Czy w Bałtyku pływają "filety"? Gdańszczanka odkrywa podmorskie tajemnice

18 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 5 lat)
Dominika Majewska
Gdańszczanka stworzyła portal Balticarium.com, na którym dzieci znajdą ciekawostki na temat zwierząt zamieszkujących bałtyckie wody. Więcej zdjęć (5)

Gdańszczanka stworzyła portal Balticarium.com, na którym dzieci znajdą ciekawostki na temat zwierząt zamieszkujących bałtyckie wody.

Fot. Balticarium

Gdańszczanka stworzyła portal Balticarium.com, na którym dzieci znajdą ciekawostki na temat zwierząt zamieszkujących bałtyckie wody.

Fot. Balticarium

Dlaczego kur diabeł nie ma łusek, kto jest najbardziej zakochanym mieszkańcem Bałtyku i która ryba lubi dbać o swoją fryzurę? Gdańszczanka odkryła sposób na popularyzację wiedzy o Bałtyku wśród dzieci i rodziców. - Najmłodsi na pytanie o mieszkańców Bałtyku w pierwszej kolejności wymieniają rekina i ośmiornicę. Część dzieci twierdzi nawet, że w bałtyckich wodach pływają... filety. Więcej wiemy na temat zwierząt zamieszkujących Afrykę czy Antarktydę - przyznaje Natalia Uryniuk, pomysłodawczyni projektu Balticarium.Życie w Bałtyku być może nie jest tak bogate jak w innych, bardziej zasolonych i większych morzach, ale i tak pod jego powierzchnią wiele się dzieje. I właśnie o tym przypomina stworzony przez gdańszczankę portal Balticarium.

Balticarium to, jak podkreśla pomysłodawczyni, mieszanka pasji, nauki, humoru, sztuki i designu. Z tego połączenia powstała wyjątkowa internetowa platforma. O mieszkańcach morza i samym Bałtyku opowiadają tu pasjonaci: oceanografowie, podróżnicy, muzycy, a całości dopełniają barwne grafiki pomysłodawczyni projektu i doktorantki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - Natalii Uryniuk.

- Zauważyłam, że dostępne informacje na temat Bałtyku są przeznaczone raczej dla starszego odbiorcy. Brakuje inicjatyw popularyzujących wiedzę na temat Morza Bałtyckiego skierowanych do dzieci. Postanowiłam to wykorzystać. Tak powstał portal Balticarium.com - opowiada Uryniuk.
Pomysł spodobał się też w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Balticarium otrzymało stypendium "Młoda Polska" 2016, a ostatnio honorowy patronat nad projektem objął również Rzecznik Praw Dziecka.

Kto mieszka w Bałtyku?

Portal jest dla najmłodszych prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat bałtyckich zwierząt. Zamiast nużących encyklopedycznych opisów, na stronie znajdziemy nieszablonowy atlas jego 35 mieszkańców. Wszystkie morskie żyjątka mają nietypowy atrybut. I tak np. dorsz występuje tu pod przydomkiem "eleganckiego wąsika", a babka piaskowa w roli "niewidki". To nawiązanie do cech charakterystycznych przedstawicieli bałtyckiej fauny.

Same opisy zwierząt w zabawny, ale i rzetelny sposób odkrywają przed czytelnikami najciekawsze fakty z ich życia. Użytkownicy Balticarium dowiedzą się m.in., kto jest największym bałtyckim skorupiakiem, jaka ryba może pochwalić się zielonym szkieletem i którego przedstawiciela bałtyckiego podwodnego świata najłatwiej pomylić z groźnym wężem.

Pomysłodawczyni projektu z pozytywnymi recenzjami spotyka się nie tylko ze strony dzieci, które chętnie porzucają wizję o rekinach i ośmiornicach zamieszkujących głębiny Bałtyku. Przystępna i interaktywna forma portalu do odwiedzin zachęca też dorosłych.

Szukają chętnych do popularyzacji wiedzy na temat Bałtyku

Balticarium to również dwie interaktywne gry i blog tworzony przy udziale miłośników morza. Jak tłumaczy pomysłodawczyni Balticarium, każdy może pomóc w tworzeniu treści na portal. Wśród młodych pasjonatów morskiej przyrody jest m.in. 12-letni Łukasz Wójtowicz, który regularnie podsyła teksty do publikacji.

- Wystarczy trochę dobrych chęci. Jakiś czas temu dostaliśmy np. cykl wierszyków od pani Elżbiety Krystek-Jones o bałtyckich zwierzętach, co niezmiernie nas ucieszyło - opowiada doktorantka ASP.
Dodatkowo gdańszczanka spotyka się dziećmi i dorosłymi na warsztatach, a w planach na najbliższe miesiące jest też wydanie interaktywnej książki, stworzenie aplikacji i rozbudowa działu z grami. Realizacja tych zamiarów będzie jednak uzależniona od dalszego finansowania. Obecnie większość prac związanych z projektem odbywa się na zasadzie wolontariatu.

- Staramy się pozyskać sponsora, który pomoże nam popularyzować wiedzę o Bałtyku i mamy nadzieję, że znajdziemy takiego partnera, który razem z nami podejmie się tej misji - mówi Uryniuk.
Projekt ma również szansę na międzynarodowy rozgłos. Strona Balticarium.com zostanie przetłumaczona na wszystkie języki krajów bałtyckich. Niebawem o projekcie zrobi się też głośno w odległych Chinach - wszystko za sprawą planowanej tam wystawy z grafikami bałtyckich zwierząt autorstwa gdańszczanki.
Czy uważasz, że wiesz dużo na temat Bałtyku?
25%

tak, specjalistą nie jestem, ale tematyka związana z Bałtykiem jest mi bliska

14%

tak, chociaż moja wiedza nie jest zbyt rozległa

45%

raczej nie, posiadam jedynie elementarną wiedzę na temat Bałtyku

16%

nie, mam znikome pojęcie o Bałtyku i o tym, co dzieje się w jego wodach

zakończona

łącznie głosów: 76

Dominika Majewska

Opinie (6)

 • Nie filety tylko paluszki rybne już w panierce. Tak przynajmniej uważa przeciętny amerykański gimbus

  • 9 1

 • Wielka szkoda że nie pływają, uwielbiam rybie mięso - ale te ości...

  • 2 0

 • Ja ostatnio zlowilem filety z mintaja

  W okolicach Pucka ok.500 m. od brzegu

  • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.