w tym stylu. I z góry zaakceptować trzeba, że nie każdemu przypadnie ono do gustu.Styl retro ma jednak tę zaletę, że wprowadzić go można do stylowej kamienicy, nowoczesnego mieszkania, soft loftu czy jednorodzinnego domu.

- Retro w odniesieniu do wnętrz jest dosyć szerokim pojęciem. To inspiracja tym, co w aranżacji wnętrz nie jest już modne i pochodzi z minionych epok, ale niezbyt odległych - mówi Joanna Wojciechowska z JMJ Interiors. - Co istotne, wnętrza retro nie są dla każdego. To nieoczywiste aranżacje, które bywają kiczowate, ale bardzo często jest to efekt zamierzony. W takich wnętrzach odnajdują się ludzie z poczuciem humoru, dystansem i historycznym zacięciem.
Warto podkreślić, że we wnętrzach w stylu retro nie znajdziemy antyków, ale z pewnością świetnie odnajdą się tam odnawiane meble z lat 50., 60. czy 80. Możemy się pokusić także o nowe meble, ale inspirowane tymi czasami.

- Elementy retro w ostatnich czasach zyskują dużą popularność. Wprowadzają "smaczki" do wnętrz naszych domów i mieszkań, a często także do lokali gastronomicznych, kawiarni. Czasem to tylko element, ale czasami motyw przewodni całego wystroju - dodaje Joanna Wojciechowska.
Łącząc nowoczesne wnętrze ze stylem retro, oryginalnymi bądź stylizowanymi meblami i dodatkami z minionych lat, trzeba wykazać się wyczuciem.

- Nie bójmy się jednak mocnych, kontrastowych, a nawet krzykliwych kolorów oraz elementów, które z pozoru do siebie nie pasują. Styl ten jest radosny, dlatego pamiętajmy o wzorzystych zasłonach, tkaninach, tekstyliach bądź dywanach. Nie bójmy się zaskakujących formą dodatków, często z tworzywa sztucznego - plastiku, sztucznej skóry. Dziś coraz bardziej popularny jest też parkiet układany w jodełkę, jaki był modny i bardzo często spotykany w mieszkaniach w latach 60.-70. - podkreśla Joanna Gostkowska-Białek.

Pracownie aranżacji wnętrz w TrójmieścieDecydując się na aranżację w stylu retro warto sięgać po ciekawe i stylizowane sprzęty AGD. Wolnostojące lodówki w intensywnych kolorach i wyoblonych kształtach, kuchenki mikrofalowe, okapy kuchenne czy piekarniki z dekoracyjnymi uchwytami i relingami w kolorze czarnym lub złotym to jedne z propozycji, które świetnie odnajdą się we wnętrzach retro.

Mebel retro będzie miał decydujący głosOprócz tego warto też zadbać o meble.

- Aktualnie jest duży wybór mebli stylizowanych na te z lat 80. Zarówno forma, kształt i kolor nawiązują do tamtego okresu. Należą do nich m.in. lekkie w formie fotele z konstrukcją w kolorze orzecha lakierowanego na wysoki połysk. Możemy je spotkać we wnętrzach urządzanych w stylu PRL. W takim przypadku często jednak występują oryginalne elementy, czyli vintage, zachowane przez naszych rodziców na strychu i odkopane przez młodych, które po delikatnej renowacji stają się dominantą stylistyczną w mieszkaniu. Poza tym rynek oferuje wiele wspaniałych komód, szafek, stolików retro, które zestawione z nowoczesnymi meblami tworzą udane kompozycje - dodaje Joanna Wojciechowska.


- W meblach retro znacznie częściej niż w stylach nowoczesnych, znajdzie się lite drewno. Idealnie jeśli nawet wnętrza szuflad wykonane są z litego drewna i łączone klasycznie na jaskółcze ogony. Wraz z wykorzystaniem litego drewna pojawia się wielość sposobów jego wykańczania, począwszy od nieskończonej ilości kolorów, poprzez warianty faktur, aż po różnorodne patyny i inne sposoby starzenia drewna. Drewno, bardziej niż materiały drewnopochodne pozwala także na bogactwo kształtów i frezów. Za tym idzie więc większa ozdobność niż w stylistykach nowoczesnych - podkreśla Magdalena Krzyżanowska-Kozieł z Inna Projekt.

Trójmiejskie wnętrza. Zobacz jak urządzili się inniW przypadku mebli tapicerowanych, styl retro przejawia się jako aksamitne i wełniane obicia, często w stonowanych odcieniach. Ważną rolę odgrywają pikowania i gwoździe tapicerskie.

- To również kiedry tapicerskie, czyli sposób podkreślania kształtu mebla poprzez wszycie na krawędzi siedziska czy zaplecka specjalnej taśmy. Stylistyka retro jest przykładem mistrzostwa krawcowych, które mają szansę pokazać tu swoje umiejętności stebnowania, plisowania i kunsztownego upinania tkanin na oknach, poduchach czy narzutach w sypialni - dodaje Magdalena Kozieł-Krzyżanowska.

Dodatki. Grafiki mają głosWe wnętrzach w stylu retro duże znaczenie mają dekoracje ścienne i inne detale. Wystylizowane grafiki, obrazy typu pop-art, a także tapety są elementami charakterystycznymi dla tego stylu.

- Wnętrza w stylu retro to przede wszystkim wysoka jakość i szlachetność użytych materiałów. To także duża dbałość o detal - mówi Magdalena Krzyżanowska-Kozieł.
Dopracowane są także klamki, gałki i uchwyty mebli. Zarówno lampy, jak i uchwyty występują w bardzo wielu wykończeniach, takich jak: postarzane srebro czy mosiądz, czerń, kute żelazo oraz zielonkawa patynowana miedź.

Styl retro:
46%

dobrze się odnajduję w takich wnętrzach i ubraniach

31%

akceptuję pojedyncze elementy

4%

nie wiem, nie za bardzo go znam

6%

źle mi się kojarzy

13%

zdecydowanie go nie lubię

zakończona

łącznie głosów: 251