Wykończenie mieszkania "pod klucz" coraz popularniejsze

5 grudnia 2021, 10:00
JPU, EBu
Wyższe, czyli też droższe, warianty ofert "pod klucz" pozwalają nie tylko wykończyć lokal, ale także kompleksowo wyposażyć je w meble. Więcej zdjęć (5)

Wyższe, czyli też droższe, warianty ofert "pod klucz" pozwalają nie tylko wykończyć lokal, ale także kompleksowo wyposażyć je w meble.

mat. prasowe Budner Inwestycje

Wyższe, czyli też droższe, warianty ofert "pod klucz" pozwalają nie tylko wykończyć lokal, ale także kompleksowo wyposażyć je w meble.

mat. prasowe Budner Inwestycje

Jeszcze kilka lat temu klienci deweloperów, również w Trójmieście, nie byli szczególnie chętni do zakupu nowych, ale już wykończonych mieszkań, czyli w tzw. standardzie "pod klucz". Jednak rozwijająca się oferta rynku w tym zakresie dowodzi, że rozwiązanie to zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Ceny wykończenia metra kwadratowego nowego lokalu w podstawowym standardzie zaczynają się już od 649 zł.Z roku na rok proponowana przez deweloperów oferta wykończenia mieszkań pod klucz jest coraz bogatsza i bardziej zindywidualizowana. Wynika to z rosnącego zapotrzebowania na tego rodzaju usługi. W tej chwili niemal każdy większy deweloper w ofercie ma pakiety wykończeniowe, chociaż nie zawsze było to tak popularne.

Pierwszym deweloperem, który chciał taką ofertę wprowadzić na szeroką skalę było belgijskie BPI, które wszystkie mieszkania w pierwszym budynku Czterech Oceanów na Przymorzu wykończyło pod klucz, co znacznie wydłużyło czas ich sprzedaży. W 2011 roku Polscy klienci nie byli chętni na zakup wykończonych mieszkań. Tymczasem 10 lat później gdyńska Moderna w inwestycji Scala zaledwie 4 proc. z 300 sprzedanych lokali odda klientom w standardzie deweloperskim (bez wykończenia pod klucz). Deweloper stworzył program indywidualnego wykończenia mieszkań w cenie apartamentu Model M i inwestuje w rozwój tych usług powiązanych ze swoją działalnością deweloperską.

- Kupiliśmy fabrykę mebli. Dzięki temu jesteśmy w stanie sami zaprojektować umeblowanie, a potem wykonać i dostarczyć wysokiej klasy zabudowy stolarskie. Wszystko po to, by zdjąć z klienta uciążliwe zadania, które jako deweloper wykonujemy sprawniej i efektywniej, poprzez efekt skali - mówi Adam Małaczek, prezes zarządu Moderna Holding.
I właśnie na tym polega zmiana potrzeb klientów: coraz więcej nabywców mieszkań nie chce, nie ma czasu lub niezbędnej wiedzy na samodzielne poszukiwania materiałów wykończeniowych i wyposażenia, dogrywanie terminów i nadzorowanie ekip remontowych czy poszukiwanie stolarzy. To rozwiązanie nie tylko dla zabieganych, ale także dla osób, które planują zakup mieszkania pod wynajem. W ten sposób może ono zostać urządzone bez częstych wizyt, w dobrym standardzie, a na dodatek z gwarancją.

Nabywca podejmuje decyzje i... czeka na odbiórUłatwienie wynikające z zakupu mieszkania pod klucz polega na tym, że w jednym miejscu nabywca może skorzystać z usług architekta wnętrz, wybrać materiały wykończeniowe (płytki, panele, drzwi, elementy do łazienki) i wyposażenie (zabudowy i meble), a potem już nie musi martwić się wdrożeniem projektu.

- Współpraca projektanta z wykonawcą, dobór materiałów i dodatków w oparciu o wiedzę, wyczucie i najnowsze trendy pozwalają osiągnąć efekt końcowy, który podnosi satysfakcję z nowego mieszkania. Znacznie trudniej jest osiągnąć ten efekt, gdy dobiera się materiały i dodatki z losowo odnalezionych źródeł, często bez możliwości weryfikacji tych wyborów czy choćby konsultacji z osobą, która ma odpowiednie doświadczenie i wiedzę - mówi Aleksandra Jakóbiak ze Studia Projektowania Wnętrz.

Wykończenie pod klucz w Trójmieście. Wybierz firmęWarto jednak pamiętać, by zdecydować się na takie usługi możliwie jak najwcześniej, kiedy możliwe jest wprowadzenie zmian aranżacyjnych jeszcze na etapie budowy i nie trzeba wstrzymywać prac przez oczekiwanie na ekipę remontową czy wybrane materiały.

- Zdecydowanie warto podjąć współpracę w zakresie wykończenia mieszkania pod klucz z pracowniami współpracującymi z deweloperem. Są to osoby, które są świetnie zaznajomione z projektem budynku, mają bezpośredni kontakt z deweloperem i jego wykonawcami. Taką współpracę warto nawiązać na jak najwcześniejszym etapie, gdy możliwe są korekty projektu w fazie budowlanej - wyjaśnia Arkadiusz Zalaszewski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Budner Inwestycje.

Wybór pakietu albo indywidualny projektCoraz częściej deweloperzy oferują swoim klientom kompleksową obsługę przy wykończeniu mieszkań. Takiej propozycji spodziewać się można właściwie już u wszystkich większych deweloperów w Trójmieście (często zakładają one nawet osobne spółki do obsługi wykończenia sprzedawanych mieszkań). Organizacją wykończenia pod klucz zajmują się także coraz sprawniej średnie i mniejsze firmy deweloperskie, najczęściej posiłkując się w takich przypadkach pomocą wyspecjalizowanych firm zewnętrznych. Tak jest m.in. w przypadku dewelopera Vivere.

- Dostosowujemy indywidualnie ofertę do potrzeb klienta. Oferujemy mieszkania w stanie deweloperskim, mieszkania wykończone pod klucz, jak i mieszkania w pełni gotowe do zamieszkania. Wszystko zależne od potrzeb klienta. Przy wykończaniu mieszkań współpracujemy z zewnętrzną firmą Llavero - mówi Mariusz Cygan z Vivere.
Podobnie sytuacja wygląda u dewelopera Budner Inwestycje, który w zakresie wykończenia wnętrz pod klucz korzysta z oferty pracowni Zapp Aranżacje. Osoby, które zdecydują się na usługę, mają do wyboru trzy pakiety: standard Zapp, standard Zapplus oraz standard Zappremium. Poszczególne pakiety różnią się między sobą wybranymi materiałami czy zakresem prac.

Analogicznie sytuacja wygląda w inwestycjach realizowanych przez Domestę oraz Inpro, gdzie nabywcy mieszkań po usługi urządzenia wnętrz pod klucz mogą zgłosić się do współpracującej z deweloperem firmy SML. Firma wykańcza mieszkania w trzech pakietach: S, M oraz L, ale każdy z nich może być dopasowany do potrzeb klientów. Za każdym razem współpraca rozpoczyna się od ustalenia projektu z architektem wnętrz. Na tym etapie możemy bowiem zdecydować się na zmianę materiałów, a podpisanie umowy na wykończenie oznacza dla nabywcy gwarancję niezmienności ceny oraz terminu, do kiedy usługa zostanie wykonana.

Pakiety różnią się pomiędzy sobą wyłącznie zakresem prac. Na przykładzie SML różnice są następujące (u poszczególnych deweloperów ten podział kształtuje się bardzo podobnie):

  • Pakiet S zakłada ułożenie podłóg, malowanie ścian, montaż drzwi wewnętrznych oraz kompleksowe wykończenia łazienki lub łazienek.
  • Pakiet M jest rozszerzony o szafę w przedpokoju oraz meble kuchenne wykonane przez stolarza oraz sprzęt AGD.
  • Pakiet L dotyczy kompleksowego wykończenia wnętrza pod klucz wraz z oświetleniem, meblami i dekoracjami.


Pakiety wykończeniowe oferuje także firma Baltic Interiors.

- W ramach pakietu realizujemy prace projektowe, podstawowe prace wykończeniowe, pełen nadzór i koordynację nad całym procesem remontowym z uwzględnieniem materiałów zawartych w danym pakiecie wykończeniowym. Pakiety często są wybierane przez klientów, którzy chcą przeznaczyć mieszkanie na wynajem - mówi Adrian Sarul z Baltic Interiors.
Jak podkreśla, największym zainteresowaniem cieszą się oferty przygotowane na indywidualne zamówienie, które obejmują: projekt, prace wykończeniowe, budżet na materiały, zabudowy stolarskie, chemię budowlaną, nadzór nad realizacją prac i koordynacją dostaw i zamówień wybranych materiałów oraz końcowe sprzątanie. Możliwe jest również rozszerzenie oferty o zakup mebli wolnostojących i sprzętów AGD.

Czytaj także: Deweloperzy urządzają coraz więcej mieszkań "pod klucz"

Trochę inaczej jest w przypadku dewelopera Dekpol, który dysponuje własnym działem wykończenia wnętrz pod klucz.

- Oferta wykończenia pod klucz w firmie Dekpol opiera się na indywidualnym podejściu do klienta. Każdy projekt szyty jest na miarę, przy uwzględnieniu wybranego stylu, wypracowanego układu funkcjonalnego oraz założeniu budżetowym. Klienci mogą liczyć na pomoc naszych architektów na każdym etapie projektu, jak i w fazie wykończenia mieszkania pod klucz - mówi Karolina Graban, kierownik działu wykończenia pod klucz z Dekpol Deweloper.
Podobnie jak w przypadku oferty SML, Dekpol udziela gwarancji ceny i terminu.

CenyCeny wykończenia mieszkania pod klucz zależą od zakresu prac i wybranych materiałów oraz wyposażenia. Niezależnie od tego, czy wybierzemy usługi firmy współpracującej z deweloperem, czy też nie, musimy liczyć się z podobnym kosztem.

W przypadku Vivere wszystkie wyceny są przygotowywane indywidualnie. Ceny pakietów rozpoczynają się od 649 zł za m kw. W tej cenie uwzględnione są zarówno materiały, jak i usługa.

- Górnej granicy nie ma, ponieważ to właściciel decyduje o swoich potrzebach i tego, w jakim standardzie chciałby mieszkanie od nas odebrać - dodaje Mariusz Cygan.
Ceny wykończenia pod klucz zależą także od powierzchni i rozkładu mieszkania. Inaczej wyceniane są mieszkania z jedną łazienką, a inaczej, gdy występuje łazienka i osobna toaleta lub dwie łazienki.

- Układ też determinuje wielkości na przykład zabudowy meblowej w kuchni czy szafy w przedpokoju. Z kolei liczba pokoi determinuje koszt drzwi wewnętrznych - mówi Maria Skoczek z SML Mieszkania pod klucz.
Czytaj także: Nowa oferta trójmiejskich deweloperów z listopada 2021 r.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na cenę jest również standard wykończenia mieszkania przez dewelopera. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na koszty, jest wybór zastosowanych materiałów.

- W tym przypadku jesteśmy elastyczni. Klient finalnie sam podejmuje decyzję, czy wybiera lepsze i droższe materiały, czy też tańsze, przeznaczone najczęściej w przypadku mieszkań inwestycyjnych. Dla tego grona klientów stworzyliśmy nowy, dodatkowy pakiet XS, który charakteryzuje się nieco tańszymi materiałami niż standardowe pakiety - dodaje Maria Skoczek.
Ceny pakietu XS w SML Mieszkania pod klucz zaczynają się od 699 zł za m kw. W Baltic Interiors pakiety wykończeniowe zaczynają się z kolei od 890 zł za m kw. W przypadku ofert indywidualnych koszt wykończenia waha się od 1500 do 2500 zł za m kw.

Czy korzystałe(a)ś z oferty wykończenia pod klucz?
14%

tak

13%

nie, ale współpracowałe(a)m z architektem wnętrz

17%

nie, ale teraz bym się zdecydował(a)

40%

nie, nie czuję takiej potrzeby

16%

kupiłe(a)m używane mieszkanie lub nie dokonywałe(a)m jeszcze takiej transakcji

zakończona

łącznie głosów: 677

JPU, EBu

Opinie wybrane


wszystkie opinie (144)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.