stat

Wygodny pokój dzienny

15 maja 2017, 7:00
Ilona Paleńczuk

Przestrzeń dzienna, salon, "duży pokój" to pomieszczenie, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Dlatego warto dobrze przemyśleć jego aranżację, aby było nam tu wygodnie.Właściciele mieszkań i domów bardzo często mają problem z urządzeniem pokoju dziennego. Sytuację niekiedy komplikuje układ pomieszczenia, duże okna, nietypowy kształt lub zbyt otwarta przestrzeń.

W podobnej sytuacji znalazła się nasza czytelniczka Martyna, która napisała do nas z prośbą o pomoc w aranżacji pokoju dziennego o powierzchni 35 m kw.

- Dwa wejścia i duże okna sprawiają, że wnętrze jest dość niefunkcjonalne. Nie chcielibyśmy go w żaden sposób przebudowywać, wiec chciałam dowiedzieć się, jak można sensownie ustawić tu wyposażenie - pisze w liście do redakcji czytelniczka Martyna.
Mieszkańcy preferują styl minimalistyczny. Projekt powinien uwzględnić miejsce do spożywania posiłków oraz strefę do oglądania telewizji.

- W pokoju dziennym powinno znaleźć się miejsce na rozkładany stół z krzesłami oraz przestrzeń na narożnik lub sofę wraz z TV. Nie chcielibyśmy mieć tam żadnych zbędnych mebli - podkreśla Martyna.
Dwie propozycje aranżacji przygotowała tym razem Ilona Paleńczuk z IP-design.

Czasami nawet duże pomieszczenia w kształcie prostokąta stwarzają problemy aranżacyjne. Duża powierzchnia okien i przejścia pomiędzy pomieszczeniami bardzo utrudniają ustawienie wyposażenia. Obie przygotowane wersje spełniają jednak oczekiwania czytelniczki. Wnętrze zostało zachowane w nowoczesnym stylu, a poszczególne koncepcje różnią się głównie kolorystyką mebli i akcesoriów.

Koncepcja pierwsza

W wariancie pierwszym zdecydowaliśmy się stworzyć nowoczesne i minimalistyczne wnętrze. Pomieszczenie zostało podzielone na dwie strefy: jadalnianą z dużym rozkładanym stołem oraz rekreacyjną. W części wypoczynkowej znalazło się miejsce na narożną kanapę, stoliki kawowe oraz telewizor i szafkę na RTV.

We wnętrzu panuje stonowana kolorystyka. Wykorzystane materiały to przede wszystkim fornir, beton i lakierowe wykończenia. Niezbyt złożone rozwiązania sprawiają, że wnętrze nie jest przeładowane i nie traci przestrzeni, która jest jego ogromnym atutem. Temu wrażeniu sprzyjają także proste kształty mebli.

Wnętrze zostało podzielone optycznie na dwie części. Jedną z nich jest element z płyty wykończonej fornirem, który znajduje się na suficie i przechodzi na ścianę z telewizorem. Całość została podświetlona taśmą LED.


Koncepcja druga

Wariant drugi zakłada odważne połączenie mebli i kolorów w jednym pomieszczeniu. W tym przypadku stół i kanapa zostały usytuowane po jednej stronie. Wygospodarowana w ten sposób przestrzeń została przeznaczona na wygodny kącik telewizyjny z dużym narożnikiem oraz fotelem. Znalazło się tu także miejsce na stolik kawowy.

W strefie jadalnianej znalazł się mniejszy, ale rozkładany stół oraz krzesła. Na co dzień jest miejsce dla czterech osób, jednak w przypadku szczególnych okazji możemy stworzyć przestrzeń dla większej ilości osób.


Ilona Paleńczuk