Czytania Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej online

1 czerwca 2020, 7:00
Łukasz Rudziński

To miało wyglądać zupełnie inaczej. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna od początku swojego istnienia towarzyszy Festiwalowi R@Port. Pandemia storpedowała plany wspólnego finału festiwalu i Nagrody, ponieważ festiwal odwołano. Na szczęście Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna odbywa się, chociaż w nieco zmienionym harmonogramie. Od 1 do 5 czerwca Teatr Miejski w Gdyni udostępni online czytania sztuk-finalistek Nagrody.Trójmiejskie teatry szykują się do powrotuFormuła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej nie wymaga konieczności bezpośrednich spotkań członków Kapituły nagrody. Kapituła, która wybierze najlepszy tekst napisany dla teatru w ubiegłym roku, obraduje w składzie: przewodniczący Jacek Kopciński, Piotr Dobrowolski, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr. Do konkursu zgłoszono 257 sztuk, a do finału tradycyjnie już zakwalifikowano pięć dramatów. Czytania każdej ze sztuk wyreżyserował Piotr Ratajczak.

Już w poniedziałek 1 czerwca o godz. 20 zobaczymy w sieci czytanie sztuki "Debil" Maliny Prześlugi. W czytaniu biorą udział: Olga Barbara Długońska, Dorota Lulka, Piotr Michalski, Szymon Sędrowski, Bogdan Smagacki oraz Maciej Wizner. Link do czytania sztuki "Debil".

- Kuba ma czterdzieści lat, fryzurę siedmiolatka, a z tyłu łyse. Chciałby umieć ugotować sobie zupę. Chciałby porozmawiać z panią w tramwaju. Więcej rozumieć i być bardziej serio. Chciałby po prostu przestać być debilem. Dlatego razem z Maćkiem Andrzejakiem sięga po władzę. I z jej pomocą zmienia świat. Uwierzyliście? - pyta przewrotnie autorka sztuki, zachęcając do obejrzenia czytania online.
We wtorek 2 czerwca o godz. 20 czeka nas "Incydent" Jarosława Jakubowskiego. Tekst przeczytają Monika Babicka i Grzegorz Wolf. Link do czytania sztuki "Incydent".

- To kameralna historia dwojga ludzi - Siwy jest "starym, choć może wcale nie tak starym facetem", Czarna to "kobieta z apteki całodobowej". Los styka ich ze sobą w dramatycznych okolicznościach - w markecie niezrównoważony osobnik próbuje zabić Czarną. W jej obronie staje Siwy, który ginie od ciosu nożem, ratując życie kobiecie - wyjaśnia Jarosław Jakubowski.
W środę, 3 czerwca, można zobaczyć online czytanie sztuki "Kapelusz: rys hagiografii" autorstwa Michała Lachmana. Sztukę przeczytają: Agnieszka Bała, Beata Buczek-Żarnecka, Dorota Lulka, Martyna Matoliniec, Elżbieta Mrozińska, Weronika Nawieśniak, Małgorzata Talarczyk, Krzysztof Berendt, Rafał Kowal, Maciej Sykała i Maciej Wizner. Link do czytania sztuki "Kapelusz: rys hagiografii".

- "Kapelusz: Rys hagiografii" opowiada o jednym bloku, jednym osiedlu, jednym mieście i jednym kraju. Pokazuje upadek człowieka, który przez chwilę poczuł, że może zbawić świat, a potem przez resztę życia ponosi za to konsekwencje. Aktywuje on spiralę nienawiści, która rośnie, rozlewa się, by w końcu dać szczęście wszystkim - mówi autor, Michał Lechman.
W czwartek, 4 czerwca, będzie okazja by obejrzeć czytanie "Listen to your heart" Piotra Rowickiego. Udział w nim wzięli: Olga Barbara Długońska, Marta Kadłub, Weronika Nawieśniak, Piotr Michalski, Szymon Sędrowski, Dariusz Szymaniak i Mariusz Żarnecki. Link do czytania sztuki "Listen to your heart".

- To dramat jednego dnia. Dzieje się w ciągu 24 godzin 10 grudnia 2019 roku. Jej bohaterami są ci, którzy byli głośni właśnie wtedy. Przypadek zdecydował, kto stanie się częścią tej sztuki. Solenizanci z 10 grudnia, zamachowiec z Ostrawy, Władimir Putin, Zaginiona Tajka, Olga Tokarczuk, Marie Fredriksson z Roxette - zapowiada Piotr Rowicki, autor "Listen to your heart".
Publikację ostatniego z czytań zaplanowano w piątek, 5 czerwca. Wtedy poznamy "Swietłanę" Przemysława Wojcieszka w wykonaniu Moniki Babickiej, Krzysztofa Berendta, Rafała Kowala, Szymona Sędrowskiego, Dariusza Szymaniaka i Mariusza Żarneckiego. Link do czytania sztuki "Swietłana".

- Swietłana to tekst, który łączy moje spojrzenie na dzisiejszą Polskę, kraj złamany przez rządy autorytarne, z próbą zredefiniowania mojej roli artysty: nie tylko kronikarza tego czasu, ale także kogoś kto (płacąc za to wysoką osobistą cenę) zachowuje sobie prawo do surowego osądu społeczeństwa uległego wobec przemocy oraz sztuki uchylającej się od sprzeciwu wobec zła - wyjaśnia Przemysław Wojcieszek.
Czytania te nie zostaną jednak zwieńczone wręczeniem Nagród, które ze względów epidemicznych zostały przeniesione na koniec września.

Skorzystaj z naszego serwisu ogłoszeń


- Doceniając wysoką rangę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w polskim życiu teatralnym i wagę corocznego spotkania w Gdyni najciekawszych autorów piszących dla teatru, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza dołoży starań, aby rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w Gdyni w dniach 25-27 września 2020. W tych dniach planujemy czytania/pokazy warsztatowe sztuk finałowych z udziałem Kapituły oraz publiczności, a także wyłonienie laureata GND. Tradycyjnie chcielibyśmy, aby po każdym z czytań, rozmowy z autorami przeprowadził Łukasz Drewniak - mówi Wojciech Zieliński, dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni.