Montownia

Montownia to nazwa postoczniowego obiektu, który wśród mieszkańców Gdańska znany jest jako hala U-bootów. Lokalizacja na terenie rozwijającego się Młodego Miasta, na trasie spacerowej pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej a Europejskim Centrum Solidarności oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Starego i Głównego Miasta Gdańska, a także na terenie nasyconym historią sprawia, że jest ono atrakcyjne dla wielu osób, które z takim otoczeniem chcą mieć styczność.

Sąsiedztwo Śródmieścia zapewnia dostęp do pełnej oferty rozrywkowej, gastronomicznej, związanej z turystyką. Także w samej hali zaplanowany został bogaty program usługowy, gastronomiczny i rozrywkowy.

Projekt przebudowy i zmiany funkcji hali przewiduje zagospodarowanie parteru i dolnych partii budynku na food hall, lokale usługowe, handlowe, biurowe oraz wystawowe z możliwością organizacji rozmaitych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.

Po zakończeniu prac remontowych, gustowna iluminacja wyeksponuje oryginalne, ceglane ściany Montowni (nazwa wywodzi się z historycznego wykorzystania hali do montażu silników u-bootów).

Parter budynku przykryty zostanie szklanym sufitem, który oddzielał będzie część ogólnodostępną od znajdującej się na wyższych kondygnacjach strefy apartamentów. To rozwiązanie pozwoli jednocześnie już z parteru podziwiać imponującą konstrukcję hali.

Część z mieszkaniami funkcjonować ma w formule apartamentów serwisowanych. W budynku powstać ma ich 114, każdy o powierzchni około 114 m kw.

Projekt przebudowy i readaptacji budynku powstał w Rayss Group.