Żyjesz w stylu eko? Wprowadź zmiany w swoim wnętrzu

27 stycznia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Puchala
Jeśli potrzebujesz nowych mebli: odnów stare. Będą nie tylko modne, to pomoże też oszczędzić zasoby naturalne. Więcej zdjęć (3)

Jeśli potrzebujesz nowych mebli: odnów stare. Będą nie tylko modne, to pomoże też oszczędzić zasoby naturalne.

mat. prasowe Lumann

Jeśli potrzebujesz nowych mebli: odnów stare. Będą nie tylko modne, to pomoże też oszczędzić zasoby naturalne.

mat. prasowe Lumann

Używamy coraz mniej plastiku, oszczędzamy wodę, segregujemy śmieci, bo chcemy chronić zasoby naturalne i naszą planetę. Świadomość w tym zakresie rośnie z miesiąca na miesiąc. Jeśli dobrze się przyjrzymy, zauważymy, że korzystne dla natury zmiany można też wprowadzić na etapie aranżacji domowego wnętrza.Z roku na rok stajemy się coraz bardziej świadomi potrzeby dbania o środowisko. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o segregację śmieci czy przemyślaną konsumpcję, ale o holistyczne podejście do dobrego traktowania naszego otoczenia i siebie nawzajem. Rozwój tej świadomości przekłada się z kolei na projektowanie wnętrz, w których spędzamy znaczną część swojego życia. Architekci i projektanci coraz częściej zdają sobie sprawę, że powinni być społecznie odpowiedzialni i edukować swoich klientów, proponując im rozwiązania zgodne ze zrównoważonym projektowaniem.

- Pozytywna moda na ekologię w różnych dziedzinach naszego życia powoli przenosi się również do wnętrz. Wyraźnie widoczny jest wzrost świadomości ekologicznej zarówno u inwestorów, jak i projektantów, na których teraz spoczywa odpowiedzialność za dobór odpowiednich rozwiązań projektowych. Warto projektować ekologicznie - ze względu na odpowiedzialność za środowisko, w którym żyjemy, oraz wpływ tego typu rozwiązań na nasze zdrowie - przekonuje Urszula Król-Dobrowodzka, architekt i wykładowca Sopockiej Szkoły Wyższej.

Nie marnuj, czyli idea "less waste" w praktycePodstawą idei "less waste" jest zasada 3R, czyli reduce, reuse, recycle (zredukuj, użyj ponownie, zutylizuj bez szkody dla środowiska) , która odpowiada za ograniczenie odpadów, ponowne użycie tego, co jest możliwe, oraz poddanie recyklingowi rzeczy, których nie możemy już użyć. Także w przypadku aranżacji wnętrz warto zdecydować się na maksymalne wykorzystanie lub ponowne przetworzenie tego, co już istnieje.

- Takie podejście ma na celu zoptymalizowanie lub wykluczenie nowych procesów produkcyjnych w tworzeniu. Coraz większa odpowiedzialność i świadomość środowiskowa budują w nas chęci do przetwarzania, renowacji i ponownego użycia. Elementami wyposażenia ponownie wykorzystanego mogą się stać meble czy lampy, ale mogą nimi być także doniczki czy płytki, w zasadzie nic nas nie ogranicza. Najczęściej restaurowane obecnie zdają się być fotele i krzesła z lat 50., 70., 80. i te na popularnych aukcjach osiągają wysokie ceny. Renowacja i ponowne wykorzystanie może stać się świetną zabawą, oszczędnością pieniędzy, a na pewno ma korzystny wpływ na środowisko - zauważa Wiktor Sapożnik z Ladeco.

Materiały przyjazne środowiskuJednym z aspektów uwzględniania dbałości o środowisko w aranżacji wnętrz jest wykorzystywanie naturalnych, jak najmniej przetworzonych i często również lokalnych materiałów. Możemy także wybierać materiały trwałe, ponadczasowe, które nie wymagają zbyt częstej wymiany. Innym rozwiązaniem może być też stosowanie produktów i rozwiązań projektowanych i produkowanych z myślą o ograniczeniu ich szkodliwego wpływu na środowisko. Do tego rodzaju produktów zaliczamy: ekofarby, lakiery czy kleje oraz inne materiały produkowane w zakładach wykorzystujących ekologiczne technologie produkcji.

Drugie "życie" mebliPonowne użycie materiałów i mebli jest zgodne ze wspomnianą zasadą 3R.

- "Reuse" można rozumieć na dwa sposoby: jako wykorzystanie materiałów, które mogłyby zostać zakwalifikowane jako odpad (przykładowo stare drewno, najczęściej porozbiorowe, ze szpul po kablach, złom, stare beczki, liny), oraz jako nadawanie nowego życia różnym elementom, które już służyły jako wyposażenie wnętrz (stare meble, podłogi drewniane, stolarka drzwiowa i okienna). Często są to materiały dużo lepszej jakości - mówi Urszula Król-Dobrowodzka.
Nadawanie starym meblom drugiego życia stało się w ostatnim czasie szczególnie modne.

- Powraca moda na meble inspirowane designem z lat 60. Wystarczy zmienić tapicerkę, obicie czy lekko odświeżyć mebel zamiast go wyrzucać - podkreśla Joanna Gostkowska-Białek.
Jednym z trendów ekologicznych jest wybór roślinności do wnętrz. Dużym zainteresowaniem cieszą się zielone ściany. Jednym z przykładów takiego wnętrza jest mieszkanie Remigiusza Dorawy, trójmiejskiego ogrodnika i projektanta zieleni. Więcej zdjęć (3)

Jednym z trendów ekologicznych jest wybór roślinności do wnętrz. Dużym zainteresowaniem cieszą się zielone ściany. Jednym z przykładów takiego wnętrza jest mieszkanie Remigiusza Dorawy, trójmiejskiego ogrodnika i projektanta zieleni.

fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl

Jednym z trendów ekologicznych jest wybór roślinności do wnętrz. Dużym zainteresowaniem cieszą się zielone ściany. Jednym z przykładów takiego wnętrza jest mieszkanie Remigiusza Dorawy, trójmiejskiego ogrodnika i projektanta zieleni.

fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl

Rośliny we wnętrzachCoraz chętniej sięgamy też po roślinność, która nie tylko może być ciekawą ozdobą wnętrza, ale także ma właściwości oczyszczające powietrze.

- Modna od pewnego czasu jest też zieleń we wnętrzach. Występuje już nie tylko jako kolorystyka ścian, tekstyliów, dodatków czy na wzorzystych tapetach odnoszących się do motywów ze świata natury. Także natura w swej prawdziwej odsłonie trafia do naszych domów w postaci tzw. zielonych ścian, kwietników, regałów na kwiaty i zioła. Zieleń nie tylko koi nasze nerwy, ale także poprawia jakość powietrza, a przez to poprawia samopoczucie i komfort - wymienia Joanna Gostkowska-Białek.
Inteligentny dom: nowoczesne rozwiązania

Rozwiązania oszczędzające prąd i wodęDobrym sposobem na zadbanie o środowisko jest też wykorzystanie wybranych rozwiązań inteligentnego domu, które wpływają także na oszczędność energii czy wody.

- Warto zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania nowoczesnych technologii i systemów w celu oszczędzania zasobów np. wody czy energii - podkreśla Urszula Król-Dobrowodzka.
Zastosowanie oświetlenia LED z panelami sterowania lub czujnikami ruchu, zdalne sterowanie systemem ogrzewania czy oświetlenia, zamontowanie filtrów wody ograniczające zużycie plastiku czy wykorzystywanie wody deszczowej lub zamontowanie paneli fotowoltaicznych to jedne z możliwości, które pozwolą ograniczyć zużycie zasobów. Stosować je warto już nie tylko ze względu na oszczędności w domowym budżecie, ale przede wszystkim ze względu na oszczędzanie zasobów naturalnych.
Wykorzystanie nowoczesnych technologii i systemów pomaga oszczędzać wodę, energię, ogrzewanie. Ich instalacja wymaga dodatkowych nakładów, ale w efekcie zużycie mediów jest mniejsze. Więcej zdjęć (3)

Wykorzystanie nowoczesnych technologii i systemów pomaga oszczędzać wodę, energię, ogrzewanie. Ich instalacja wymaga dodatkowych nakładów, ale w efekcie zużycie mediów jest mniejsze.

mat. prasowe Norel

Wykorzystanie nowoczesnych technologii i systemów pomaga oszczędzać wodę, energię, ogrzewanie. Ich instalacja wymaga dodatkowych nakładów, ale w efekcie zużycie mediów jest mniejsze.

mat. prasowe Norel

Czy oszczędzasz w domu prąd, wodę, ogrzewanie?
41%

tak, jestem w tym bardzo restrykcyjny

49%

staram się to robić, ale zdarza mi się zapomnieć

3%

raczej nie, ale planuję to zmienić

7%

nie

zakończona

łącznie głosów: 424

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie (45) 1 zablokowana

 • Uwielbiam te meble z PRL (6)

  Krzesła prjektu pana Lisa. Meblościanki, półkotapczany,r egały i komody z Łódzkich fabryk meblowych. Te meble nigdy nie wyjdą z mody i są z tworzyw super jakości.

  • 36 6

  • Widoczny na zdjęciu fotel to akurat projekt Chierowskiego. (1)

   Lis i Śnieżnik trochę się różnią i bardziej przypominają meble z wytwórni Radomsko ;]

   Po odnowieniu tapicerki pewnie będą służyć kolejne 50 lat, zgadzam się z przedmówcą, że jakościowo są świetne.

   • 18 0

   • Mam takich kilka sztuk. W różnych kolorach.

    • 2 0

  • (2)

   Akurat jakość mebli z PRL potrafi być fatalna - wiele zależy od tego, na co się trafiło, Ponadto do dziś często dotrwały po prostu te lepiej wykonane.
   Także z ich wyglądem nie należy popadać w przesadę - poza kilkoma przykładami wybitne nie były.

   • 12 8

   • w latach 50 i 60 były świetne meble (1)

    • 1 0

    • Ale nie były to meble, które na tle podobnych z Europy wyróżniały się czymś szczególnym. Obecna fascynacja niektórymi z nich i chore ceny to bardziej moda, napędzana przez cwaniaków handlarzy.

     • 3 0

  • No i oczywiście

   nieśmiertelny pawlacz

   • 6 1

 • Pani Joanno (6)

  Teza o używaniu mniejszej ilości plastiku jest fałszywa tak jak i wiara ze segregacja śmieci ma jakiekolwiek znaczenie globalne. Nie ma podstaw do szerzenia ekobzdur. W ciągu dekady ilość używanego plastiku podwaja się,

  Teza o używaniu mniejszej ilości plastiku jest fałszywa tak jak i wiara ze segregacja śmieci ma jakiekolwiek znaczenie globalne. Nie ma podstaw do szerzenia ekobzdur. W ciągu dekady ilość używanego plastiku podwaja się, a z tej plastikowej segregacji zaledwie 9% plastiku nadaje się do recyklingu. Proszę zając się szerzeniem mitów o meblach i wnętrzach.

  • 39 21

  • (5)

   To samo chciałam napisać. Ta propaganda eko zaczyna być nieznośna na tym portalu.

   • 16 11

   • ten sam humanistyczny wiarygodny trend jak sprzedaż wszystkiego, adopcje kotków, fudtraki,

    i podkręcanie aktywności w budżetach obywatelskich. Żenujące tendencje brukowe.

    • 14 5

   • Dr Soliution i Genowefa (2)

    To może zamiast gderania jeszcze dorzucicie jakieś propozycje zmian?
    chyba, że uważacie, że jest super, że nasza planeta ma się świetnie a te wymysły na temat klimatu i ekologii zdecydowanej większości naukowców to tylko takie tam bezpodstawne gadanie.

    • 4 3

    • (1)

     Aha, jakie to typowe. Nie można mieć swojego zdania i wyrazić opinii, ponieważ trzeba mieć pomysł na krytykowany wariant. Inaczej...nie można mieć swojego zdania.

     • 3 5

     • Można mieć swoje zdanie i właśnie o to pytamy: jakie ono jest? Bo to że inne od prezentowanego w artykule to już wiemy. Kultura dyskusji wymaga tego by nie tylko krytykować przeciwnika ale równiez przedstawić argumenty własne.

      • 3 2

   • Papież Franciszek..

    Sam powiedział o ekogrzechu. Czyżby też należał do sitwy szerzacej ekopropagande

    • 0 0

 • w domu eko a przed blokiem na parkingu czeka paliwożerny szrot. (5)

  • 44 3

  • Niech ceny elektryków spadną do jakiś 50k (3)

   To biorę od razu. A tak, sorry, nie stać mnie, ani większości Polaków.

   • 4 8

   • Samochody elektryczne wcale nie są ekologiczne. (1)

    Wyprodukowanie jednej baterii do samochodu, wytwarza tyle CO2 ile wydala samochód z silnikiem wysokoprężnym przy przejeździe około 40 000km.
    Drugą sprawą jest czystość energii dostarczanej do samochodu - w Polsce prąd pochodzi z paliw kopalnych w zdecydowanej większości.

    • 14 4

    • I jak zwykle te same brednie...

     Samochód z silnikiem Diesla rośnie na drzewie i wystarczy go z niego zerwać, prawda?

     A co do drugiej sprawy, rozejrzyj się. Węgiel jest dalej rząd wielkości czystszy od 15 letnich diesli...

     Samochód z silnikiem Diesla rośnie na drzewie i wystarczy go z niego zerwać, prawda?

     A co do drugiej sprawy, rozejrzyj się. Węgiel jest dalej rząd wielkości czystszy od 15 letnich diesli...

     Poza tym, spójrz na listę 50 największych trucicieli na świecie. Prawie wszystkie miejsca zajmują firmy przetwarzające ropę... Jak liczysz cały łańcuch dostaw, to licz go wszędzie.

     • 8 5

   • Do jakiCHś, ty analfabeto.

    • 0 0

  • Albo mamka z dzieckiem wsiada do suvdisla który pali 17litrow i jedzie do szkoły

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.