stat

Wybieramy fotel. Kieruj się nie tylko wyglądem mebla

6 kwietnia 2020, 7:00
Joanna Puchala

Spędzamy teraz w domach więcej czasu. Jakość domowej przestrzeni nabrała nowego znaczenia, a my mamy możliwość skoncentrowania się na jej dopracowaniu. Wisienką na torcie, która zapewnia domową atmosferę i wygodny wypoczynek jest... fotel. Ale fotel fotelowi nierówny. Co warto wiedzieć, wybierając taki mebel?Fotel powinien być wystarczająco duży, by wygodnie się w nim rozsiąść i jednocześnie zachowywać proporcje, by zbyt długie siedzenie nie męczyło kręgosłupa.

- Warto podkreślić, że inaczej zaprojektowany będzie fotel wypoczynkowy do sypialni, a inaczej ten, który przeznaczony jest do strefy dziennej. Ten sypialniany ma być przede wszystkim wygodny i funkcjonalny, umożliwiać odpoczynek po wyczerpującym dniu czy też np. zagwarantować komfort podczas karmienia noworodka. Taki fotel będzie miał wygodne siedzisko, wysokie oparcie, szerokie podłokietniki, często będzie wyposażony w tzw. "uszy", które dają poczucie intymności. Sprawdzi się świetnie podczas relaksu, czytania książek, a nawet krótkiej drzemki - mówi Fabian Adaszewski, marketing manager z BoConcept Trójmiasto.

Sklepy z wyposażeniem wnętrz w TrójmieścieFotel w części dziennej, pod względem stylistycznym, może być elementem zestawu wypoczynkowego, czyli być dopasowany do sofy. Może również być wykonany w innym kolorze, stylu, z innych materiałów.

- Fotel w salonie czy części dziennej może być "przedłużeniem" sofy lub całkowicie skupiać uwagę i zostać "głównym bohaterem" strefy dziennej. Aby dobrze dobrać taki fotel, musimy koniecznie zwrócić uwagę na rozmiary pomieszczenia. Idealnie, kiedy miejsca dla tego mebla jest na tyle dużo, by swobodnie prezentował się jako salonowy indywidualista. Jeśli tej przestrzeni nie będzie, istnieje obawa, że zbyt duży fotel przytłoczy, a nawet "zagraci" nam wnętrze. Nawet jeśli pomieszczenie nie jest duże, nie warto rezygnować z posiadania fotela. W takiej sytuacji możemy wybrać delikatny i drobny mebel, z opływowymi kształtami, ale w kontrastowej dla otoczenia tapicerce - proponuje Fabian Adaszewski.


Decyzja, wygląd i testy, cenaWybór fotela zaczynamy od określenia priorytetów. Warto zdecydowanie odpowiedzieć sobie na pytania: do czego będzie używany i jakie może mieć maksymalne wymiary. Warto też określić, czy kolorystyka ma być stonowana czy może fotel ma być we wnętrzu akcentem kolorystycznym.

Czytaj także: jak wybrać krzesła do jadalni

Kolejnym najważniejszym argumentem przy wyborze fotela powinna być ergonomia. Dzięki wygodnemu oparciu, miękkiemu siedzisku czy podłokietnikom wielogodzinne spędzanie czasu w fotelu nie będzie męczące dla kręgosłupa. To, czy fotel spełnia te wymagania najlepiej ocenić testując go osobiście - tak jak robi się to przy zakupie materaca na łóżko czy roweru. Im więcej foteli przetestujemy, tym większa będzie jasność.

Przy ostatecznym wyborze fotela warto mieć kilka opcji i w pierwszej kolejności ocenić ich ergonomię i wygodę, a dopiero później cenę - fotele mogą charakteryzować się różną twardością, wyprofilowaniem czy w końcu - jakością. A przecież to właśnie fotel bywa tym meblem, który dziedziczą kolejne pokolenia. Dzisiaj "fotel po babci" jest dumą niejednego domu.UszakiJednym z najbardziej popularnych rodzajów foteli są tzw. uszaki. Mało który mebel jest w stanie zapewnić nam tyle komfortu, co dobrze zaprojektowany i wyprofilowany fotel.

- Uszaki cieszą się niesłabnącą popularnością. Wybór tego typu foteli na rynku jest bardzo duży. Wiele modeli może być do siebie pozornie bardzo podobnych, ale przed decyzją o zakupie warto rozsiąść się w fotelu i wypróbować, czy przystaje on do naszych oczekiwań - mówi Anna Łukawska z Lumann.

Ranking: najlepsze pracownie aranżacji wnętrz w TrójmieścieObecnie na rynku znajdziemy dużo propozycji uszaków, dlatego jeśli chcemy wprowadzić tego typu siedzisko do naszego wnętrza, nie musimy obawiać się czy znajdziemy coś odpowiedniego do stylu naszego wnętrza.

- Oprócz klasycznych form, uszaki przybierają nowoczesne i odważne kształty. Coraz częściej możemy znaleźć siedziska, które nie są typowymi uszakami, a raczej ich nowoczesną interpretacją. Taki mebel z pewnością wpisze się w klimat wnętrz nowoczesnych i loftowych, zarówno w domowych strefach dziennych, jaki i w przestrzeniach biurowych - dodaje Anna Łukawska.
Czy masz fotel lub fotele?
35%

tak, nie wyobrażam sobie bez tego mojego domu

15%

tak, ale nie jestem z nich zadowolony

26%

nie, ale planuję mieć

15%

nie, niestety nie mam na to miejsca

9%

nie, nie są mi zupełnie potrzebne

zakończona

łącznie głosów: 211