Sobótki 15 Wzgórze Zinglera

 • miejscowość:
  Gdańsk
 • dzielnica:
  Wrzeszcz
 • miejsce:
  ul. Sobótki 15
 • deweloper:
  Yareal
 • typ zabudowy:
  wielorodzinna
 • sprzedaż:
  planowana
 • realizacja:
  planowana
Nazwa Wzgórze Zinglera pochodzi od tradycyjnej nazwy miejsca, gdzie powstać ma nowa, uwzględniająca historyczną zabudowę, inwestycja mieszkaniowa.

W 1843 roku na wrzeszczańskim wzniesieniu zwanym Górą Jana (Johannisberg) gdański kupiec Zingler zbudował gospodę w stylu szwajcarskim. Działa ona do 1941 roku, a po wojnie pełniła rolę obiektu rozrywkowego, potem kulturalnego. Przebudowany i rozbudowany budynek dawnego Café Zinglershöhe jest obecnie rozpadającym się budynkiem po siedzibie TVP. Z oryginału prawie nic nie zostało, a to co zostało, zgodnie z będącą w opracowaniu koncepcją dewelopera zostanie wkomponowane w nową zabudowę.

Sąsiednia willa (Sobótki 14) wzniesiona została w latach 1907-1910 w popularnym wówczas stylu gdańskiego neorenesansu na zlecenie lekarza, Michała Litewskiego. W ramach inwestycji budynek ten ma zostać poddany renowacji. Wiele detali, które zostały bezpowrotnie zniszczone przez lata zaniedbań, zostanie odtworzonych.

W planach dewelopera jest otoczenie zabudowy zielenią (m.in. ogrody deszczowe) i wkomponowanie jej w leśne sąsiedztwo. Projektowane budynki i ich otoczenie, według zapowiedzi dewelopera, mają być kompromisem pomiędzy nowoczesnością i tradycją. Planowane jest wykorzystanie naturalnych materiałów.

Według koncepcji nowa zabudowa ma mieć wysokość trzech pięter, a w miejscu wieżyczki pięciu pięter. Ze zlokalizowanych tu apartamentów podziwiać będzie można panoramę Wrzeszcza.

Teren inwestycji będzie otwarty, a między budynkami prowadziło będzie ogólnodostępne przejście w kierunku lasu.

Deweloper planuje uzyskać dla inwestycji certyfikat BREEAM, który będzie potwierdzał, że powstała ona w duchu zrównoważonego rozwoju.

Projekt inwestycji powstaje w pracowni Rebel Concept.