Gdański bon żłobkowy. Zmiany przegłosowane

29 kwietnia 2021, 12:30
Ewelina Oleksy
W miejskich żłobkach brakuje miejsc. Alternatywą są droższe prywatne, do których miasto dopłaca rodzicom w ramach gdańskiego bonu żłobkowego. Więcej zdjęć (1)

W miejskich żłobkach brakuje miejsc. Alternatywą są droższe prywatne, do których miasto dopłaca rodzicom w ramach gdańskiego bonu żłobkowego.

fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

W miejskich żłobkach brakuje miejsc. Alternatywą są droższe prywatne, do których miasto dopłaca rodzicom w ramach gdańskiego bonu żłobkowego.

fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Więcej rodziców, a co za tym idzie - większa liczba dzieci będzie mogła korzystać z gdańskiego bonu żłobkowego. Taki efekt da przegłosowana na czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska uchwała, zmieniająca kryteria przyznawania dopłaty od miasta na opiekę nad dziećmi w prywatnych żłobkach. Radni byli w tej sprawie niemal jednogłośni.Bon żłobkowy to miesięczna dopłata w wysokości 500 zł dla rodziców, których dzieci korzystają z prywatnych żłobków. W miejskich placówkach miejsc brakuje, prywatne są droższe. Bon ma wyrównać rodzicom różnicę w tych opłatach - by za prywatny płacili tyle, co za miejski. Program działa od 2019 r. Dotychczas skorzystało z niego w sumie ok. 1,5 tys. dzieci. W tym ok. 800 w ubiegłym roku.

Władze Gdańska w połowie kwietnia zapowiedziały zmiany w przyznawaniu bonu żłobkowego. 29 kwietnia, podczas sesji Rady Miasta, niemalże jednogłośnie przegłosowano uchwałę (wstrzymał się tylko radny PiS Przemysław Majewski), która te zmiany wprowadzi w życie. Wszystko po to, by więcej rodziców, a więc i dzieci, mogło "załapać się" na dopłatę.

Co się zmieni?

  • Dotychczas bon przysługiwał tym, których dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekraczał 2,5 tys. zł netto. Teraz to kryterium podniesiono do 2,8 tys. zł netto.
  • Kryterium dochodowe zniesiono całkowicie dla rodzin, w których ktoś jest osobą niepełnosprawną.

Szukasz żłobka w Trójmieście? Zobacz placówki publiczne i prywatne


Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej przez wojewodę. Przepisy dotyczące kryterium dochodowego zaczną obowiązywać przy ustalaniu prawa do świadczeń na rok szkolny rozpoczynający się od 1 września 2021 r.

- Podwyższamy kryterium dochodowe, rezygnujemy z niego w przypadku, gdy jeden z członków rodziny ma niepełnosprawność. Podniesienie kryterium do 2,8 tys. zł umożliwi objęcie świadczeniem większej grupy mieszkańców, a przede wszystkim zabezpieczy prawo do dalszej wypłaty w sytuacji wzrostu wynagrodzenia dla osób dotychczas pobierających gdański bon żłobkowy - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Wnioski o przyznanie bonu żłobkowego można składać przez cały rok. Szczegółowe informacje, jak to zrobić, znajdują się na stronie Gdańskiego Centrum Świadczeń.
Zamierzasz skorzystać z bonu żłobkowego?
24%

już korzystam i zamierzam to robić dalej

23%

teraz tak, wcześniej mi nie przysługiwał przez niskie kryterium dochodowe

26%

nie, bo nie potrzebuję takiego wsparcia

27%

nie, bo nie mam dzieci

zakończona

łącznie głosów: 98

Opinie wybrane


wszystkie opinie (30)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.