Bałtyk zaprasza do piłkarskiej akademii

2 czerwca 2014 (artykuł sprzed 7 lat)
Rafał Sumowski

Bałtyk Gdynia

Najnowszy artukuł na ten temat Treningi piłkarskie dla dzieci. Gdzie i za ile?
Akademia Piłkarska Bałtyku nie prowadzi selekcji. Na treningi zapisać się mogą wszyscy chłopcy, którzy chcą spróbować swoich sił. Szkolenie obejmuje aż dziesięć grup wiekowych. Więcej zdjęć (1)

Akademia Piłkarska Bałtyku nie prowadzi selekcji. Na treningi zapisać się mogą wszyscy chłopcy, którzy chcą spróbować swoich sił. Szkolenie obejmuje aż dziesięć grup wiekowych.

fot. AP Bałtyk Gdynia

Akademia Piłkarska Bałtyku nie prowadzi selekcji. Na treningi zapisać się mogą wszyscy chłopcy, którzy chcą spróbować swoich sił. Szkolenie obejmuje aż dziesięć grup wiekowych.

fot. AP Bałtyk Gdynia

Bałtyk Gdynia zaprasza chłopców w wieku od 5 do 14 lat na treningi w akademii piłkarskiej. Trenujące grupy podzielone są na poszczególne roczniki, a w naborze mogą wziąć udział wszyscy chętni. - Naszym mottem jest sport dla każdego, dlatego selekcja ma miejsce dopiero, gdy zawodnicy kandydują do gry w zespołach juniorskich - mówi trener Patryk Maćkowiak.Akademia piłkarska Bałtyku niezależnie, choć przy ścisłej współpracy z klubem, działa od lipca 2013 roku. W nowej formie kontynuuje wieloletnie szkolenie w gdyńskim klubie, który w ostatnich latach wyszkolił od podstaw m.in. Marcina Pettke, mającego za sobą epizod w juniorach Lecha Poznań.

Obecnie akademia skupia około 330 chłopców w dziesięciu grupach wiekowych - od urodzonych w 1999 roku po rocznik 2009. Najlepsi z nich trafią w przyszłości do zespołów juniorskich biało-niebieskich. Nad całym systemem szkolenia czuwa dyrektor Andrzej Lachowicz, wykładowca Akademii Morskiej.

Zajęcia dla poszczególnych grup prowadzi kilkunastu szkoleniowców, w większości od lat związanych z biało-niebieskimi, jak Błażej Adamus czy Karol Wasielewski. Z młodzieżą pracuje także m.in. aktualny pierwszy szkoleniowiec Bałtyku, Marcin Martyniuk.

Nabór do poszczególnych roczników (za wyjątkiem 1999) trwa nieustannie. Młodzi piłkarze dzieleni są na grupy w zależności od poziomu umiejętności, ale Bałtyk nie prowadzi wstępnej selekcji, dzięki czemu akademia jest otwarta dla wszystkich chętnych.

- Naszą myślą przewodnią jest sport dla wszystkich, stąd liczebność trenujących u nas chłopców. O tym, czy ktoś może u nas trenować czy nie, decyduje jedynie lekarz. Każdy może przyjść i spróbować swoich sił. Chcemy zaszczepić dzieciom podstawowe umiejętności i oderwać je od komputerów. W najmłodszych rocznikach kładziemy nacisk na gry i zabawy ruchowe, wszystkie formy ćwiczeń są realizowane według metodyki nauczania opartej o gry, bez ścisłych form. Dopiero wśród starszych roczników stopniowo wdrażamy czysto piłkarskie treningi i zmieniamy parametry - wyjaśnia Patryk Maćkowiak, trener juniorów młodszych, który współkoordynuje działania akademii.

Miesięczna składka za treningi w akademii wynosi 100 zł. Zajęcia odbywają się minimum trzy razy w tygodniu i prowadzone są na obiektach Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Olimpijskiej zobacz na mapie Gdyni, Szkoły Podstawowej nr 43 przy ul. Porębskiego zobacz na mapie Gdyni oraz w hali piłkarskiej przy ul. Wejherowskiej zobacz na mapie Gdyni.

- Część kwoty ze składki odprowadzana jest na subkonto danego rocznika. Zarządzają nim trener i kierownik drużyny, najczęściej jeden z rodziców. To oni decydują, na co wydawane są pieniądze - mówi Maćkowiak.

Kontakt do trenerów Akademii Piłkarskiej Bałtyku:
rocznik 1999 - Dariusz Mierzejewski tel. 606 263 566
rocznik 2000 - Rafał Oleksiak tel. 508 199 452
rocznik 2001 - Karol Wasielewski tel. 510 145 952
rocznik 2002 - Tomasz Byszko tel. 516 211 618
rocznik 2003 - Błażej Adamus tel. 660 029 667
rocznik 2004 - Bartosz Lewandowski tel. 667 230 390
rocznik 2005 - Mikołaj Podgórniak tel. 502 459 094
rocznik 2006 - Michał Pempkowiak tel. 696 546 264
rocznik 2007 - Bartosz Kultys tel. 509 973 677
roczniki 2008-09 - Tomasz Byszko tel. 516 211 618


Grupy treningowe akademii rywalizują w rozgrywkach z rówieśnikami oraz uczestniczą w imprezach organizowanych przez Gdynię. W ostatnim Biegu Europejskim wystartowała aż setka młodych piłkarzy. Akademia wyróżniającym się zawodnikom zapewnia dodatkowe treningi w mniejszych grupach. Ponadto organizuje turnieje i półkolonie, w których mogą uczestniczyć nie tylko dzieci biorące na co dzień udział w zajęciach.

22 czerwca na obiektach GOSiR odbędzie się turniej charytatywny Julianna Cup, w którym weźmie udział 18 drużyn z województwa pomorskiego. Impreza ma na celu propagowanie sportowej rywalizacji, ale przede wszystkim wsparcie finansowe dla niepełnosprawnej podopiecznej Fundacji "Słoneczko", Julianny Hewelt.

W okresie od 30 czerwca do 9 sierpnia akademia we współpracy z klubem SKS Bałtyk zaprasza dzieci z roczników 2001-2008 na aktywne półkolonie w sześciu turnusach. Zajęcia w ich ramach odbywać się będą od godziny 7:30 do 18 na obiektach GOSiR. Szczegółowe informacje dostępne są pod tym adresem.