Potrzebujesz innego mieszkania? Zamień się

19 marca 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Joanna Puchala
Nie jest łatwo znaleźć partnera do zamiany nieruchomości, jednak warto próbować ze względu na korzyści. Więcej zdjęć (1)

Nie jest łatwo znaleźć partnera do zamiany nieruchomości, jednak warto próbować ze względu na korzyści.

fot. fotolia/gani_dteurope

Nie jest łatwo znaleźć partnera do zamiany nieruchomości, jednak warto próbować ze względu na korzyści.

fot. fotolia/gani_dteurope

Średnio co 15 lat Polak zmienia mieszkanie. Decyzja o zakupie innego lokum wynika najczęściej ze zmieniających się potrzeb rodziny. W takiej sytuacji sprzedajemy jedną nieruchomość i kupujemy inną; zapominamy przy tym o alternatywie w postaci transakcji zamiany. A przecież można spróbować!Transakcje zamiany mieszkań nie są zbyt popularne. Najczęściej przymierzając się do zmiany lokum po prostu nie pamiętamy, że można nabyć nieruchomość także w tej formie. Inną barierą jest długotrwały i skomplikowany proces, który nie sprawdzi się w przypadku osób, którym zależy na dokonaniu transakcji w krótkim czasie.

- Do naszego biura bardzo często zgłaszają się klienci, którzy zmuszeni są zamienić lokal mieszkalny z mniejszego na większy lub odwrotnie. Transakcja zamiany mieszkania nie należy jednak do łatwych. Wyszukanie nieruchomości dopasowanych do oczekiwań klientów to żmudny proces, zwłaszcza jeśli dotyczy transakcji pomiędzy różnymi miastami - zauważa specjalista ds. sprzedaży mieszkań Dorota Bortkiewicz z Zaleski Nieruchomości.
Zamiana mieszkania na mniejsze dotyczy zazwyczaj ludzi starszych, którzy chcą obniżyć koszty utrzymania dużego mieszkania lub przeprowadzają się, by być bliżej rodziny. Zamiany mieszkań na większe dokonują natomiast głównie ludzie młodzi, którzy potrzebują większej nieruchomości ze względu na zakładanie lub powiększanie rodziny.

SERWIS OGŁOSZENIOWY. SPRAWDŹ OFERTY ZAMIANY MIESZKAŃ

- Zamiana mieszkań to trudna transakcja, bo dwie lub trzy strony - to w przypadku trójzamiany - muszą przecież być zadowolone, a oczekiwania klientów są bardzo różne. Dodatkowo w grę wchodzą takie same lub różne prawa do nieruchomości. Poszukiwane są głównie dwa małe mieszkania na zamianę na jedno duże, ale są to sporadyczne przypadki - opowiada Hanna Lewandowska z Hanna Nieruchomości.
Koszty transakcji są mniejsze

Jeśli porównamy koszty towarzyszące transakcjom sprzedaży i kupna nieruchomości, zamiana okaże się korzystniejsza. Notariusz pobierze 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od różnicy w cenie zamienianych mieszkań. Tymczasem w przypadku sprzedaży należy się liczyć z opłatą 2 proc. od całkowitej ceny sprzedaży.

- Podatek ciąży na obu stronach i jest obliczany od różnicy cen zamienianych mieszkań. Dzieje się tak zarówno w przypadku nieruchomości hipotecznych, jak i mieszkań spółdzielczych własnościowych - potwierdza Hanna Lewandowska. - Taksa notarialna jest natomiast naliczana od większej ceny nieruchomości. Zapłata taksy leży w gestii obu stron, jednak zazwyczaj obie strony ustalają między sobą, kto poniesie ten koszt.
Zarówno w przypadku zamiany, jak i dwóch odrębnych transakcji kupna i sprzedaży, konieczne będzie poniesienie w sądzie kosztów dotyczących zmiany wpisów w księdze wieczystej.

Trzeba też pamiętać, że jeśli zamieniamy lokal przed upływem pięciu lat od nabycia - tak samo jak w przypadku sprzedaży - od uzyskanego dochodu musimy zapłacić podatek dochodowy w wysokości 19 proc.

- Należy jednak pamiętać, że podatnik zachowuje prawo, aby skorzystać z ulgi podatkowej na realizację własnych celów mieszkaniowych - zauważa radca prawny Paweł Galiński.
Czytaj także: Coraz trudniej o kredyt na zakup mieszkania

Zadbaj o bezpieczeństwo

Umowa zamiany jest transakcją wzajemną, która zobowiązuje dwie strony do wzajemnego przeniesienia własności danych przedmiotów (zgodnie z art. 603 Kodeksu cywilnego przeniesienie praw odbywa się w zamian). W treści umowa taka jest bardzo podobna do tej, którą podpisujemy podczas sprzedaży, celem obu umów jest bowiem przeniesienie prawa własności nieruchomości. W przypadku zamiany nie uiszczamy opłaty za daną nieruchomość, a "płacimy za nią" przeniesieniem prawa własności innego mieszkania. Umowa zamiany także powinna zostać podpisana w obecności notariusza. Z chwilą zawarcia aktu notarialnego następuje wzajemne zobowiązanie obu stron. Przedmiotem zamiany może być także spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Zanim zdecydujemy się na zamianę powinniśmy sprawdzić kilka istotnych kwestii, które upewnią nas o bezpieczeństwie transakcji.

- Przed zawarciem umowy zamiany warto sprawdzić, czy strona, z którą chcemy dokonać transakcji na pewno posiada prawo własności do mieszkania, następnie należy określić stan prawny i wartość rynkową mieszkań. Jeżeli wartość rynkowa mieszkań, które mają być przedmiotem zamiany, jest odmienna, strony z reguły przyjmują, że właściciel tańszego mieszkania dopłaca różnicę - podkreśla Paweł Galiński.
Niezbędne będzie także sprawdzenie ewentualnego zadłużenia nieruchomości.

- W tym celu sprawdzamy księgę wieczystą, a przy spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu żądamy zaświadczenia odpowiedniej spółdzielni mieszkaniowej, która potwierdzi właściciela lokalu oraz poświadczy o braku zaległości z tytułu opłat eksploatacyjnych - mówi Dorota Bortkiewicz.
Ewentualne zadłużenia eksploatacyjne warto sprawdzić także w przypadku mieszkania własnościowego, bo z chwilą przejęcia lokalu dotyczące go zobowiązania przechodzą na nowego właściciela. Oprócz tego powinniśmy uzyskać dokument potwierdzający, że nikt nie jest zameldowany na pobyt stały i czasowy w mieszkaniu, które chcemy nabyć.

- W przypadku Gdańska, od zeszłego roku kancelarie notarialne wymagają także dokumentu, stwierdzającego, czy dana nieruchomość jest położona w strefie rewitalizacji - dodaje Dorota Bortkiewicz.
Czy znasz kogoś, kto dokonał zamiany nieruchomości?
22%

tak, i jest bardzo zadowolony

7%

tak, ale nie było to planowane - udało się przez przypadek

8%

nie, ale wierzę, że jest to dokonałe rozwiązanie

45%

nie, nie znam nikogo takiego

18%

nie wierzę, że to możliwe, żeby się dopasować

zakończona

łącznie głosów: 482

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie (44) 2 zablokowane

 • (1)

  Ja sie zamienię chętnie.

  • 14 1

  • Dobra, to ja się z Tobą zamienię!

   • 6 1

 • Chetnie sie zamienie. (2)

  mieszkanie 2 pokojowe na wejhera 35m2 na mieszkanie 3 pokojowe na żabiance
  w 4pietrowym bloku, oczywiscie doplacam, moze byc zadluzone.
  michal_85@onet.eu

  • 13 6

  • Jak tam Aga? (1)

   Pozdrawiam

   • 4 3

   • caly czas w Rozi?

    • 13 3

 • Zamienię.... (3)

  .....dom wolno stojący w Orłowie. Już mi się znudził. Oczekuję na propozycje-tylko poważne oferty:)

  • 16 3

  • (1)

   Kawalerka w falowcu, sąsiedzi mili

   • 50 0

   • Ech... ludzie w bloku to ignoranci... myślą, że mieszkają sami ...nikt, nic się nie liczy... chce to będzie hałasował 24 na dobę, bo przecież jest u siebie.....

    • 8 1

  • Zamiana ?

   Mam do zamiany 24000m2 na Wyspie Sobieszewskiej i 2 kawalerki na Przymorzu
   też na zamianę ...

   • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.