Woda z kranu. Lepsza od butelkowanej?

30 sierpnia 2021, 8:00
Joanna Puchala
Zanim woda trafi do naszych kranów, musi przejść wiele badań i spełnić normy prawne. Dzięki temu nadaje się do spożycia. Więcej zdjęć (2)

Zanim woda trafi do naszych kranów, musi przejść wiele badań i spełnić normy prawne. Dzięki temu nadaje się do spożycia.

fot. 123rf.com/rclassenlayouts

Zanim woda trafi do naszych kranów, musi przejść wiele badań i spełnić normy prawne. Dzięki temu nadaje się do spożycia.

fot. 123rf.com/rclassenlayouts

Woda z kranu jest poddawana uzdatnianiu, dzięki czemu nadaje się do spożycia bez wcześniejszego gotowania czy filtrowania. Potwierdzają to PEWIK i Saur Neptun Gdańsk odpowiedzialne za procesy ujmowania i dystrybucji wody w Trójmieście. Czy może okazać się lepsza niż butelkowana?Jakość wody, którą mamy w domowych kranach musi być zgodna ze standardami Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Normy dotyczące wody określone są także w przepisach Unii Europejskiej, a najważniejszą z nich jest Ramowa Dyrektywa Wodna. Jej celem jest zachowanie jakości wszystkich wód gruntowych i powierzchniowych, co gwarantuje, że woda przeznaczona do spożycia nie może zagrażać zdrowiu.

Woda dostarczana do naszych kranów jest także objęta nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, co wynika z Ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorstwo wodociągowe musi na bieżąco przekazywać dane dotyczące jakości wody do właściwej stacji Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, który decyduje o przydatności wody do spożycia.

Jak informuje gdyński PEWIK, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny stwierdził, że jakość badanej wody z gdyńskiej sieci wodociągowej, przewyższa jakość źródlanej wody butelkowanej.

Zobacz raport na temat jakości i twardości gdyńskiej wody oraz poznaj jej dokładny skład

Gdynia: ujęcia głębinowe- PEWIK eksploatuje osiem ujęć wody. Największe jest ujęcie "Reda", które zaopatruje w wodę znaczną część mieszkańców Gdyni. Wysokiej jakości, smaczna i zdrowa woda pochodzi z osadów geologicznych czwartorzędu, trzeciorzędu, kredy. Według obowiązującej klasyfikacji, są to wody odpowiadające I klasie czystości wód, w których wartości elementów fizykochemicznych są kształtowane wyłącznie w efekcie naturalnych procesów zachodzących w wodach podziemnych i nie wskazują na wpływ działalności człowieka - mówi Anna Szpajer, rzecznik prasowy z biura zarządu i organizacji PEWIK.
Jak zapewnia PEWIK, proces uzdatniania wody ma na celu obniżenie zawartości związków żelaza i manganu do poziomu odpowiadającego obowiązującym przepisom. Woda nie jest chlorowana. Poddawana jest natomiast dezynfekcji za pomocą lamp z promieniowaniem UV, dzięki którym nie zmienia zapachu i smaku.

Gdańsk: ujęcia głębinowe, drenażowe i powierzchnioweGdańsk z kolei jest zaopatrywany w wodę pitną z ośmiu ujęć głębinowych, z jednego ujęcia drenażowego oraz jednego ujęcia powierzchniowego. Jak deklaruje Saur Neptun Gdańsk, woda w sieci wodociągowej jest bezpieczna i spełnia restrykcyjne wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, dlatego można ją śmiało pić prosto z kranu.

- W celu nadzorowania procesów ujmowania aż po dystrybucję wdrożyliśmy system zarządzania bezpieczeństwem jakości wody oparty o normę PN-EN ISO 22000:2006 odpowiadającą za systemy zarządzania bezpieczeństwem żywności i wymagania dla organizacji w całym łańcuchu żywnościowym. System nadzoru w oparciu o zasady HACCP polega m.in. na monitorowaniu, analizowaniu i identyfikacji parametrów jakości oraz procesowych - podkreśla Magdalena Rusakiewicz z Saur Neptun Gdańsk.
Bieżąca jakość wody jest monitorowana nie tylko w systemie, ale też w kilkudziesięciu stacjach pomiarów analitycznych działających online.

Sprawdź jakość i skład wody w Gdańsku i w Sopocie

Butelkowana czy z kranu?Jak informują przedsiębiorstwa wodociągowe, w odróżnieniu od wody z kranu, woda butelkowana nie podlega aż tak surowym przepisom i badaniom, a ze względu na wykorzystanie plastiku przy produkcji opakowań, ma szkodliwy wpływ na środowisko.

- Warto pamiętać też, że niektóre naturalne wody mineralne zawierają dużo większą ilość minerałów niż jest to zalecane np. dla niemowląt czy małych dzieci - dodaje Anna Szpajer.

Uzdatnianie wody w TrójmieścieChociaż woda z kranu nie wymaga przegotowania lub filtrowania, to wiele osób decyduje się na dzbanki filtrujące, które usuwają osad kamienny. Więcej zdjęć (2)

Chociaż woda z kranu nie wymaga przegotowania lub filtrowania, to wiele osób decyduje się na dzbanki filtrujące, które usuwają osad kamienny.

fot. 123rf.com/belchonock

Chociaż woda z kranu nie wymaga przegotowania lub filtrowania, to wiele osób decyduje się na dzbanki filtrujące, które usuwają osad kamienny.

fot. 123rf.com/belchonock


Czy wodę z kranu trzeba filtrować?Zanim woda trafi do naszych kranów przechodzi wiele badań i musi być dopuszczona przez organy prawne. Takie podejście gwarantuje, że woda z sieci wodociągowej jest zdrowa i nie wymaga dodatkowego uzdatniania za pomocą filtrów domowych.

Jednak jeśli jakość wody nas nie satysfakcjonuje lub chcemy pozbyć się osadu, możemy zdecydować się na domowe stacje uzdatniania. Najprostszym rozwiązaniem są dzbanki i butelki filtrujące, a najbardziej zaawansowanym filtry montowane na stałe do instalacji w głównym ujęciu wody w budynku, wśród których najczęściej poszukiwane są te zmiękczające wodę.
Czy pijesz wodę z kranu?
52%

tak, piję wodę prosto z kranu

13%

staram się tego nie robić, ale czasami się zdarza

35%

piję tylko filtrowaną lub przegotowaną

zakończona

łącznie głosów: 1233

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (157)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.