Ferie w Trójmieście - planujemy dzień po dniu

9 stycznia 2017 (artykuł sprzed 5 lat)
Anna Żukowska
Najnowszy artukuł na ten temat Białe szaleństwo trwa w najlepsze
Opera Tu!Tu! to świetna zabawa i dla małych, i dla dużych. Więcej zdjęć (4)

Opera Tu!Tu! to świetna zabawa i dla małych, i dla dużych.

mat. pras./Opera Bałtycka

Opera Tu!Tu! to świetna zabawa i dla małych, i dla dużych.

mat. pras./Opera Bałtycka

Przed nami ostatni tydzień szkoły a później już tylko ferie. Jak je spędzić dzień po dniu, żeby i dzieci, i rodzice byli zadowoleni? Mamy dla was przynajmniej po dwie propozycje na każdy dzień tygodnia. Możecie z nich skorzystać w pierwszym lub drugim tygodniu ferii.Część osób weźmie sobie tydzień urlopu z okazji ferii i spędzi ten czas z dzieckiem. Wcale nie trzeba wyjeżdżać poza Trójmiasto, żeby wolne dni spędzić ciekawie i odpocząć od codziennych zajęć. Podpowiadamy, dokąd się wybrać i ile taka przyjemność będzie nas kosztować. Przygotowaliśmy rozpisany tydzień z dwiema propozycjami dziennie.

Wyszukiwarka półkolonii i zajęć - tutaj znajdziecie kilka pomysłów na zorganizowanie dzieciom czasu wolnego w ferie.

Poniedziałek - czysta zabawa

Tego dnia muzea i centra nauki są zamknięte, więc do nich wybierzemy się w innym terminie. Na pierwszy ogień pójdzie rozrywka. Warto pojechać do Fun Areny, bo tam w jednym miejscu znajdziecie wiele atrakcji. My polecamy niedawno otwartą Planetę RC - miejsce, gdzie pojeździcie zdalnie sterowanymi pojazdami. Do wyboru są samochody jeżdżące po różnych, specjalnie dostosowanych strefach. Można sterować pojazdami wyścigowymi, terenowymi oraz ciężarowymi i militarnymi. To nie jest wcale zabawa tylko dla chłopców - dziewczynki też lubią kierować tymi pojazdami i będą się tam dobrze bawić. Dla młodszych dzieci przygotowano kącik z zabawkami, żeby się nie nudziły, kiedy starsze rodzeństwo będzie się bawić na torze. Otwarte codziennie w godz. 10-22. Koszt: 10 min zabawy 15-20 zł, 15 min: 20-28 zł, 20 min: 25-35 zł.

W gdańskiej papugarni można zobaczyć m.in. kakadu, popularne ary, rzadko spotykanego tukana i inne egzotyczne gatunki ptaków.

Więcej zdjęć (4)

W gdańskiej papugarni można zobaczyć m.in. kakadu, popularne ary, rzadko spotykanego tukana i inne egzotyczne gatunki ptaków.

fot. Arnold Szymczewski/Trojmiasto.pl

W gdańskiej papugarni można zobaczyć m.in. kakadu, popularne ary, rzadko spotykanego tukana i inne egzotyczne gatunki ptaków.

fot. Arnold Szymczewski/Trojmiasto.pl

Drugą z niedawno otwartych atrakcji cieszących się dużym zainteresowaniem jest Papugarnia. Tutaj możecie z bliska przyjrzeć się tym przyjaznym ptakom, które wcale nie uciekają od ludzi, a wręcz przeciwnie - są bardzo ciekawskie i chętnie nawiązują ze zwiedzającymi bliski kontakt. Bilet wstępu: 15-19 zł. Bilet ulgowy przysługuje także kobietom w ciąży. Dzieci do lat 2 bezpłatnie. Czynne codziennie w godz. 11:30-18.

Wtorek - do Opery i do kina

Jeśli jeszcze jakimś cudem nie byliście w Operze Bałtyckiej na widowiskach rodzinnych, macie szansę nadrobić zaległości w ferie. Normalnie przedstawienia odbywają się w niedziele, ale w związku z feriami tym razem spotkacie się z Giovannim i Giuliettą w środku tygodnia. To rodzeństwo, które dzięki zaczarowanej szafie przenosi się ze swojego domu do magicznego świata opery. Poznają tam niesamowite historie, ciekawych ludzi i instrumenty muzyczne. 17 stycznia zobaczycie pierwszy odcinek pt. "Opera jaka jest, każdy widzi... Czy na pewno?", a tydzień później - "Cztery trąby słonia". Dzieci (ale też opiekunowie) będą miały możliwość odkryć tajemnice opery i uczestniczyć w zadaniach proponowanych przez artystów. Godz. 11, bilety: 20 zł lub bilet rodzinny (2+2): 50 zł.

Po południu wybierzcie się do kina np. na film "Szajbus i pingwiny" - australijski film familijny oparty na prawdziwej historii. Szajbus to pies, który zawsze wpakuje siebie i swoich właścicieli w kłopoty. Przez to nie jest specjalnie lubiany przez innych mieszkańców. Ale to się zmieni, bo wygląda na to, że ten niesforny pies jest ostatnią nadzieją na ochronę przed lisami pingwinów, które mieszkają na wyspie niedaleko miasteczka. Film obejrzycie w KinoPorcie we wtorek 17 stycznia o godz. 13 i 15:15. Wstęp wolny. Tydzień później zobaczycie animację pt. "Gdzie jest Dory?" - bajkę o sympatycznej rybce. 24 stycznia, godz. 13, wstęp wolny.

Środa - do muzeum!

Proponujemy wycieczkę do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Sopotu. Zaczynamy od Gdańska. Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na zajęcia od wtorku do piątku. Te przeznaczone dla osób indywidualnych odbywają się w godz. 12:30-14. Dotyczą opiekunów i dzieci w wieku 6-13 lat. W Ośrodku Kultury Morskiej odbędą się zajęcia pt. "Podwodne kreacje pradziadków" oraz warsztaty fizyczne: "Ciśnienie czy parcie". Pierwsze z nich dotyczą historii stroju nurka i jego przyszłości. Uczestnicy warsztatów zaprojektują skafander nurkowy na miarę 2090 roku. Z kolei na warsztatach fizycznych młodzi naukowcy zapoznają się z właściwościami ciśnienia hydrostatycznego oraz prawa Pascala. W Spichlerzach na Ołowiance poszukacie zabytków, które "przeżyły" katastrofy statków, pożary, bitwy morskie i przeprowadzicie z nimi "wywiad". Zajrzycie również na wystawę czasową "Statek wyobraźni", gdzie przekonacie się, co jeszcze może skojarzyć się ze słowem "morze". Podstaw nawigacji nauczycie się, szukając drogi przez sale muzealne i wykonując ćwiczenia na orientację. Znakami nawigacyjnymi będą ciekawe elementy wystaw. W Żurawiu poznacie zapomniane zwyczaje, przesądy, a nawet niebezpieczeństwa, czyhające na zagubionego przybysza w dawnym Gdańsku. Waszym przodownikiem będzie mały Jan z Kolna. Koszt: 6 zł/osoba. Zapisy poprzez stronę muzeum.

W Muzeum Miasta Gdyni nie zwiedzicie jeszcze nowej wystawy stałej (ma zostać otwarta w lutym), ale za to możecie wziąć udział w turnieju gier planszowych (w pierwszym tygodniu ferii odbywają się codziennie od wtorku do piątku, w drugim tygodniu w tym czasie muzeum zaprasza na poranki filmowe dla dzieci). Turnieje (a tydzień później projekcje filmowe) rozpoczynają się o godz. 10 i trwają godzinę. 18 stycznia o godz. 11 rozpoczną się dwugodzinne warsztaty kreatywne dla dzieci pt. "Na tropie gorsecików". W poszukiwaniu oryginalnych podłóg uczestnicy wybiorą się na wędrówkę po wnętrzach gdyńskich kamienic. Pod lupą znajdą się niewielkie, terakotowe płytki o wyjątkowym kształcie, nazywane gorsecikami. Podczas zajęć dzieci ułożą z nich własne wzorki i połączą je we wspólną mozaikę podłogową, a także zaprojektują i wykonają autorski magnes-gorsecik. W kolejnym tygodniu ferii (25 stycznia) w tym samym czasie odbędą się warsztaty kreatywne pt. "Foto-Naszywka", podczas których dzieci dowiedzą się, jak z odbitek starych zdjęć z muzealnego archiwum może powstać współczesne dzieło sztuki. Wstęp wolny.

W Muzeum Sopotu odbędą się zajęcia na temat tego, jak zmieniał się Sopot na przestrzeni lat. Zobaczycie m.in. stare pocztówki ze zbiorów muzeum. W części artystycznej dzieci wykonają własne, sopockie widokówki. Środa, godz. 12 - 14. Obowiązują zapisy pod nr telefonu: 58 551 22 66. W czasie ferii wstęp do Muzeum Sopotu dla dzieci i opiekunów będzie bezpłatny. Wolny czas można też spędzić w specjalnie stworzonym pokoju zabaw - "Sopociarni".

Czwartek - sportowo pod dachem i eksperymenty naukowe

Jeśli chcecie się wyszaleć, dobrą propozycją może okazać się Jumpcity. Więcej zdjęć (4)

Jeśli chcecie się wyszaleć, dobrą propozycją może okazać się Jumpcity.

mat. pras./Jumpcity

Jeśli chcecie się wyszaleć, dobrą propozycją może okazać się Jumpcity.

mat. pras./Jumpcity

Czwartek to dobry dzień na wysiłek fizyczny. Warto się wybrać na szalone skoki do Jump City Gdańsk lub Jump City Gdynia. Nie tylko dzieci będą się tam dobrze bawić. Skoki na wielkich trampolinach to coś, co podniesie poziom endorfin wszystkim. Wystarczy dać się porwać fantazji i skakać do woli. Do dyspozycji macie m.in. trampoliny ustawione pod kątem, wielką trampolinę i rozbieg z trampolin zakończony basenem z gąbkami (do którego wskoczyć jest łatwiej, niż się z niego wydostać). Możecie też poćwiczyć "na sucho" np. trocki na desce snowboardowej czy zagrać w zbijaka. Koszt: 32 zł/godzinę, bilet grupowy od 6 osób: 28 zł/godzinę. Taniej kupicie bilety przez stronę internetową (odpowiednio: 28 i 24 zł). Czynne codziennie od godz. 10 do 22.

Wcześniej możecie się wybrać do Centrum Experyment lub Hewelianum, gdzie dzieci zawsze będą się dobrze bawić. W Centrum Experyment zobaczycie nową część wystawy stałej - Kierunek zdrowie. Bardzo czytelnie przedstawiono na niej złe i dobre nawyki, które kształtują nasze zdrowie. Możemy się z niej m.in. dowiedzieć, jak wyglądają płuca palacza i jak pracują. Jak to, co jemy, wpływa na nasze serce, jak wygląda nasz układ kostny i wiele, wiele innych bardzo użytecznych informacji. Dodatkowo weźmiecie udział w grze pt. "Wyścig po zdrowie" - dzieci wcielą się w niej w Czerwone Krwinki. Będą miały do wykonania szereg zadań, aby zdobyć sprawność strażnika organizmu, który chroni przed chorobami i złymi bakteriami. W trakcie aktywności dzieci dowiedzą się, jak funkcjonuje krwiobieg, jak transportowane są związki odżywcze i dokąd zmierzają oraz jakie są nasze mechanizmy obronne. Wstęp w ramach biletu: 12-20 zł.

Roboty wykorzystywane podczas zajęć pt. "Jak myśli robot". Więcej zdjęć (4)

Roboty wykorzystywane podczas zajęć pt. "Jak myśli robot".

mat. pras. Centrum Hewelianum

Roboty wykorzystywane podczas zajęć pt. "Jak myśli robot".

mat. pras. Centrum Hewelianum

W Hewelianum na interaktywnej wystawie czasowej znajdziecie siedem stanowisk, na których można w różny sposób doświadczyć dźwięku, m.in. kabinę, w której można się wykrzyczeć czy miejsce, w którym można na chwilę stać się didżejem. Odbędą się też warsztaty pt. "Jak myśli robot?". Wstęp na warsztaty: 10 zł/dziecko. W kolejny czwartek ferii, 26 stycznia, czekają na was atrakcje w "Laboratorium Pana Kleksa" (wstęp: 15 zł/dziecko) i na kreatywnym placu zabaw (wstęp: 5 zł/dziecko lub w ramach biletu na warsztaty), oraz wyjątkowa propozycja dla starszych i młodszych: interaktywny wykład z dziedziny astronomii. Pozostałe atrakcje w ramach biletu wstępu na wystawę: 10-15 zł. Warto wspomnieć o "Karcie Gdańskiego Odkrywcy". Koszt zakupu całorocznej karty ulgowej to 20 zł, natomiast normalnej 30 zł. To oferta tylko dla mieszkańców Gdańska - przy zakupie trzeba okazać dokument potwierdzający zamieszkanie w tym mieście.

Piątek - na łyżwy i do biblioteki

Jest zima, więc koniecznie musicie się wybrać choć raz na łyżwy. W Trójmieście pojeździcie na krytych lodowiskach czynnych niezależnie od pogody w Gdańsku i w Gdyni oraz na lodowisku pod chmurką w Sopocie. To ostatnie jest jednak czynne tylko jeśli utrzymują się niskie temperatury. W Gdańsku pojeździcie w Hali Olivia, lodowisko czynne od godz. 10:30 do 19:30 (ostatnie wejście). Bilety: 12 zł/ godz. Lodowisko Miejskie w czasie ferii będzie czynne od godz. 11:30. Ostatnie wejście będzie o godz. 20:30. Bilety: 7-11 zł. Lodowisko w Gdyni zaprasza codziennie w godz. 9-19:40 (ostatnie wejście). Bilety: 4-8 zł.

W ferie codziennie też dzieją się ciekawe rzeczy w miejskich bibliotekach. Możecie się wybrać np. do Gdańska, do Biblioteki Pod Kotem i Myszą, gdzie w oba piątki ferii, w godz. 12-13:30, można wziąć udział w turnieju planszówek, a w godz. 16-18:30 zagrać również w gry retro takie jak kółko i krzyżyk, statki, państwa-miasta czy kropki. W Filii nr 50, również w oba piątki ferii, o godz. 17 odbędzie się spotkanie koła szachowego dla młodzieży i dorosłych. Wstęp wolny.

Z kolei w Gdyni, w Bibliotece Oksywie, odbędą się warsztaty detektywistyczne dla dzieci. W pierwszy piątek ferii - 20 stycznia - nauczą się czytać i rysować mapy, a tydzień później sporządzą profil poszukiwanej osoby. Ponadto podczas spotkań będą szlifować umiejętność szyfrowania poprzez rozwiązywanie rebusów, wykreślanek i łamigłówek. Zajęcia detektywistyczne będą się odbywać codziennie w godz. 14-15. Wstęp wolny. W Bibliotece Obłuże w drugi piątek ferii w godz. 13-15 odbędą się warsztaty plastyczne, podczas których będziecie tworzyć kolorowe maski bohaterów bajkowych i ozdabiać je według własnego pomysłu. Na koniec odbędzie się zabawa taneczna. Wstęp wolny.

Swoją ofertę półkolonii na ferie przygotował też Gdańsk. Miejsca dla dzieci i młodzieży można znaleźć w 28 szkołach (lista placówek z wolnymi miejscami na zajęciach półkolonijnych PDF) na terenie całego Gdańska. Co ważne, uczestniczyć w zajęciach mogą wszystkie gdańskie dzieci, nawet te niebędące uczniami danej szkoły. Ferie w szkole to zajęcia w tygodniowych turnusach, są bezpłatne. Rekrutacja prowadzona jest przez poszczególne szkoły.
Co robisz w czasie ferii?
6%

wyjeżdżam z rodziną za miasto

28%

na tydzień wyjeżdżam, tydzień zostaję w Trójmieście

23%

zostaję w mieście, ale mam urlop

13%

nie mam urlopu, a dziecko korzysta z półkolonii

30%

nie mam urlopu, a dzieco jest pod opieką kogoś z rodziny

zakończona

łącznie głosów: 213

Opinie (14) 4 zablokowane

 • ferie wakacje

  Problem nie jest w tym co robić w czasie ferii tylko skąd wziąć na to urlop skoro przed nami jeszcze sporo wolnych dni w szkole i niestety w tym roku o tydzień dłuższe letnie wakacje.
  Jeśli udało nam się

  Problem nie jest w tym co robić w czasie ferii tylko skąd wziąć na to urlop skoro przed nami jeszcze sporo wolnych dni w szkole i niestety w tym roku o tydzień dłuższe letnie wakacje.
  Jeśli udało nam się zaoszczędzić to oczywiście wyjazd dzieciaków na obóz, obojętnie gdzie, byle zmienić im klimat.
  Jeśli uda nam się wykombinować jakiś urlop to pomysłów na spędzenie czasu z dziećmi nam nie brakuje. Trzymajcie się rodzice ! Jak co roku damy radę !

  • 29 11

 • przepraszam ale Gdynia żenada. 7 czy 8 latka zainetersują eksponaty w muzeum?

  strasznie drogie są w półkolonie, nie wiem jak w Gdańsku ale u nas tragedia.

  • 17 3

 • Problemem jest co robic (4)

  Wlasnie ze prpblem lezy w tym, co robic, ale nie dysponując dużą kasą. Wszedzie sa platne zajecia, a mnie np nie stać na wywalenie 1.5 tysiaka na ferie dla dziecka.

  • 34 3

  • naucz dziecko pracować i doceniać pracę (3)

   • 2 9

   • (2)

    albo sama idź do pracy.

    • 3 8

    • (1)

     albo się gźij i narób narybku na 500 ochłap

     • 4 9

     • no się znalazły mamusie

      men....y społeczne żerujące na podatkach innych, a rady mają dla Ciebie idź do roboty -oh fu....

      • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.