Czy przedszkola chętnie przyjmują przewlekle chore dzieci?

22 lipca 2014 (artykuł sprzed 6 lat)
Katarzyna Mikołajczyk

Nie w każdym przedszkolu przewlekle chore dziecko może liczyć na miejsce. Placówki nie są odpowiednio przygotowane na to, by zapewnić mu odpowiednią opiekę. Mowa tu o kilkulatkach dotkniętych m.in. cukrzycą, alergią, nietolerancją pokarmową, fenyloketonurią oraz wieloma innymi schorzeniami, które bywają kłopotliwe.Szukając miejsca dla malca z chorobą przewlekłą opiekunowie są często bezradni wobec obaw placówek edukacyjnych. Zdecydowanie łatwiej jest o miejsce dla dziecka z np. nietolerancją glutenu, która wymaga przygotowywania specjalnych posiłków, niż dla małego diabetyka, któremu trzeba monitorować poziom cukru.

W Trójmieście funkcjonuje prawie 400 przedszkoli. Sprawdź, które znajduje się najbliżej twojego miejsca zamieszkania.

- Kiedy syn zachorował na cukrzycę, okazało się, że w przedszkolu, do którego uczęszczał panie boją się podać mu insulinę, mimo tego, że już po dwóch miesiącach od postawienia diagnozy miał pompę insulinową. - mówi Agnieszka z Gdańska, mama 12-letniego Jeremiego, aktualnie ucznia szkoły sportowej.- Chociaż synek mierzył sobie cukier sam, a ja byłam gotowa udzielać instrukcji przez telefon i na piśmie oświadczyłam, że biorę pełną odpowiedzialność za ich działania. Jednak na początku personel nie chciał nawet wziąć odpowiedzialności za przypominanie dziecku o mierzeniu. Mąż kupił do przedszkola książkę o cukrzycy, gdzie wszystko było opisane w przystępny sposób, szkoliliśmy nauczycielki i tłumaczyliśmy wszystko, ale pierwszy rok był koszmarny - musieliśmy odbierać synka przed obiadem. W drugim roku sytuacja się unormowała i wystarczyło, że przedszkole miało ze mną stały kontakt przez telefon.

Przyjęcie do przedszkola dziecka, które musi przyjmować leki, w dużej mierze zależy od dobrej woli dyrekcji i personelu. To nieprawda, że dziecku medykamenty może podać wyłącznie lekarz lub pielęgniarka. Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Zdrowia, nauczyciele szkół i przedszkoli mogą podawać leki dzieciom przewlekle chorym na podstawie imiennego upoważnienia wydanego przez rodzica z informacją, na jaką chorobę dziecko choruje i podaniem nazwy leku oraz dokładnego sposobu dawkowania.

Sprawdź listę trójmiejskich przedszkoli publicznych

- Jeśli nauczyciele odbyli odpowiednie przeszkolenie mogą też skontrolować poziom cukru we krwi, czy podać lek drogą wziewną dziecku choremu na astmę, dotyczy to także podawania insuliny. Zgodnie z interpretacją MZ samo podawanie leków, których przyjmowanie zlecił lekarz specjalista nie jest objęte zakazem. Wszystkie czynności dotyczące podawania leków, które wykonuje rodzic mogą być scedowane w formie pisemnej na nauczyciela (pod warunkiem , jeśli to konieczne, odbycia odpowiedniego przeszkolenia)- mówi Jan Główczewski, Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Jeżeli szukając przedszkola mimo to słyszymy odmowę uzasadnioną zakazem podawania dziecku lekarstw przez personel, może nie warto upierać się przy swoim, tylko poszukać innego, bardziej przyjaznego miejsca.

Tu znajdziesz listę trójmiejskich przedszkoli niepublicznych

- Żeby bez obaw sprawować opiekę nad dziećmi chorymi na cukrzycę, uczestniczyłam w szkoleniu skierowanym do dyrektorów i personelu placówek edukacyjnych - mówi Monika Żukiewicz, właścicielka niepublicznego Przedszkola Marchewka w Gdańsku. - Wśród naszych podopiecznych są maluchy z nietolerancjami pokarmowymi, a nawet dziecko silnie uczulone na orzechy. Ściśle przestrzegamy zasad żywienia dzieci ze szczególnymi potrzebami, ale też na wszelki wypadek dysponujemy adrenaliną, a personel został przeszkolony w zakresie jej podania.

Faktem jest, że miejsce dla dziecka przewlekle chorego łatwiej znaleźć w przedszkolu niepublicznym. Jednak nawet wśród placówek publicznych są takie, które nie boją się podjąć wyzwania.

- Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Na podstawie rozmowy z rodzicami chorego dziecka oceniamy, czy jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom i zapewnić dziecku taką opiekę, jakiej potrzebuje - mówi Lucyna Bisewska, dyrektorka Przedszkola nr 11 "Pod kasztanami" w Gdyni. - Mamy wśród podopiecznych alergików, dzieci, które muszą przestrzegać specjalnej diety. Nie spotkaliśmy jak dotąd z przypadkami poważniejszych schorzeń.

Większość przedszkoli publicznych deklaruje, że jest w stanie zaopiekować się dzieckiem z chorobą przewlekłą o ile nie istnieją ku temu przeciwwskazania medyczne, a przedszkole jest w stanie zapewnić dziecku odpowiednią opiekę. Oprócz przywołanego przedszkola nr 11 z Gdyni są to, m.in. Przedszkole nr 12 w Sopocie, Przedszkole nr 22 w Gdańsku, Przedszkole nr 21 w Gdańsku.

Podobne podejście reprezentują placówki niepubliczne. Dziecko przewlekle chore raczej nie usłyszy odmowy w przedszkolu Stumilowy Las w Gdyni, w Oruńskiej Akademii Przedszkolaka z Gdańska, doskonałą sławą wśród rodziców chorych maluchów cieszy się również Przedszkole pw. Świętej Rodziny prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Św. Dominika w Gdyni, w którym personel opiekował się już zarówno małymi alergikami, jak i dziećmi chorymi na cukrzycę oraz inne choroby przewlekłe.

Nie są to deklaracje bezwzględne, bo - jak podkreślają wszyscy dyrektorzy - każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, a decydującym kryterium jest bezpieczeństwo dziecka.

Na koniec dobra wiadomość dla rodziców maluchów z utrudniającymi życie chorobami: w Gdyni powstaje właśnie Integracyjny Punkt Przedszkolny dla Dzieci z Chorobami Przewlekłymi "Zdrowy Smyk". Placówka specjalizować się będzie w opiece nad dziećmi z cukrzycą, nietolerancją laktozy i glutenu oraz fenyloketonurią, a w swojej kadrze posiada m.in. pielęgniarkę diabetologiczną, pediatrę, dietetyka i diabetologa.
Czy uważasz, że przedszkola publiczne powinny przyjmować przewlekle chore dzieci?
44%

tak, przecież zazwyczaj przewlekła choroba nie uniemożliwia normalnego życia

37%

tak, ale tylko w przypadku, kiedy to nie stanowi to zagrożenia dla tego oraz innych dzieci

7%

nie, o ile nie są to przedszkola integracyjne

12%

zdecydowanie nie - nie może być tak, że nauczyciel skoncentrowany będzie tylko na chorym dziecku

zakończona

łącznie głosów: 156