Atrakcje plenerowe, opera czy kino? Zobacz, dokąd wybrać się z dzieckiem

12 stycznia 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Anna Żukowska

W ten weekend dzieje się bardzo dużo, dlatego warto go sobie dokładnie zaplanować. W programie m.in. wiele atrakcji związanych z WOŚP, wyjście do opery, warsztaty w muzeum i rodzinne kino.Weekendowe atrakcje dla rodzin w Trójmieście:

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Trójmieście

Zaczynamy od finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, bo najbliższa niedziela upłynie nam zdecydowanie pod jej znakiem. Zbiórka pieniędzy na doposażenie oddziałów neonatologicznych odbędzie się w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. W Gdańsku, na Targu Węglowym, odbędą się koncerty połączone z licytacjami, pokazami tańca i zakończone "światełkiem do nieba". W okolicy staną food trucki, a w strefie wolontariuszy będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach z pierwszej pomocy, nauczyć się robić latawce czy zobaczyć zabytkowe i bojowe wozy strażackie. Niedziela, godz. 15-20, wstęp wolny.

W Gdyni atrakcje związane z WOŚP będą na was czekać m.in. w Teatrze Miejskim i w Centrum Riviera. W tym pierwszym, w godz. 13-19, odbędą się pokazy taneczne oraz występy muzyczne. Będzie też można zajrzeć do samochodów Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz Policji. W Centrum Riviera atrakcje zaczną się już o godz. 10 i potrwają do godz. 19. Również tam nie zabraknie występów muzycznych i tanecznych a przez cały czas będzie działać specjalna strefa z atrakcjami. Będzie można tam spotkać m.in. rekonstruktorów, którzy wcielają się w postaci z "Gwiezdnych wojen" czy szczudlarzy. W strefie dla najmłodszych będą na was czekać m.in. atrakcje plastyczne, logiczne i architektoniczne. Zabawa zakończy się "światełkiem do nieba" (godz. 20.). Niedziela, godz. 10-20, wstęp wolny.

W Sopocie, w Młodzieżowym Domu Kultury, wystąpią na scenie dzieci i młodzież, nie zabraknie licytacji, atrakcji dla dzieci, tańców i muzyki. Dodatkowo, w godzinach 13-15, będzie można podziwiać wozy strażackie, które zawitają na parking przed MDK. Do tego grupy rekonstrukcyjne odtworzą różne armie i epoki militarne. Będzie też okazja do spróbowania wojskowej grochówki. Niedziela, godz. 13-20, wstęp wolny.

Tajemnice opery

Ale nie tylko WOŚP zapewni atrakcje w ten weekend. W niedzielę będziecie mogli wybrać się pierwszy raz w tym roku do Opery Bałtyckiej na kolejne spotkanie w ramach Opery Tu!Tu! Tym razem spotkanie poświęcone będzie drewnianym instrumentom dętym. Operowe rodzeństwo - Giulietta i Giovanni - za pomocą teatralnych zaklęć spotka muzyków grających na klarnecie, fagocie i oboju. Dzięki nim dowiecie się, co wspólnego mają te instrumenty z opowieścią o Trzech Muszkieterach. Spotkania przeznaczone są dla dzieci w wieku 4-10 lat. Niedziela, godz. 11, bilety: 25 zł (bilet rodzinny 2+2: 64 zł).

Teatr w księgarni

W jednej z najpiękniejszych trójmiejskich księgarni dla dzieci, sopockiej Ambelucji, odbędzie się "Björn i niedźwiedź" - spotkanie z teatrem kamishibai. To tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu o nazwie butai (scena). Spotkanie poprowadzi znana ilustratorka i autorka książek dla dzieci, Agata Półtorak. Piątek, godz. 17, wstęp wolny.

Zabawa w muzeum

W ten weekend będziecie mogli wybrać się na warsztaty dla dzieci do Muzeum Emigracji. W sobotę odbędzie się Misja Ściśle Fajna - gra muzealna dla dzieci i młodzieży w wieku 11-15 lat. Uczestnicy wcielą się w detektywów, których zadaniem będzie odkrycie tajemnic skrywanych w budynku dawnego Dworca Morskiego. Sobota, godz. 17. Wstęp: 10 zł. Obowiązują zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl. Z kolei w niedzielę odbędą się zajęcia dla dzieci od piątego roku życia. Na każdych warsztatach z cyklu Drużyna MEGamocnych, uczestnicy poznają ciekawostki związane ze znanymi polskimi emigrantami. Podczas najbliższych warsztatów dowiecie się, kim był i czego dokonał Ernest Malinowski. Będziecie wspólnie budować mosty, podobne do tych, które w Peru projektował znany polski inżynier. Niedziela, godz. 11. Wstęp: 10 zł. Obowiązują zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl.

Koziołek Matołek na dużym ekranie

Na koniec zapraszamy do kina, gdzie będziecie mogli obejrzeć bajki retro. W Gdyńskim Centrum Filmowym kolejna odsłona Bajki w Centrum będzie poświęcona Koziołkowi Matołkowi. Po projekcji zaplanowano krótką lekcję historii, podczas której dzieci zobaczą, jak działają - doskonale znane ich rodzicom - rzutniki "Ania", "Bajka", "Jacek" i inne. W ciemnej kinowej sali będzie można wspólnie obejrzeć i poczytać popularne przed laty bajki, wyświetlane na tradycyjnych kliszach i slajdach. Sobota, godz. 10. Bilety: 11 zł.