Atrakcje dla małych i dużych na 4. Festiwalu Filmów Animowanych

7 listopada 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Magdalena Raczek

Filmy animowane z całego świata zaprezentowane zostaną w ramach 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Gdańsku. Od czwartku 8 listopada do niedzieli 11 listopada, zarówno dla tych najmłodszych, jak i dorosłych widzów, przygotowano sporo atrakcji: projekcje kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, pokazy filmów pełnometrażowych, retrospektywy, spotkania z twórcami, warsztaty animacji oraz koncerty. Festiwal odbędzie się w dawnym Kinie Watra oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.Filmy animowane zawitają do Gdańska już po raz siódmy - wcześniej prezentowane były w ramach Międzynarodowego Dnia Animacji. Dlatego też podczas festiwalu tradycyjnie zaprezentowane zostanie specjalne pasmo z okazji tego globalnego święta, obchodzonego na przełomie października i listopada na całym świecie z okazji rocznicy pierwszego publicznego pokazu filmu animowanego "Theatre Optique" Emile Reynauda, który miał miejsce w Gervin Museum w Paryżu w 1892 r.

Na tegorocznym festiwalu zaprezentowane zostaną filmy z Meksyku, Iranu i Chin. Osobny blok najlepszych animacji przygotował również z okazji swojego 25-lecia Festiwal Filmów Animowanych w Stuttgarcie. Filmy w ramach pokazów Dnia Animacji są adresowane do widzów powyżej 16 roku życia, a wstęp na nie jest bezpłatny.

- W tym roku powtarzamy pewną wypracowaną już formułę Ffestiwalu, która świetnie sprawdziła się rok temu. Mam tu na myśli formułę programową - dobór ambitnych animacji dla dorosłych, które znalazły się na wielu prestiżowych festiwalach na całym świecie, dobór tytułów dla dzieci i młodszych, i nieco starszych. Ale festiwal z pewnością będzie się jeszcze rozwijał w kierunku większej ilości warsztatów dla różnych grup wiekowych, wykładów dla studentów, spotkań z wybitnymi twórcami. Chcielibyśmy, aby więcej też pojawiło się w kolejnych edycjach sekcji poświęconej historii animacji. Poza ewolucją formuły najważniejsze są nowe co roku tytuły w programie. I to jest ich wartość podstawowa - zapowiada Anna Kądziela-Grubman, kurator programowy festiwalu oraz przedstawicielka organizatora, czyli Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa.

Dla małych i dużychIdeą festiwalu jest promocja animacji klasycznej, artystycznej, edukacja najmłodszego widza, a także walka ze stereotypem, że filmy animowane są wyłącznie filmami dla dzieci bądź tylko familijnymi.

- Ten gatunek od wielu już lat udowadnia, że świetnie sprawdza się w opowiadaniu historii poważnych tylko dla dorosłych. W tym roku przypada 30-lecie filmu "Grobowiec świetlików" - klasyki japońskiej animacji, zrealizowanej w legendarnym Studiu Ghibli, i z tej okazji zaprezentujemy ten tytuł na tegorocznym festiwalu. Z innych pozycji dla dorosłych warto wspomnieć o kanadyjsko-francuskiej animacji "Louise nad morzem" zrealizowanej w klasycznej rysowanej technice. W podobnym duchu i klimacie zrealizowana jest animacja "Czerwony żółw". To urzekająca, metaforyczna baśń dla dorosłych, zrealizowana bez dialogów. Wyjątkową pozycją jest również "Twój Vincent" w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Te pozycje są absolutnie wyjątkowe. Prezentujemy animacje artystyczne, realizowane klasycznymi technikami, będące bardzo często koprodukcjami europejskimi. Staramy się przełamać stereotyp, że filmy animowane przeznaczone są tylko dla dzieci - mówi Anna Kądziela-Grubman.

Atrakcje festiwalowe dla najmłodszychDla najmłodszych widzów (od lat 4) organizatorzy festiwalu przygotowali projekcje filmów krótkometrażowych (w dwóch blokach konkursowych dla dzieci) - dokonano selekcji 18 krótkich filmów z całego świata oraz pokazy pełnometrażowych filmów fabularnych. Będą to niemal wszystkie najważniejsze animacje prezentowane i nagrodzone na światowych festiwalach w ostatnim roku.

- Selekcja filmów dla dzieci jest wyjątkowa, ponieważ kierujemy się nie tylko walorami artystycznymi filmów, oceną technik animacji, w których zostały wykonane, ale również tematyką, aby były to filmy również dla najmłodszego widza oraz różnorodne tematycznie. Wyjątkowym pokazem będzie również animacja dla dzieci i rodziców "Mirai", którą zaprezentujemy przedpremierowo. Premiera kinowa zaplanowana jest dopiero na czerwiec przyszłego roku. Jest to ostatnia animacja uznanego japońskiego twórcy animacji Mamoru Hosody. Dla dzieci polecam też przepiękną animację "Duża ryba i begonia", która zachwyca wizualnie i przeniesie dzieci w niezwykły świat fantazji - poleca Kądziela-Grubman.

Warsztaty plastyczne dla dzieciPonadto dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat przewidziano warsztaty plastyczne, podczas których najmłodsi poznają początki światowej animacji poklatkowej. W tym roku tematem przewodnim warsztatów będą "Ulubione zwierzęta z klasycznych bajek dla dzieci". Podobnie jak rok temu, dzieci wprawią w ruch swoje rysunki dzięki urządzeniu zwanemu zeotropem (urządzeniu sprzed kilku wieków, dzięki któremu na kilkaset lat przed wynalezieniem filmu malowane obrazy były wprawiane w ruch). Warsztaty poprowadzi uznana ilustratorka książek dla dzieci i malarka - Grażyna Rigall.

- Ubiegłoroczne warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, stąd postanowiliśmy je powtórzyć również w tym roku. Zmieniliśmy jedynie tematykę tego, co dzieci będą rysowały i animowały. Warsztaty ponownie poprowadzi Grażyna Rigall, ale w tym roku wspólnie z Kubą Kulczyńskim - ilustratorem, twórcą animowanych teledysków. Moim zdaniem warto powtarzać sprawdzoną formułę edukacji, jeśli jest wartościowa i ciekawa. Warsztaty skierowane są do raptem trzydzieściorga dzieci, więc w tym roku możemy zaprosić na nie nowe osoby, a warto poznać początki animacji i wspólnie przez zabawę stworzyć poklatkową animację przy użyciu zootropu, o którym już dzisiaj nie usłyszy się na co dzień - wyjaśnia Anna Kądziela-Grubman.
Aby wziąć udział w warsztatach, należy zakupić bilet w cenie 20 zł. Opiekunowie dzieci wchodzą bezpłatnie. Warsztaty odbędą się w sali Kina Watra w godzinach 10-12. Liczba miejsc w każdej z dwóch grup to 15 osób - pierwsza grupa spotka się w sobotę, a druga w niedzielę o tej samej porze.

Cały program festiwalu dostępny jest TU.