Ferie zimowe ruszają już za kilka dni. Jak spędzić je aktywnie?

5 lutego 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Magdalena Raczek

Już za niespełna tydzień ruszają ferie zimowe. To więc ostatni dzwonek dla rodziców, by zorganizowali swoim pociechom udany wypoczynek. Wybór w ofercie zimowisk, półkolonii, zajęć, warsztatów i innych aktywności w Trójmieście jest, jak co roku, niezwykle bogaty. Zajęcia sportowe, językowe, artystyczne, naukowe, filmowe, teatralne, komputerowe, i wiele innych, a część z nich bezpłatna - każdy więc znajdzie coś dla siebie.Ferie w mieścieTegoroczne ferie zimowe ma już za sobą wiele dzieci z całej Polski. W tej chwili kończą wypoczynek uczniowie z województwa zachodniopomorskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i opolskiego. Pomorskie jako jedno z ostatnich województw ferie rozpocznie w przyszłym tygodniu - 11 lutego, a zakończy - 24 lutego, podobnie jak województwa łódzkie, śląskie, lubelskie i podkarpackie.

Przeczytaj także: Ferie zimowe 2019. Kiedy rusza przerwa na Pomorzu?

Dzieciaki już nie mogą się doczekać przerwy, wiele z nich wyjeżdża na narty w góry, inne do rodziny, a pozostali na różnego rodzaju zimowiska. Są i tacy, którzy w trakcie ferii pozostają w domu, ale nie jest to powód do smutku, bowiem w mieście czeka mnóstwo atrakcji, przygotowanych specjalnie dla nich przez wiele instytucji. Zdecydowana większość korzysta z oferty swoich szkół, a także z bezpłatnych półkolonii, które rokrocznie organizowane są przez urzędy miast w ramach "Akcji zima". W naszym kalendarzu imprez znajduje się w tej chwili ponad 200 ofert na ferie dla dzieci.

Ferie dla dzieci


Przeczytaj także: Zajęcie dla dziecka na ferie. Ruszają zapisy na bezpłatne półkolonie

Ferie w sportowym styluZima to przede wszystkim czas, gdy najmłodsi chętnie spędzają wolne chwile na powietrzu, zwłaszcza gdy sprzyja pogoda i jest choć trochę śniegu. Wtedy każdy - nie tylko fan zimowych sportów - wyciąga sanki, narty, snowboard, łyżwy. Podczas zimowych ferii warto odwiedzić trójmiejskie lodowiska - w Gdańsku Gdańskie lodowisko oraz ślizgawki w Hali Olivia, a także nowe lodowisko w Nowym Porcie, w Sopocie Sztuczne lodowisko przy Molo, a w Gdyni - Lodowisko miejskie przy ul. Bema 33. Z kolei na narty, snowboard czy kulig można wybrać się poza Trójmiasto do Przywidza, Amalki czy Szymbarku, a w Sopocie pozjeżdżamy na Łysej Górze.

Przeczytaj także: Startuje darmowe lodowisko w Nowym Porcie

Wiele atrakcji sportowych przygotował jak zwykle Gdański Ośrodek Sportu, z popularnym "Basenem za zeta" na czele, który cieszy się wielkim zainteresowaniem młodych. Mnóstwo atrakcji sportowych czeka również na gdynian w Gdyńskim Centrum Sportu, które organizuje "Ferie na sportowo", czyli bezpłatny, dwutygodniowy cykl aktywności. Także w Sopocie znajdziemy wiele bezpłatnych zajęć dla dzieci w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Przeczytaj także: Ferie w Trójmieście na sportowo. Sprawdź ofertę

Także wśród płatnych półkolonii jest w czym wybierać, jeśli wasze dziecko jest typem sportowca. Większość ofert skierowana jest do dzieci od lat 6. Organizatorzy zapewniają 8-godzinną opiekę wraz z wyżywieniem oraz mnóstwo atrakcji. Jak co roku grupa SPORTEVO zaprasza na półkolonie sportowe na AWFiS. W programie: codziennie zajęcia na pływalni z trenerem, wyjście do kina, zajęcia ze squasha, wyjście do jumpcity, zajęcia edukacyjno-manualne i sportowe oraz wiele innych.

Półkolonie na sportowo organizuje też Akademia Aktywnego Dziecka MartaFit. Wśród atrakcji: gimnastyka, taniec, fitness, park trampolin, rolki, deskorolki elektryczne, ścianka wspinaczkowa, kino, piłka nożna, koszykówka, siatkówka, badminton, gry i zabawy sportowe oraz integracyjne, terenowe, podchody i inne.

Ferie na sportowo oferuje również Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat. W programie m.in. zajęcia sportowo-rekreacyjne, gry i zabawy lekkoatletyczne, wyjście do PitStopu, kina, Loopy's World, Jump City.

Dla nieco młodszych, bo już dla dzieci od 4 do 10 lat odbędą się Ferie zimowe w sportowym stylu w GYM bee. Zajęcia trwają od poniedziałku do piątku w formie dwóch bloków: gimnastyka (nauka lub doskonalenie wybranych ćwiczeń gimnastycznych, lekcja gimnastyki, gry i zabawy sportowe, zajęcia plastyczne, muzyczne, trening twórczości, gry planszowe itp.) oraz tory przeszkód (gry i zabawy sportowe, technika pokonywania przeszkód i tory przeszkód, profilaktyka wad postawy - zajęcia z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, zajęcia plastyczne, muzyczne, trening twórczości, gry planszowe itp.).

Także piłkarze znajdą coś dla siebie - np. Zimowe Półkolonie Piłkarskie 2019 z Akademią Sportową Pomorze na terenie Zespołu Szkół Sportowych i Ogólnokształcących w Gdańsku. Na terenie szkoły znajdują się: boisko orlik, hala sportowa, pływalnia oraz sala do gimnastyki, które będą do dyspozycji uczestników. Zapewnione jest także pełne wyżywienie w stołówce szkolnej.

Piłkarsko-pływackie półkolonie dla dzieci w wieku 6-12 przygotowała także Akademia Piłkarska Tiki Taka. To sportowe półkolonie dla chłopców i dziewcząt, którzy lubią sport i aktywne spędzanie czasu. Harmonogram został przygotowany tak, że każde dziecko znajdzie w nim coś dla siebie. Półkolonie będą prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę oraz profesjonalnych trenerów.

Natomiast ferie zimowe z piłką nożną i tenisem przygotował Sport Park Przymorze. Dużo atrakcji, codziennie treningi piłki nożnej, gry i zabawy i mnóstwo uśmiechu gwarantowane. Tenisowe atrakcje, czyli "Ferie zimowe z rakietą!" zapewnia także Lechia Tennis Club. Podczas trwania ferii dzieci wezmą udział w zajęciach tenisowo-sportowych. Program obejmuje codzienne treningi tenisa oraz pełny zestaw gier i zabaw ruchowych.

Przeczytaj także: Otwarte wszystkie stoki narciarskie na Pomorzu

Z kolei na Ferie sportowe z elementami squasha zaprasza Good Luck Club, który planuje połączyć świetną zabawę z aktywnym wypoczynkiem. W programie przewidziane są: gry i zabawy ruchowe w klubie, podstawy gry w squasha, piłka nożna, zbijak, gimnastyka i wiele innych.

Ferie w siodleNie brakuje również ofert dla miłośników koni - np. Ferie w siodle 2019 w Pałacu w Kłaninie. Na uczestników obozu jeździeckiego czekają m.in. codziennie jazdy konne dopasowane do umiejętności uczestników, codzienny czynny udział w życiu stajni, bezpieczne i bardzo przyjazne konie, nocleg w Pałacu w Kłaninie. Minimalny wiek uczestników to 10 lat.

Zimowy Obóz Jeździecki przygotowała także Szkoła Jazdy Konnej AS Dream. Uczestnikom obozu zapewnia najwyższą jakość świadczonych usług - podopieczni szkoły regularnie startują i zdobywają medale w imprezach mistrzowskich. Nauka jazdy konnej odbywa się w kameralnych grupach treningowych, z podziałem na stopień zaawansowania.

Półkolonie w siodle odbywają się ponadto na Hipodromie w Sopocie. W programie: godzina jazdy konnej dziennie - dzieci w zależności od stopnia zaawansowania odbywają jazdy na lonży lub bez pod okiem instruktora na krytej hali, życie w stajni - pielęgnacja i opieka nad końmi, codzienne prace i zajęcia pielęgnacyjne przy zwierzętach, warsztaty artystyczne - nauka kreacji własnych małych dzieł sztuki z przedmiotów codziennego użytku np. glass art. Zajęcia organizuje Oświata-Lingwista Nadbałtyckie Centrum Edukacji.

Ferie kulturalne: filmowe, teatralne, artystyczne i muzealneNie brakuje również ciekawych propozycji dla fanów kina, teatru i szeroko pojętej kultury. Dla miłośników kina warte uwagi są Ferie z kinem Helios Alfa Centrum. Na wszystkich czeka mnóstwo atrakcji, w tym prelekcje, warsztaty, pogadanki oraz kreatywne zabawy w holu kina. KINOferie odbędą się także w Gdyńskim Centrum Filmowym. Pięć dni z filmami i na zajęciach kreatywnych, warsztaty filmowe, fotograficzne i aktorskie, zajęcia z dubbingu i animacji błyskawicznej, codziennie pełnowymiarowy seans w kinie plus spotkania z ciekawymi ludźmi, gry i zabawy - tak w skrócie prezentuje się program.

Dla małych artystów również się coś znajdzie. Twórcze ferie dla najmłodszych - wInterkamp Junior, czyli obóz warsztatowy rozwijający zainteresowania aktorskie, muzyczne i taneczne przygotował BTA Kompas. Można także wziąć udział w zimowisku taneczno-akrobatycznym Artistic w Studio Tańca Artistic. Twórcze ferie przygotowała także "Plama" Gdański Archipelag Kultury - warsztaty plastyczne, ceramiczne, muzyczne, twórczego pisania, taneczne i inne.

Fani muzeum mogą spędzić ferie zimowe w Grodzisku w Sopocie. Zajęcia są podzielone na dwa bloki: "Sztuka wojenna Słowian i wikingów" oraz "Życie we wczesnośredniowiecznym grodzie", ale uczestnik może łączyć dowolne zajęcia według własnych upodobań. Wszystkie zajęcia są odpowiednie dla dzieci w wieku od 6 do 15 lat razem z opiekunami.

W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni ferie zimowe dla dzieci trwają w trzech turnusach ferii w całym kraju (czyli w czasie 14.01-24.02.2019 r.). Muzeum zaprasza wszystkie dzieci (oprócz tych do 7 roku życia, gdyż te mają wstęp wolny) do zwiedzania muzeum za 1 zł. W czasie ferii w naszym regionie (11-24.02.2019 r.) odbędą się ciekawe zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat. Cena jednych zajęć to 3 zł. Opiekunowie dzieci biorących udział w zajęciach mogą zwiedzić muzeum w cenie biletu ulgowego.

Również w Gdyni - odbywać się będą Ferie Zimowe w Muzeum Miasta Gdyni, gdzie najmłodsi poznają wyjątkowy świat dawnego i współczesnego miasta z morza i marzeń, świetnie się przy tym bawiąc. W trakcie spotkań najmłodsi podejmą się wielu twórczych zadań, wcielą w rolę projektanta przestrzeni miejskiej czy pracownika muzeum. Zdobędą przydatną wiedzę o przeszłości, jak i teraźniejszości miasta, w którym żyją. Na wszystkie wydarzenia obowiązują bilety w cenie 10 zł za dziecko. Obowiązują zapisy.

Z kolei teatralne ferie "Z książki na scenę" to teatralne warsztaty dla dzieci w wieku 7-9 lat. Doświadczać będziecie w ich trakcie magii teatru, dowiecie się, jak powstaje przedstawienie. Wspólnie wybierzecie tekst, stworzycie scenariusz spektaklu, wymyślicie scenografię i rekwizyty, a na końcu pokażecie przedstawienie. Gwarantowana świetna zabawa wyobraźnią, zmysłami, ruchem i tańcem. Warsztaty odbędą się w terminie 18-22 lutego 2019, codziennie w godz. 9-13, w Oliwskim Ratuszu Kultury.

Również Opera Bałtycka zaprasza dzieci w wieku 8-12 lat na warsztaty artystyczne, podczas których każdy z uczestników będzie miał możliwość stworzyć własnego, posiadającego operowe moce Superbohatera. Zajęcia poprowadzą artyści związani z Operą Bałtycką, którzy pomogą uaktywnić moce i wykreować superbohaterów.

Ferie dla małych naukowcówWielbiciele nauk ścisłych również mają w czym wybierać. Rodzinne ferie odbędą się np. w gdyńskim Centrum Nauki Experyment, który zmieni się w Makerspace, czyli kreatywną przestrzeń dla twórców i inżynierów. W programie aktywności rozwijające w uczestnikach umiejętności manualne oraz kreatywne myślenie, ale przede wszystkim pokazujące, że fizyka i technika jest w zasięgu naszych rąk.

Natomiast Ferie z Matplanetą w Eduvo w Gdyni to wspaniała przygoda dla każdego dziecka w wieku 6-12 lat. W programie warsztaty Lego WeDo, Scratch i Minecraft, Akademia Filmowa Matplanety, programowanie z Minecraft, programowanie gier komputerowych.

Mnóstwo atrakcji czeka was także w Centrum EduFun w Gdyni i w Redzie. Do wyboru ferie tematyczne: RoboFun, EduMix oraz MasterSzefiuno.

Podobnie Centrum Edukacji smartLAB przygotowało wiele ciekawych zajęć w ramach ferii, czyli Fabrykę Zimy, a w jej ramach specjalne pakiety: Mali Projektanci, Młodzi Konstruktorzy, Kreatywni Naukowcy, dzięki którym dzieci będą mogły rozwijać swoje zainteresowania, budować relacje w grupie i aktywnie spędzać czas. Przewidziano m.in.: warsztaty, prawdziwe eksperymenty, zabawy rekreacyjne na świeżym powietrzu, grę terenową, śnieżne konstrukcje oraz mnóstwo innych atrakcji.

I wiele wiele innych...Ofert jest jednak znacznie więcej. Dzieciaki mogą np. poćwiczyć jogę w Centrum Joga i Pilates, pograć w kręgle w Centrum Rozrywki MK Bowling, albo wziąć udział w całodziennych warsztatach w Playground Arena, potrenować rugby podczas "Ferii z Jajem", czyli na sopockich półkoloniach sportowych prowadzonych przez reprezentantów Polski w rugby w Youth Sport, wziąć udział w warsztatach językowych "English Winter Camp" w Prestige Lingua, albo w półkoloniach leśnych - Śniegi Tortugi w Tajemniczym Lesie, czy też zakosztować odpoczynku w Podwodnym Królestwie Zwierząt w Akwarium Gdyńskim, lub odbyć Turnus Treningu Umiejętności Społecznych w WspieraMY, a także wziąć udział wielu innych zajęciach.