stat

Domowy budżet nie taki straszny

22 maja 2019, 8:00
Anna Żukowska

Zastanawialiście się kiedyś, jak to się dzieje, że pensja co miesiąc niemal wyparowuje? A może planujecie zacząć dawać dziecku kieszonkowe, ale nie wiecie, jak to zrobić, żeby czuło wagę pieniądza i nie wydawało na głupoty? W sprawie domowego budżetu poradźcie się ekspertów.Planowania rodzinnego budżetu można się nauczyć - będziecie mieli okazję to zrobić podczas warsztatów w Inkubatorze Starter. Pierwsze spotkanie już w tę sobotę.

- Żeby zebrać solidną dawkę wiedzy o finansach, zachęcamy do udziału w trzech wydarzeniach, które tworzą nasz cykl - mówi Rafał Lis z Inkubatora Przedsiębiorczości Starter, jeden z koordynatorów projektu. - Są jednak zaplanowane tak, że każdy z nich jest osobnym szkoleniem, więc jeżeli nie macie możliwości, można się zapisać tylko na jedno.

Warsztaty dla małych i dużychCo ważne - na warsztaty nie idziecie tylko wy, rodzice. Edukują się także dzieci. Dla nich stworzono dwie grupy warsztatowe: dla młodszych, w wieku 6-9 lat i starszych, w wieku 10-12 lat. Kiedy dzieci z edukatorami będą uczyć się podstaw gospodarowania pieniędzmi w sposób dostosowany do ich wieku, rodzice spotkają się m.in. z ekspertką, która na co dzień prowadzi bloga "Pieniądz jest kobietą".

- Nie uczono nas niestety w szkole, jak organizować oszczędności, jak planować finanse osobiste czy jak tworzyć budżet domowy, ale zapewniam, że tych rzeczy każdy z nas może się nauczyć - mówi Diana Litwin-Dolezińska, prowadząca warsztaty. - To od nas, rodziców, zaczyna się przecież edukacja finansowa. Na nas patrzą dzieci i z nas biorą największy przykład. Jeśli więc wy, jako rodzice poznacie podstawowe schematy dobrej organizacji finansów, to dzieci też się tego nauczą.

Czy dobrze planujesz swój budżet?Na warsztatach dla dorosłych zostaną poruszone takie kwestie jak planowanie budżetu domowego, organizowanie oszczędności, kontrolowanie wydatków czy inwestowanie, czyli podstawowe sprawy związane z finansami, z którymi większość z nas ma jednak problem.

- Czuję, że taka wiedza przydałaby mi się bardzo - przyznaje Ola, mama dwójki dzieci w wieku szkolnym. - Choć oboje z mężem pracujemy, nasze pensje rozpływają się gdzieś w połowie miesiąca, a przecież nie zawsze mamy większe wydatki. Chciałabym się nauczyć lepiej gospodarować naszym budżetem. W ubiegłym roku musieliśmy na wyjazd wakacyjny wziąć pożyczkę od rodziny, a chciałabym w przyszłości tego uniknąć.
Tematem najbliższego spotkania, które odbędzie się 25 maja, są dobre nawyki i postawy przedsiębiorcze oraz wartość pieniądza. Kolejne odbędzie się 15 czerwca, jego temat to: "Oszczędzanie. Inwestowanie. Lokata kapitału", a ostatnie 29 czerwca. Na nim omówicie temat strategii edukacyjnych i dowiecie się, jak dzieciom przekazać wiedzę o finansach. Warsztaty odbywają się w godz. 10-14. Są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy poprzez stronę organizatora.

- To są to warsztaty dla wszystkich. Ani wykształcenie, ani status społeczny, miejsce zamieszkania czy wysokość dochodów nie mają dużego wpływu na to, czy radzimy sobie lepiej lub gorzej z finansami - przekonuje Diana Litwin-Dolezińska. Największe znaczenie ma wyrobienie sobie odpowiednich nawyków. Problem z organizacją finansów mają zarówno osoby pracujące na etacie, jak i te mające nieregularne zarobki.
Są jeszcze ostatnie wolne miejsca, więc warto się zapisać i uczyć o tym, jak dobrze zagospodarować nasz budżet.
Czy zawsze trzymacie się planu domowego budżetu?
19%

tak, co miesiąc określamy wydatki, dzięki temu nie mamy problemów finansowych

48%

nie, ale nie przeszkadza nam to, nie mamy problemów z rozsądnym dysponowaniem pieniędzmi

33%

mamy zaplanowany budżet, ale co miesiąc nie udaje nam się go zrealizować tak, jak byśmy chcieli

zakończona

łącznie głosów: 368