Niewielki biurowiec przy pętli w Oliwie

17 września 2020, 13:00
Michał Stąporek
Najnowszy artukuł na ten temat

Znika budynek po barze mlecznym. Będzie niewielki biurowiec

Niewielki budynek biurowy o powierzchni najmu ok. 3,3 tys. m kw. powstanie przy al. Grunwaldzkiej, naprzeciwko pętli tramwajowej w OliwieMapka. Jego deweloper, firma Moderna Holding, właśnie otrzymał pozwolenie na budowę.Budynek powstanie na działce, którą prawie dwa lata temu miasto sprzedało w przetargu za ponad 8 mln zł. W tym miejscu przez lata działał znany mieszkańcom Oliwy bar "Biały Zdrój". Teraz w jego miejsce powstanie biurowiec, choć - zgodnie z zapowiedzią dewelopera - prawdopodobnie znajdzie się w nim także restauracja.

Prace rozpoczną się prawdopodobnie jesienią tego roku. Najpierw zostanie wyburzony istniejący tu budynek, a potem ruszą prace ziemne i konstrukcyjne. Biurowiec ma być gotowy w ciągu dwóch lat.

Biura i lokale usługoweBudynek Oliwa 501 (nawiązanie do adresu - al. Grunwaldzka 501) będzie mierzył 14 metrów i pomieści ok. 3,3 tys. m kw. biur i lokali usługowych. Na parterze znajdzie się sześć lokali usługowych (jeden z nich zajmie deweloper). Na trzech piętrach mogą pomieścić się 42 lokale biurowe, choć deweloper zakłada, że mogą one także zostać zaaranżowane w formie otwartej przestrzeni.

- Oliwa 501 jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na bezpieczne, kameralne powierzchnie biurowe w strategicznych lokalizacjach. Odchodzący od wielotysięcznych centrów biurowych najemcy, poszukując wysokiej jakości butikowych budynków, docenią charakter, jakość wykończenia oraz komfort oferowany przez tę inwestycję - zapowiada Agata Szczęsna, dyrektor Moderna Concierge.
W podziemnej hali garażowej znajdzie się 31 miejsc parkingowych, będą też miejsca dla rowerów oraz skuterów.

Elewacja budynku zostanie pokryta piaskowcem i tynkiem mineralnym w kolorze piaskowca. Ślusarka aluminiowa będzie w kolorze antracytowym.

Wewnętrzny dziedziniec z zieleniąBudynek został zaprojektowany w taki sposób, że od ul. Poczty Gdańskiej znajdzie się wejście na wewnętrzny dziedziniec, w którym zostanie zaaranżowana zieleń oraz ogródki lokali gastronomicznych znajdujących się na parterze.

- Z myślą o mieszkańcach Oliwy i użytkownikach budynku zaprojektowano wewnętrzne patio, które zostało ożywione donicami z zielenią. Patio ma za zadanie koncentrować życie budynku - przyciągać mieszkańców i przyjezdnych. Inwestycja wychodzi naprzeciw aktualnym trendom ekologicznym, zadbano m.in. o zmniejszenie zużycia wody do podlewania zieleni, poprzez wbudowanie zbiornika wody szarej służącej do powtórnego wykorzystania - opisuje to miejsce arch. Karol Mikulski z firmy Moderna Design.
Projekt budynku powstał w warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci (16.09 informowaliśmy, że zaprojektowane przez nią łódzkie centrum Monopolis otrzymało międzynarodową nagrodę MIPIM Awards w kategorii mixed-use).

- W architekturze budynku znajdziemy nawiązania zarówno do charakteru zabudowanej kamienicami wielkomiejskiej alei Grunwaldzkiej, jak i do ulicy Poczty Gdańskiej przywołującej nastrój podmiejskiego kurortu ze starym drzewostanem i ciągnącymi się wzdłuż niej willami miejskimi - opowiada o projekcie architekt Krzysztof Mycielski z Grupy 5 Architekci. - Bryła podzielona zostanie na kilka części i nawiąże w ten sposób do rytmu i skali dawnych podziałów parcelacyjnych czytelnych w otoczeniu. O ile fasada budynku przyległa do alei Grunwaldzkiej posiadać będzie skośne dachy i klasyczne rytmy typowe dla wielkomiejskich kamienic, o tyle w głębi ulic Poczty Gdańskiej i Majkowskiego fragmenty elewacji nawiążą podziałami do drewnianych wykuszy i ganków charakterystycznych dla obecnej tu kameralnej historycznej zabudowy.
Projekt został zaakceptowany przez pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Oliwa 501 to już trzecia realizacja dewelopera w tej dzielnicy. W 2017 roku do użytku został oddany kompleks hotelowo-biurowy Oliwa 505, a dwa lata później zakończono budowę osiedla Oliwski Park.
Jak daleko masz do pracy?
30%

mniej niż 15 minut

33%

do pół godziny

23%

ok. 45 minut

14%

godzinę lub więcej

zakończona

łącznie głosów: 620