Brabank

Brabank to nazwa osiedla, które powstaje w rejonie ul. Wałowej i Stara Stocznia w Gdańsku. Przed wiekami funkcjonowała tu stocznia remontowa specjalizująca się w bragowaniu, czyli naprawie kadłubów statków.

Blisko stąd do historycznej zabudowy Śródmieścia oraz do powstającego Muzeum II Wojny Światowej. W przyszłości osiedle otoczone będzie zabudową Młodego Miasta, a niemalże obok znajdować się będzie kładka piesza na Wyspę Spichrzów.

Zamieszkanie w takiej lokalizacji zapewnia możliwość prowadzenia aktywnego trybu życia w centrum miasta oraz bezpośredni dostęp do zlokalizowanych w Śródmieściu lokali gastronomicznych, obiektów rozrywkowych oraz instytucji kultury.

W pierwszym etapie powstały trzy budynki (A, B i C). Na parterze znajdują się lokale handlowo - usługowe, zaś na pięciu kolejnych poziomach mieszkania, do których można dostać się startującymi z poziomu hal garażowych windami. Kondygnacja z przeszklonymi lokalami handlowo-usługowymi oraz pierwsza kondygnacja mieszkalna oddzielone są filarami. Powstała w ten sposób pustka na drugiej kondygnacji stała się prywatną przestrzenią mieszkańców.

Zaletą pierwszych budynków jest bezpośredni widok na rzekę Motławę. Znajdą się one w zamkniętej strefie. Mieszkańcy i ich goście wchodzą będą przez reprezentacyjny hol z recepcją.

W drugiem etapie, którego realizacja rozpoczęła się w pierwszym kwartale 2019 roku, w czterech budynkach powstanie 140 mieszkań oraz 20 lokali usługowych. Kontynuacją drugiego etapu będzie budowa kolejnych trzech budynków, w których powstać ma 130 mieszkań i kolejne 20 lokali usługowych w parterach.

Budynki drugiego etapu będą miały taką samą wysokość jak w pierwszym etapie, ale nie będą miały charakterystycznej przerwy z tarasem na wysokości pierwszego piętra. Zielona, dostępna tylko dla przyszłych mieszkańców przestrzeń, powstanie natomiast na dziedzińcu pomiędzy budynkami. Architektura budynków będzie spójna z pierwszym etapem, ale nie będzie go naśladować.

Apartamenty mają tu ponadstandardową wysokość, powiększone okna oraz przeszklenia witrynowe przy balkonach i tarasach w części dziennej. Na ostatnich kondygnacjach powstały penthausy, zaprojektowane zostały także apartamenty z salonami o wysokości dwóch kondygnacji i pełnym przeszkleniem. Mieszkania położone na ostatniej, cofniętej kondygnacji posiadają powiększone tarasy.

Brabank posiada prywatną strefę fitness z siłownią oraz sauną suchą i parową.

Projekt inwestycji wyłoniony został w drodze konkursu architektonicznego, który wygrała pracownia Kwadrat. Tego samego autorstwa jest sąsiednie Muzeum II Wojny Światowej.